окуляри

Які окуляри захистять від ультрафіолету?

Офтальмолог детально розповідає, які сонцезахисні окуляри дійсно захищають очі від сонця, а які носити небезпечно для здоров'я

Чому важливо носити сонцезахисні окуляри, який їхній колір найкомфортніший для очей, а ще наскільки небезпечним є комп’ютерний монітор, розповідає офтальмолог Наталія КУБРАК.

Чому важливо носити сонцезахисні окуляри?

– Чи справді важливо носити влітку сонцезахисні окуляри?

– Ці окуляри треба надягати не лише влітку, а й узимку, зокрема на лижних курортах, де багато снігу. Адже ультрафіолетове випромінювання – невидиме для ока, і воно є у сонячну та похмуру погоду. Іноді що похмуріше надворі, то інтенсивніше ультрафіолет потрапляє в око, бо зіниця ширшає і потік опромінення значно збільшується. Тому ліпше перестрахуватися сонцезахисними окулярами.

– Чим саме небезпечний для нас ультрафіолет?

– Він призводить до сильних опіків на слизовій ока, на роговиці та сітківці, спричиняє новоутворення, помутніння, дистрофії та дегенерації сітківки. До того ж наслідки опіків можуть виявитися й через десять літ: починає мутніти кристалик, з’являються новоутворення на повіках.

– Чи можна носити дешеві сонцезахисні окуляри?

– Сонцезахисні окуляри треба купувати у спеціалізованих оптичних салонах, які гарантують їхню якість. Там є також спеціальні тестери, які показують, яку кількість випромінювання обмежує та чи та лінза, тобто наскільки вона якісна. За ступенями захисту сонцезахисні окуляри поділяються від нульової до четвертої категорій. Якщо на окулярах вказано «0», то в них можна піти хіба на вечірку, бо від яскравого світла вони практично не захищають. А для сонячної погоди найкраще підійдуть лінзи з позначкою «4».

Ступені захисту сонцезахисних окулярів (рівень пропускання світла), а саме:

  • категорія 0 – пропускання світла від 80 до 100% (майже прозорі лінзи);

  • категорія 1 – від 43 до 80%;

  • категорія 2 – універсальна: від 43 до 18%;

  • категорія 3 – темна: від 18 до 8%;

  • категорія 4 – темний фільтр: 8-3%.

Скло якого кольору має бути в окулярах?

– А кольорові окуляри призначені для захисту очей чи лише для стилю?

– Колір лінзи сонцезахисних окулярів треба вибирати за потребою та індивідуальною терпимістю до неї.

  • Зелений колір, лікарський, зменшує кількість внутрішньоочної рідини й зазвичай призначений для пацієнтів з глаукомою. Він максимально спотворює основні кольори, тому не дуже комфортний. Лінза сірого кольору найбільш класична, мінімально спотворює колірні тони, тож із нею максимально зручно.
  • Рожеві та жовті окуляри викликають певні подразнення й посилюють контраст яскравості. Тому їх використовують спортсмени в умовах поганого освітлення, а лижники – у похмуру погоду. Також ці окуляри актуальні для водіїв, коли туман чи сутінки.
  • Синій колір теж не дуже комфортний, він збільшує фотохімічні реакції в оці, тобто деструкцію кліток сітківки.
  • Є ще такий вид скла, як фотохром, або, як кажуть у народі, хамелеон. Це лінза скляна або полімерна, в яку вміщені солі срібла. Такі окуляри мають різні кольори, але іміджеві – голубий, сірий і коричневий. Вони темніють на вулиці та світліють у приміщенні.
  • Дзеркальні лінзи використовують на яскравому сонці, здебільшого на гірських курортах та на воді.

Окуляри спортивного типу зі сферичними лінзами і з широким кутом зору можуть викликати нудоту й запаморочення, тому коли їх надягаєте в магазині, походіть, покрутіть головою, вийдіть у них на вулицю… Загалом при яскравому сонці добре надягати жовто-червоні лінзи, які зрізують видиму синю частину спектру й запобігають розвитку усіляких проблем.

Радимо також прочитати:

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook