В умовах агресії рф проти України частина населення позбавлена доступу до чистої питної води. Через активні бойові дії в низці регіонів перебиті водогони, відсутні реагенти для очищення водопровідної води, а також немає можливості завезти бутельовану питну воду.
У таких умовах люди змушені користуватися потенційно небезпечною водою. Тому важливо її очистити самостійно в домашніх умовах. Як це зробити, радять фахівці Міністерства охорони здоров’я України.
Спочатку огляньте воду
Перед очищенням воду варто оцінити за кольором та запахом.
- Для цього потрібно набрати половину або ⅓ об’єму пляшки та інтенсивно її потрусити. Якщо на поверхні є піна, то така вода не придатна для споживання.
- Після цього потрібно оцінити воду за запахом. За наявності хімічного, бензинового, трупного або іншого неприємного/підозрілого запаху воду заборонено використовувати для пиття.
- Також вода не повинна бути забарвленою: подивіться на воду в білому посуді або в прозорому посуді на білому фоні. Далі можна приступати до її знезараження.
Що робити, якщо пропала вода: яку воду можна пити
5 способів знезараження води в домашніх умовах
- Кип’ятіння. Це найнадійніший спосіб. Кип’ятити воду потрібно мінімум 10 хв. Потім відстояти і обережно злити, не збовтуючи осад.
- Таблетки для знезараження. Вони містять активний хлор. Після додавання таблеток потрібно зачекати 30-60 хв – і воду можна пити.
- Активоване вугілля. Воно забирає неприємний запах, незначні домішки і шкідливі речовини. Знезараження триває 8 годин. Для очищення в 1 л води потрібно додати 5 подрібнених таблеток активованого вугілля, замотаних у марлю.
- Марганцівка. На 1 л води – 1-2 г. Розчин має бути блідо-рожевого кольору. Настояти пів години, потім акуратно злити воду, не збовтавши осад.
- Спиртовий розчин йоду. Спосіб знезараження для крайнього випадку, якщо іншого варіанту немає, і він не підходить для осіб з ураженою щитоподібною залозою. 3-4 краплі йоду на 1 л води. Зачекати 30-60 хв.