Якщо користуватися навушниками – ось що може трапитися з вухами. Консультує сурдолог

Досі слухаєте музику в навушниках і вмикаєте її на повну гучність? Тоді прочитайте ці рекомендації лікаря! Ви будете шоковані, цього ви точно не знали!

Майже кожна третя людина у віці після сорока років має проблеми зі слухом, а дехто – і значно раніше. Чому не варто користуватися навушниками та вушними паличками, розповідає сурдолог Світлана Приходько.

Нерідко трапляється так, що проблеми зі слухом почалися ще в дитинстві, а батьки чомусь не догледіли. Тому батькам слід звертати на це увагу ще змалечку. Якщо дитина не говорить у дворічному віці, то це має турбувати батьків. Потрібно піти й порадитися зі спеціалістом, з дитячим сурдологом. Якщо хворобу вух виявити на ранній стадії, то її й лікувати значно легше.

Не варто боятися слухового апарату

Дорослі теж не надто поспішають до сурдолога, аж доки їхня проблема не стає вкрай серйозною. Дехто навіть чути не хоче про слуховий апарат! Хоча не треба соромитися – зараз слухові апарати настільки сучасні та компактні, що їх майже не видно. І це – часто вихід із ситуації: правильно встановити діагноз, пролікувати й поставити слуховий апарат. Тоді людина вже цілком нормально чує, повноцінно живе і працює, припиняються її фізичні та моральні страждання, пов’язані з втратою слуху. Тому не варто боятися слухового апарату – це не якийсь там вирок, а просто засіб для покращення слуху. Адже іноді пацієнт звертається по допомогу надто пізно, коли вже не можна повністю вилікувати людину. Бо втрата слугу призводить і до проблем у соціумі: це і спілкування зі своїми близькими, друзями, сусідами, знайомими, також виникають проблеми на роботі. Тобто дискомфорт відчуває не лише сама ця людина!

Не вмикайте телевізор на повну гучність

Всі ми буквально щодня бачимо, як хлопці й дівчата слухають музику в навушниках у транспорті. А, наприклад, поїзд, електричка, автобус їде не одну годину. Це ж величезні й просто неприпустимі навантаження на вуха!

Навушники дуже шкідливі, якщо ними користуватися часто. Бо вушна раковина у людини – не для краси, а для того, щоб у десять разів приглушувати всі звуки, котрі потрапляють на нашу барабанну перетинку. Тобто, якщо, наприклад, надворі звук – сто децибел, то на барабанну перетинку потрапляє лише десять. А якщо хтось вставляє навушники прямо у вухо, звуки не слабшають – ті ж сто децибел негативно впливають на барабанну перетинку та слуховий нерв. Це – акустична травма! Причому вухо має таку властивість: коли звук досить довго звучить і надто голосно, вухо починає до цього звикати. І тоді, коли вже навушники вимкнуті, людині починає здаватися, що довкола – якось надто тихо.

Тому краще взагалі не користуватися навушниками! І не ходити на концерти, де постійно гримлять надто гучні децибели. Але й удома не слід слухати музику чи вмикати телевізор на повну гучність, бо це також шкідливо.

Вушні палички – шкідливі

Не варто захоплюватися й вушними паличками, які взагалі спершу були винайдені лише для собак і кішок, але не для людей. Якщо вже комусь дуже хочеться, то користуйтеся ними не частіше одного разу на тиждень, а ще краще – раз на 10-14 днів.

Вуха ні в якому разі не треба чистити щодня. Від цього навпаки в них вироблятиметься більше сірки. Адже там – залози, що частіше їх чистити і подразнювати, то більше сірки у вухах буде. І водою щодня мити вуха не потрібно, це теж матиме, по суті, зворотній ефект! Можна помити їх раз на 10-14 днів (не частіше одного разу на тиждень) і потім акуратненько витерти рушником. Оце й усе. А часто длубатися у вухах шкідливо, так можна ж і барабанну перетинку пошкодити.

Ні в якому разі не можна користуватися свічками для видалення сірки зі слухових проходів, що продаються в аптеках. Це дуже погані вироби. Там всередині – віск, який нагрівається, а потім плавиться. Потрапляючи в слуховий прохід, він займає його форму, як взагалі будь-який віск, якщо його кудись налити. А в даному разі віск наливають у слуховий прохід, дістаючи натомість лише його зліпок, а не «пробку» з вуха. Причому, якщо віск не встигне вчасно застигнути, то наллється на барабанну перетинку. А це призводить до важких наслідків – серйозних ускладнень, складних операцій, навіть до повної втрати слуху.

Від сірки – спеціальні краплі

Є спеціальні краплі, які розчиняють сірку. Однак зловживати ними теж не можна. Якщо це дійсно необхідно, то тільки 2-3 краплі на тиждень. Накрапали у вухо, почекали кілька хвилин і витерли ваткою. Але правильний діагноз має встановити спеціаліст. Краще вчасно звернутися до лікаря. І не обов’язково тому, що погіршився слух. Скажімо, у вас почали з’являтися якісь незрозумілі шуми у вухах, котрих раніше не було. Можуть бути інші порушення – коли здається, що телевізор погано, нерозбірливо працює чи люди навколо якось незрозуміло бубнять.

Навіть якщо є порушення роботи слухового нерву, це досить добре лікується. Головне – не зволікати та не затягувати. Будь-яке захворювання вуха протягом місяця має пройти. А дехто гострий отит намагається вилікувати самотужки, а потім – ускладнення, перфорації. Бо не можна діяти за принципом – «одна бабця сказала». Вуха – дуже чутливі, ніжні, тендітні органи, і їх потрібно берегти.

За матеріалами

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook