Іоанн Богослов

26 вересня – Іоанна Богослова, Апостола любові, улюбленого учня Ісуса Христа

Церква називає Іоана Богослова Апостолом любові, бо він постійно навчав, що без любові людина не може наблизитися до Бога.

Іоанн Богослов (Іван, Йоан) – один з 12 апостолів, був улюбленим учнем Ісуса Христа разом. І він єдиний з апостолів, хто помер природною смертю, доживши до глибокої старості. Іоан згаданий у всіх чотирьох Євангеліях та Діяннях апостолів.

Ким був Іоан Богослов за життя?

Іоан та його старший брат Яків були рибалками. Коли Ісус покликав їх, брати покинули родину пішли за Христом. Ісус особливо любив Іоанна за жертовну любов і велику чистоту.

До кінця земного життя Ісуса Іоан не залишав Ісуса. Під час Таємної Вечері він сидів поруч з Христом і за знаком апостола Петра, припавши до грудей Спасителя, запитав про ім’я зрадника. Він ішов вслід за Господом, коли Його, зв’язаного, вели з Гетсиманського саду на суд, перебував у архієрейському дворі при допитах Учителя і слідував за Ним Хресним шляхом.

Навіть коли всі апостоли покинули Ісуса під час Страстей,  Іоан залишився і стояв разом з Марією під хрестом, на якому був розіп’ятий Ісус. Далі Іоан служив і оберігав Марію до її смерті, а потім зі своїм учнем Прохором проповідував у Малій Азії.

Апостол Іоан невпинно проповідував про Христа. Його проповідь супроводжувалася численними і великими чудами, так що кількість тих, хто увірував, збільшувалася з кожним днем.

У цей час почалися гоніння на християн. Іоана спіймали і відвезли у кайданах на суд у Рим. За непохитну віру його засудили до смерті.

Його змусили випити отруту, а коли це не зашкодило – кинули в киплячу олію. Але Іоанн вийшов неушкодженим з котла. Імператор, вважаючи Іоана безсмертним, вислав його на довічне заслання на острів Патмос.

«Це слово Господнє, і якщо ви виконаєте його, то цього буде досить»

Після тривалого заслання, через багато років Іоан отримав свободу і повернувся до Ефесу. Там продовжив розпочату працю, яку не полишав до останніх днів життя. Є свідчення про те, що Іоанн помер у віці близько 100 років.

Є свідчення про те, що коли Іоан постарів і так ослаб, що вже не міг проповідувати, то наказував своїм учням нести себе на збори. Там він щоразу повторював такі слова: «Мої дітоньки, любіть один одного». А коли його запитали, чому він завжди повторює одне і те ж, апостол відповів: «Бо це слово Господнє, і якщо ви виконаєте його, то цього буде досить».

Святий Іоан продовжував у своїй місії апостольську працю і привів багатьох до Християнської віри. Крім того, перебуваючи у Ефесі він написав Євангеліє від Іоана (в якому на початку проголошується, що Бог є Слово, за що Іван названий «Богословом»).

Іоанн Богослов

Як зображують Іоана Богослова на іконах?

Часто на образах Іоана Богослова єдиного з апостолів зображують без бороди, як молодого чоловіка. Як євангеліст, він тримає перо для писання, книгу чи свиток. На зображеннях біля нього часто є орел – символ високого польоту Богословської думки.

Пам’ять Іоана Богослова православні християни вшановують 26 вересня, а католики – 27 грудня.

Церква називає Іоана Апостолом любові, бо він постійно навчав, що без любові людина не може наблизитися до Бога. У трьох Посланнях, написаних апостолом Іоаном, йдеться про значення любові до Бога і ближніх.

Іоанн Богслов печера Апокаліпсису

У печері Апокаліпсису на Патмосі звучала молитва українською за перемогу України

23 вересня 2023 Єпископи Української Греко-Католицької Церкви здійснили паломництво на острів Патмос, де апостол Іван Богослов був ув’язнений та отримав Одкровення.
На острові Патмос у печері євангеліст мав видіння, яке увійшло до Біблії як остання книга Нового Завіту, — Книга Одкровення (Апокаліпсис). Записав її диякон Прохор.
Сьогодні ця печера відома як печера Апокаліпсису. Саме тут українські архиєреї помолилися Акафіст до святого Івана Богослова і «Боже великий, єдиний» за перемогу України та справедливий мир.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook