День 1. Контролюємо витрати
Економія фінансів у чомусь нагадує набір зайвої ваги за допомогою підрахунку калорій, якщо уявити, що вага – це гроші. Тобто, для того, щоб збільшити вагу, потрібно витрачати менше калорій, ніж споживаєш. А це означає, що для економії грошей вам потрібно знати, скільки фінансів ви витрачаєте.
Це стосується і тих ситуацій, коли люди живуть чітко за доходами та знають точно витрачену за тиждень чи місяць суму. У разі облік фінансів може неприємно здивувати: зазвичай виявляються статті необов’язкових витрат, які з’їдають левову частину зарплати.
Ваші дії
Не викидайте чеки після покупок, а складайте в кишеню. Заведіть зошит, в який наприкінці дня записуватимете всі, навіть незначні витрати. Або встановіть на свій смартфон одну з програм для контролю фінансів, щоб протягом дня вносити витрати.
День 2. Підраховуємо доходи
Ви можете відповісти на запитання: скільки у вас зараз грошей? Йдеться про все: готівкові заощадження, кошти на картах, відкладені на “чорний день”, дрібницю або великі купюри в кишенях курток і штанів.
Якщо ви знаєте точну суму, то ця стаття вам потрібна лише для самоствердження, тому що ви – майстер у питаннях економії. Ну, або у вас залишилося 154 рублі до зарплати, що легко порахувати. Як правило, люди відповідають на це питання приблизно, і це виявляється далеко від реального стану справ. Що погано відбивається на сімейному бюджеті.
Марно планувати витрати, якщо ви не знаєте, який дохід у вас буде. Що від запланованих покупок, якщо грошей вже не залишилося? Тому ви повинні знати, скільки у вас на даний момент коштів.
Ваші дії
Почніть фіксувати свої прибутки. Пам’ятайте, що до них відносяться не лише зарплата, а й гроші у конверті, подаровані на свято, виграш у лотерею чи податкові відрахування.
Якщо ви фрілансер або у вас плаваюча зарплата, що залежить від показників місяця, вам потрібно порахувати свій дохід. Для цього порахуйте загальний заробіток за рік і розділіть на 12. Від цієї суми потрібно відштовхуватися. Також проаналізуйте свою найменшу зарплату за рік: чому сталася така ситуація, чи може вона повторитись і чи зможете ви прожити на цю суму. Максимальний дохід також вимагає роздумів: що сприяло фінансовому успіху та як його повторити.
Останнім кроком стане підрахунок всіх наявних у вас зараз коштів: кишені одягу, всі рахунки і картки, готівка в гаманці. До речі, якщо знайдете гроші у непередбачених місцях, одразу відкладайте їх у скарбничку. Адже ви все одно про них забули, тому тимчасова відмова від них не викличе внутрішнього опору.
День 3. Шукаємо мотивацію
Без грамотної мотивації неможливий успішний результат справи. Якщо ви поставите собі за мету – економію коштів, то напевно швидко покинете сам процес. Тому що, щодня обмежуючи себе в приємних дрібницях та підраховуючи нудні фінанси, ви ризикуєте не дійти до мети. У певний момент вона здасться надто глобальною та далекою. І ось уже ви не записали одну покупку, другу, а потім взагалі кинули це заняття.
Інша річ, коли економія стає засобом, а чи не метою. Тобто підраховувати бюджет і обмежувати себе – це маленькі кроки на шляху до покупки квартири/машини/власного бізнесу/свій варіант. І тут економія – це помічник шляху до своєї мрії.
Ваші дії
Визначтеся зі своєю метою: чого ви хочете досягти за допомогою економії. Намагайтеся мислити логічно: не тіште себе ілюзіями, що із зарплатою в 60 тисяч рублів зможете нагромадити на елітну квартиру в центрі Москви. Але й заганяти себе жорсткими рамками не варто: якщо нагромадити на квартиру не вийде, то вийде – на власний бізнес. А ось прибуток із нього вже з часом може піти на покупку житла.
Не бійтеся ставити довгострокові цілі. У будь-якому випадку вони можуть згодом змінитись: коли бажання стане неактуальним або з’явиться інший варіант. Переглядати час від часу свої цілі та ставити нові – це гарна звичка у всіх сферах. Адже чим раніше ви зрозумієте, що йдете не тим шляхом, тим простіше буде змінити напрямок.
День 4. Шукаємо способи економії
Для економії недостатньо одноразової відмови від покупки. Щоб систематизувати процес, необхідно проаналізувати свої витрати. Наприклад, відмовившись одного разу від покупки чергової сукні, ви заощадите один раз близько 5 тисяч. Але якщо ви перестанете курити, то зможете заощадити 36-45 тисяч на рік.
Ваші дії
Знайти свої способи економії ви можете поетапно:
Визначте ваші регулярні навички. Це можуть бути: обіди у кафе замість домашньої їжі у контейнері, куріння, поїздки на таксі замість громадського транспорту. Порахуйте, скільки грошей ви зможете заощадити на місяць, рік, якщо відмовитеся від цих звичок.
Другорядні витрати. Наприклад, ви щомісяця оплачуєте великі рахунки за електрикою, тому що забуваєте/лінуєтеся замінити звичайні лампочки на енергозберігаючі. Або не чиніть кран, з якого постійно підтікає вода, і в кінці місяця оплачуєте зайві кубометри, що “накапали”.
Подумайте, які звички та ритуали ви можете замінити на менш витратні або позбутися їх зовсім. Почніть з однієї звички та однієї другорядної витрати, додавши через тиждень ще по одному пункту кожного способу. Так, ви поступово поміняєте своє життя, не викликавши психологічних негативних реакцій.
День 5. Складаємо списки
Списки у будь-якому плануванні – невід’ємний атрибут. Все завжди пам’ятати неможливо. Тому складання списку покупок перед походом у магазин допомагає нам утриматися від необдуманих витрат та придбання непотрібних речей. А календар, у якому будуть відзначені дати виплат за кредитами та комунальними платежами, вбереже вас від штрафів та пені.
Ваші дії
Почніть з малого – складіть меню на наступний тиждень та список покупок для найближчого походу в магазин:
Для меню вам потрібно продумати всі прийоми їжі та перекушування, орієнтуючись на свої бажання, а також на можливість або неможливість частого приготування. Наприклад, ви знаєте, що наступного тижня буде напружений та ненормований графік, який не дасть вам часу чи сил на приготування їжі вечорами. Значить, ще у вихідні потрібно приготувати напівфабрикати, які не займуть багато часу на приготування, або приготувати відразу на кілька днів.
Після планування меню на тиждень вам буде простіше зорієнтуватись зі списком необхідних продуктів для покупок. Також огляньте полиці на кухні та у ванній на предмет того, що ще потрібно: закінчується зубна паста, а прального порошку вже немає. У майбутньому заведіть звичку відразу вносити в список покупок засіб, що закінчився.
День 6. Плануємо бюджет
Планування бюджету з урахуванням усіх можливих видатків та доходів на рік допоможе уникнути багатьох фінансових труднощів. Наприклад, другого дня ми відзначали місяці з найнижчим і високим доходами. І найкраще, що може запропонувати нам планування – це “перемістити” частину доходу з прибуткового місяця на збитковий.
Допустимо, ви фотограф і ваш основний дохід – це зйомки на весіллях. Найнесприятливіші місяці для вас – травень та січень, коли весіль у рази менше. Значить, у лютому та червні у вас настане важка фінансова ситуація. Але, якщо ви відкладатимете щомісяця по тисячі грн, то сплата податку не обтяжить гаманець.
Ваші дії
Оскільки ви тільки знайомитеся з фінансовим плануванням, то одразу врахувати все у бюджеті буде складно. Почніть із малого: розплануйте місяць, а потім уже рік. Намагайтеся згадати всі ваші доходи і витрати в цей період і проаналізувати, які з них на вас чекають.
Із запланованим бюджетом простіше стежити за надходженнями та витратою грошей. У процесі можуть з’являтися зміни, їх слід вносити в графіки. Адже головна мета – це звичка обліку та планування.
День 7. Підбиваємо підсумки
Щоб усі попередні кроки були не марними, привчіть себе раз на тиждень приділяти увагу вашим фінансам:
Розберіть чеки та перевірте достовірність усіх витрат.
Проаналізуйте покупки: які були спонтанними, які – необхідні, а які – внаслідок невиконаних вами інших пунктів (наприклад, не розпланували меню на тиждень – готової їжі вистачило лише до четверга, довелося в п’ятницю в обід іти до кафе).
Якщо були прибутки, запишіть їх.
Складіть новий список покупок на наступний тиждень.
Порахуйте економію за 7 днів і відкладіть ці гроші або переведіть їх на накопичувальний рахунок у банку.
У разі потреби внесіть коригування до бюджету.
Ваші дії
Тепер ви можете проаналізувати свої витрати та подумати, що ще з ваших звичок можна замінити чи прибрати. У майбутньому поповнюйте до своїх списків нові фінансові завдання, поступово додаючи нові звички.
Корисні лайфхаки
Коли економія міцно увійде у ваше життя, ви почнете помічати витрати, на які не звернули увагу одразу, або винаходити нові способи збереження бюджету. Але це буде не одразу. Тому представляємо вам 7 вже перевірених лайфхаків, які допомагають зберегти бюджет:
Просіть знижки. Завжди і скрізь. Якщо ви попросили знижку, але вам її не дали, то ви просто купите товар за початковою ціною. Тобто ви нічого не втрачаєте, коли торгуєтеся, але у разі удачі – заощаджуйте. Найпростіше це робити на ринках та у невеликих відділах, де за прилавком сидить сам власник. Але не забувайте торгуватися також при покупці машини або квартири, де навіть 1% знижки може дорівнювати десяткам тисяч рублів.
Кешбек. Підберіть банк і карту, умови яких вам ідеально підходять: немає сенсу відкривати карту, на яку кешбек приходить у вигляді миль, якщо ви не любите подорожувати. Проаналізуйте тип ваших частих витрат і, залежно від цього, вибирайте.
Киньте шкідливі звички. Крім шкоди здоров’ю, такі пристрасті ще й спустошують ваш гаманець. Наприкінці першого тижня економії підрахуйте, скільки ви витрачаєте на сигарети чи алкоголь (і супутнє йому). Отриманий результат вас неприємно здивує, що, можливо, допоможе за відмову від шкідливих звичок.
Акції у магазинах. Навіщо купувати пальто з нової колекції за 50 тисяч, якщо можна придбати майже таке саме на розпродажі за 5? Те саме стосується і продуктів: звичайно, не варто брати молоко, термін якого закінчується наступного дня, але якщо термін виходить через тиждень, а п’єте ви його щодня, то чому б і ні? До того ж магазини часто запускають хороші акції на продукти з нормальним терміном придатності.
Друга сторона медалі попереднього пункту – імпульсні покупки дешевих товарів. Всім відомі магазини за однією ціною збирають великі черги на касах, тому що людей чіпляє невелика ціна, і вони скуповують імпульсно дешеві, але абсолютно непотрібні речі. Порада: заходьте в такі магазини тільки за певною річчю, якщо знаєте, що вона там дешевша, ніж в інших.
Не купуйте пакети на касах. Після придбання великої кількості продуктів покупка пакета ціною 5 грн не здається страшною. Однак, відмовившись від них на користь екосумки, за рік ви зможете заощадити в середньому близько 1000 грн. До того ж, так ви вносите особистий внесок у здоров’я нашої планети.
Вимикайте електроприлади. Дотримуйтесь цього правила завжди, якщо ви не хочете через замикання електропроводки створити додаткові витрати.
Економія – це завжди нудно і занудно. Перетворіть процес на цікаву гру, мета якої перестати просити в борг до зарплати або накопичити на приємну для себе річ чи подорож. Пам’ятайте, що важко лише на початку шляху, потім ваші дії перетворяться на корисну звичку, яку не захочеться кидати.