як зберегти зір у темряві коли нема світла

Як зберегти зір під час вимкнення світла, коли треба працювати або вчитися

Багато людей відзначає, що з початком війни, особливо коли почали вимикати світло, відчули, що погіршився зір. Причина може бути у недостатньому або неправильному освітленні.
Попри те, що часто вимикають світло, українці продовжують працювати, навчатися, читати та активно проводити час. У пригоді стають лампи на павербанках, ліхтарі на акумуляторах і навіть гірлянди з вогниками на батарейках. Щоб зберегти зір, коли немає світла, потрібно дотримуватися певних порад.

Як зрозуміти, що очі втомлюються

За поганого освітлення, при читанні, письмі або роботі з дрібними предметами, нам доводиться більше фокусуватися. Причина у тому, що рівень контрасту між чорними словами, написаними на білому тлі, зменшується. Тому для читання доводиться напружуватися або наближати текст, гаджет чи предмет до очей. Якщо читати в темряві довго, то м’яз ока, як і будь-який м’яз, що довго використовувався, перенапружиться. Це може призвести до неприємних наслідків.

  • Недостатньо яскраве освітлення призводить до того, що очі перенапружуються, швидко втомлюються, печуть, з’являється сухість або сльозотеча. Це симптоми синдрому сухого ока.
  • Виникає потреба нахилятися ближче до екрану або підносити смартфон чи книгу ближче до очей.
  • Від надмірного напруження починає боліти голова, важче зосередитися, сконцентруватися на деталях, знижується працездатність.
  • Якщо раніше ви мали проблеми із зором, за умови поганого освітлення, вони можуть посилитися.
  • Якщо відчуваєте дискомфорт – зверніться до лікаря.

Як зберегти зір під час вимкнення світла

Багато людей відзначає, що з початком війни, особливо коли почали вимикати світло, відчули, що погіршився зір. Причина може бути у недостатньому або неправильному освітленні приміщення під час вимкнення світла. Обираючи альтернативне джерело світла, потрібно дотримуватися таких порад:

  • Обирайте лампи й ліхтарі, що освітлюють кімнату рівномірним білим кольором. Важливо, щоб світло не було спрямоване лише в одну точку.
  • Змініть положення лампи або ліхтаря, якщо він світить в очі. Це може негативно вплинути на зір, викликати додаткове навантаження, сльозотечу.
  • Свічки мають властивість мерехтіти, внаслідок цього очі втомлюються, навіть якщо спершу здається, що це незначний дискомфорт. Якщо вам потрібно зосередитися на тексті або цифрах або ж на роботі руками, які потребує підвищеної концентрації уваги, краще використовувати не свічки, а ліхтарі або акумуляторні лампи.
  • Уникайте кольорового освітлення, зокрема світла синього забарвлення, наприклад, від декоративних ламп або гірлянд. Таке освітлення небезпечне для зору. Надавайте перевагу білому світлу. Воно природне для ока і є безпечним для зору.
  • Намагайтеся скласти свій навчальний або робочий графік таким чином, щоб він припадав на світлу пору доби. Денне освітлення найкраще для очей, вони найменше при цьому втомлюються.
  • Обмежте читання у темряві, навіть з використанням додаткових джерел освітлення.
  • Подбайте про повноцінний збалансований раціон.
  • Щодня гуляйте на свіжому повітрі не менше години. Лікарі запевняють, що це впливає на глибину і різкість зору.

робота за ноутбуком

Якщо ви працюєте за ноутбуком, пишете або читаєте

Вважається, що достатньо для читання освітлення приміщення лампою розжарювання потужністю 60 Вт. Це приблизно стільки ж світла, скільки утворює 60 свічок. Ви теж стільки запалюєте? Якщо ні, щоб зберегти зір при читанні або роботі за комп’ютером під час вимкнення світла, потрібно дотримуватися певних рекомендацій.

  1. Якщо ви працюєте за ноутбуком, уникайте цілковитої темряви у кімнаті, навіть коли екран підсвічує клавіатуру. Увімкніть додаткове джерело світла, підсвітки від монітора недостатньо для комфортної роботи очей.
  2. Це стосується і смартфорна: ним не можна користуватися у повній темряві – це додаткове навантаження для очей.
  3. Тримайте екран на відстані 60-80 см від обличчя. Якщо є бажання і потреба його наблизити, отже, час звернутися до офтальмолога і перевірити зір.
  4. Якщо відчуваєте симптоми синдрому сухого ока, як-то сухість, печіння, подразнення, користуйтеся зволожувальними краплями.
  5. Один раз кожні пів години робіть п’ятихвилинну перерву: підніміться зі стільця, порухайте руками і ногами, щоб відновити кровообіг після сидячої роботи. Зробіть зарядку для очей.
  6. Коли працюєте за комп’ютером час від часу відволікайтеся від монітора і дивитися вдалину. Таким чином очі розслабляться і відпочивають.
  7. Якщо ви відчуваєте погіршення зору або постійний дискомфорт – зверніться до сімейного лікаря, який скерує до офтальмолога.

Як покращити зір у темряві

Краще бачити у темряві допоможе масаж очей. Робити масаж очних яблук краще у положенні сидячи. Потрібно повністю розслабитися. Зігріти долоні, потерши їх одна об одну. Потім потрібно накрити очі долонями і поступово посилювати натискання. Через 5 секунд темрява здасться білою. Виконавши процедуру близько 5 разів, слід стиснути руки в кулаки і ніжно помасажувати очні яблука так, як це роблять маленькі діти, коли їм хочеться заснути.

Покращити кровообіг очей, а відповідно якість зору у темряві, допомагають жувальні рухи. Допомагає також м’яке постукування подушечками пальців по заплющених очах.

Вправи для покращення зору

Якщо ви продовжуєте працювати за комп’ютером під час вимкнення світла, кожні пів години рекомендовано робити перерву. У цей час слід робити вправи, які допомагають зняти напруження з очей і покращити зір.

Гімнастика для очей не має на увазі виконання якихось складних вправ – вони під силу кожному. Просто подивіться по черзі вгору, вниз, праворуч і ліворуч, а також зробіть кругові рухи в один і інший бік. Переведіть погляд з близького предмета на дальній. Робіть такі вправи по 10 разів 3-4 рази на день.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook