Швидше за все, зранку діти вередують лише тому, що просто не звикли прокидатися так рано. Якщо до відправки дитини в дитячий садок створити вдома відповідний розпорядок дня, вдасться значно полегшити життя для всієї родини.
Відсутність повноцінного сну також може спровокувати ранковий скандал. Всі діти різні і потреба їх у відпочинку теж різна. Чим молодша дитина, тим більше годин сну їй потрібно для відновлення сил. У випадку, якщо дитина відмовляється від сну вдень, слід укладати її спати ввечері на годину раніше. Взимку добова потреба сну зростає через відсутність достатньої кількості сонячних променів. На глибину і тривалість сну впливає стан нервової системи.
Достатньо дотримуватися правильного розпорядку дня, щоб уникнути перевтоми і неврівноваженості. Також розпорядок необхідний для повноцінного розвитку тіла і психіки, вироблення правильних звичок.
Як правильно вкладати дитину спати?
Для того, щоб ранковий підйом був спокійним і мирним, батькам необхідно привчати дитину до розпорядку дня. Якщо в малюка не виробиться режим в дошкільному віці, якщо він не навчиться з відповідальністю ставитись до походу в дитячий садок, то в шкільному віці все тільки посилиться. Сподіватися, що малюк підросте і стане більш організованим без спеціальної підготовки, не розумно.
Нижче вказано рекомендації для батьків як правильно вкладати дитину спати:
- лягати спати дитина повинна завжди в один і той же час;
- якщо був пропущений денний сон, час нічного сну збільшується на годину;
- приємна і заспокійлива обстановка полегшить засинання. При цьому потрібно уникати яскравого світла і гучних звуків;
- за пару годин до сну дитині не варто брати участь в активних і гучних іграх, щоб уникнути зайвого збудження і неспокійного сну;
- розпорядок дня дитини повинен бути наповнений фізичними та інтелектуальними вправами. Втома допомагає заснути краще, ніж будь-яка колискова;
- вкладання дитини у ліжко не слід розтягувати в часі;
- заспокоїти і розслабити дитину перед сном допоможе спеціальний ритуал, який можна придумати разом (можна чистити зуби, прочитати казку, помитись, поскладати іграшки);
- не забувайте про казку або колискову;
- спробуйте заспокоїти дитину за допомогою розслаблюючих погладжувань і легкого масажу;
- маленькі діти значно легше засинають на руках у батьків;
- в найскладніших випадках застосовують купання безпосередньо перед сном у ванні з м’ятою і лавандою, що відомі своїми заспокійливими властивостями;
- діти обожнюють лягати спати з м’якими іграшками.
Постарайтеся не сварити дитину перед сном, адже вона, засмутившись, буде довго засинати, а сон її буде дуже неспокійним. Чудовий настрій і спокій – запорука міцного сну.
Дитині необхідно для повноцінного сну:
- свіже повітря в спальні;
- вечеря не пізніше ніж за годину до сну;
- температурний режим в спальні (необхідно підтримувати близько +18 градусів);
- тканина, з якої виготовлена піжама, повинна бути натуральною, а сама піжама вільною;
- нічник (допоможе заснути, якщо дитина боїться темряви);
- зручний матрац на дитячому ліжечку;
- м’якість та свіжість постільної білизни.
Ранковий підйом дитини
Правильно розбудити дитину не менш важливо, ніж вкласти її спати. Сон є процесом гальмування всіх систем тіла, а неспання – активним періодом життя. Перехід від одного стану до іншого відбувається з часом, який потрібно мозку на включення в робочий режим.
Будити дитину потрібно спокійно, м’яко, без зайвого поспіху. Для пробудження слід використовувати продумані дії. Чудово підійдуть обійми, поцілунки, легкий лоскіт, прослуховування улюблених пісень. Можна почати з малюком розмову про сновидіння, пообіцяти смачний сніданок. Після всього цього у дитини з’явиться рефлекс хорошого ранкового підйому.
Бадьорість і заряд енергії на весь день забезпечить ранкова гімнастика, що виконується не встаючи з ліжка. Можна спробувати разом надувати живіт на вдиху і втягувати на видиху, а можна це виконувати у формі гри. Дуже корисно вранці робити розтяжки, наприклад, витягати руки вгору, а ноги вниз. Після таких занять дитині потрібно дати відпочинок тривалістю декілька хвилин, після чого можна вставати з ліжка.
Прокинутися швидше і легше дитячому організмові допоможе легкий масаж, особливо стоп і мочок вух.
Вставати необхідно заздалегідь, щоб не поспішаючи зібратися та уникнути зайвого стресу.
Існує три види біологічних ритмів організму:
- «Жайворонки» – їм властиво вставати з ліжка на світанку і йти спати дуже рано.
- «Сови» – прокидаються ближче до обіду, спати лягають ближче до півночі.
- «Голуби» – без проблем підлаштовуються під будь-який розпорядок дня.
Необхідно враховувати також біологічні ритми при розробці дитячого режиму.
Чого не потрібно робити під час ранкового підйому?
Не варто піднімати дитину з ліжка різко і голосно, щоб не налякати її. Слід уникати використання яскравого світла, гучного будильника або гучної музики, які теж можуть травмувати дитячу психіку. Не потрібно також постійно підганяти дитину, щоб вона поспішала.
Дитячі психологи нагадують, що діти дошкільного віку мають потребу в постійній маминій увазі. Тому дитина, яка йде в дитячий садок, повинна бути впевненою в батьківській любові і знати, що мама обов’язково повернеться за нею. Щоб ранковий підйом був спокійним і мирним, батькам необхідно привчати свою дитину до розпорядку дня. Діти вчать своїх батьків любові та терпінню. Тож нехай виховання дитини проходить у вас легко і з задоволенням.