Кожна мама хоче, щоб її дитина була здоровою. Багатьох хвилює, коли малюк погано їсть. А от на надмірний апетит і зайві кілограми у дитини батьки звертають увагу надто рідко. А дарма! Надлишкова вага у дітей різного віку веде до діабету 2 типу та багатьох інших захворювань. Чому небезпечно бути пухкеньким у дитинстві, і як з’ясувати, чи вага вашої дитини у нормі, розповідає дитячий ендокринолог Ольга КУДРИК.
Ожиріння – це захворювання, патологія, яка сьогодні у світі вважається надзвичайно серйозною проблемою. Поширеність ожиріння в Україні у 2015 році становила 13,5 на 1000 дітей (або 1,3 %). Цей показник значно нижчий, ніж у більшості країн Європи, де частота ожиріння серед дітей коливається в межах 10–15 %. Частіше надмірна вага спостерігається серед підлітків, і щороку цей показник зростає.
Чому діти гладшають
Ожиріння – це хронічне рецидивуюче захворювання, що проявляється надлишковим накопиченням жирової тканини і є наслідком дисбалансу споживання та витрати енергії. Найчастіше ожиріння розвивається внаслідок переїдання. При переїданні центр насичення поступово адаптується до вищих рівнів глюкози, інсуліну, лептину. У результаті знижується його чутливість і як наслідок при прийомі їжі у великих кількостях відбувається недостатнє гальмування центру голоду.
Чим небезпечні зайві кілограми
Крім дискомфорту, зниження імунної відповіді, ожиріння – це ще й крок назустріч 2-му типу цукрового діабету у дорослому віці. В Україні поширеність цукрового діабету серед дітей невпинно зростає, особливо швидкими темпами – у дітей віком до 6 років.
Пацієнти з ожирінням, зокрема морбідним (індекс маси тіла (ІМТ) більше 35 кг/м²), частіше мають захворювання серцево-судинної системи, патології опорно-рухового апарата, порушення функції печінки та жовчовивідної системи, у тому числі жовчнокам’яну та сечокам’яну хвороби, частковий дефіцит вітамінів (D, B6, C, E). У таких хворих артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця та атеросклероз (який робить судини вразливими) зустрічається у 2 рази частіше, аніж у людей без ожиріння.
Яка вага у вашої дитини: нормальна чи надмірна
З’ясувати, чи має дитина надлишкову вагу, можна, вирахувавши індекс маси тіла (ІМТ) згідно з віком і статтю дитини: ІМТ= вага (в кілограмах) / зріст (у метрах)². Якщо показник знаходиться між 25 та 85 – вага дитини в нормі, притримуйтесь попереднього раціону. Показник вищий 85 – вага надлишкова, варто переглянути раціон і достатність фізичних навантажень, звернутися до лікаря. Показник переважає 97 – це ожиріння і звертатися до лікаря обов’язково.
Існують фізіологічні періоди «круглішання», приміром у період статевого дозрівання у дівчаток. Крім того, за однакової тілобудови у високорослих пацієнтів ІМТ нижчий, а у низькорослих – вищий. Тобто ІМТ – інструмент скринінгу (початкового обстеження), а не діагностики, оскільки нормальний показник ІМТ не завжди виключає наявність асоційованих з ожирінням захворювань. Візит до ендокринолога, навіть профілактичний, допоможе розібратися та знайти відповідь.