“Артеріальна гіпертензія — це стійке підвищення артеріального тиску (систолічного вище 140 мм і діастолічного вище 90 мм рт. ст.), одне із найбільш розповсюджених хронічних захворювань, при якому значно зростає ризик розвитку серцево-судинних ускладнень і передчасної смерті, – розповідає кардіолог Ярослав Систолінський.
Підвищений артеріальний тиск впливає негативно на “органи-мішені” — збільшується маса серцевого м’яза, потовщується стінка судин, пришвидшеними темпами розвивається атеросклероз, пошкоджуються судини сітківки очей, розвиваються склеротичні процеси в нирках з формування ниркової недостатності. На фоні цих процесів, які протікають непомітно для пацієнта, часто розвиваються два небезпечних для життя ускладнення — гострий інфаркт міокарда і мозковий інсульт.
Пам’ятайте, що вилікуватися від гіпертонії неможливо. Але, дотримуючись здорового способу життя і приймаючи високоефективні гіпотензивні препарати, можна надійно утримувати артеріальний тиск в межах норми (тобто до 140/90 мм рт. ст.) і запобігати розвиткові ускладнень.
Ви можете зменшити фактори ризику, які сприяють розвитку ускладнень. Йдеться про:
- Контролюйте масу тіла. Вирахуйте свій індекс маси тіла (ІМТ). Для цього масу тіла (в кілограмах) треба поділити на зріст (у метрах). В нормі ІМТ повинен бути до 25 кг/м, а округлість талії у чоловіків до 102 см для чоловіків, а у жінок – до 88 см.
- Змініть раціон. Збільшіть споживання фруктів і овочів, продуктів багатих калієм, магнієм і кальцієм, риби і морепродуктів, обмежити тваринні жири. Останній раз їжте не пізніше, ніж за 3 години до сну.
- Вживайте менше солі. Зменшення вживання солі до 5 г/добу зменшує підвищений тиск на 4-5 мм рт. ст. Обмеження солі дозволяє знизити кількість та дозування ліків проти тиску.
- Відмовтеся від куріння. Куріння викликає різке підвищення тиску і частоти серцевих скорочень, що триває більш ніж 15 хв після викуреної однієї сигарети. Крім впливу на тиск, куріння є потужним фактором серцево-судинного ризику, а відмова від куріння – найбільш ефективна профілактика серцево-судинних захворювань, включаючи інсульт, інфаркт міокарда та захворювання периферичних судин.
- Зменшіть вживання алкоголю. Регулярне вживання алкоголю підвищує тиск у пацієнтів з артеріальною гіпертензією та підвищує ризик розвитку інсульту. Необхідно обмежити вживання алкоголю до ЗО мл етанолу на добу для чоловіків і 15 мл — для жінок.
- Регулярно робіть фізичні вправи. Це корисно для профілактики та лікування артеріальної гіпертензії та зниження серцево-судинного ризику і смертності. Слід виконувати 30-хвилинні аеробні динамічні вправи помірної інтенсивності (ходьба, біг підтюпцем, їзда на велосипеді, або плавання) 5-7 днів на тиждень.
“Також потрібно пам’ятати, що лікування артеріальної гіпертензії повинно бути тривалим і постійним, – наголошує лікар. – У жодному випадку не можна призначати собі ліки самостійно. Тільки лікар може визначити який препарат, в якій кількості і скільки разів на добу потрібно приймати”.
Post Views: 33