Стать дитини починає хвилювати майбутніх батьків задовго до її зачаття. Хтось хоче хлопчика, хтось хоче дівчинку, але, головне, більшість не хоче залежати від ситуації, тому намагаються зробити вибір статі дитини до зачаття. Дієта, народні повір’я, стать дитини за датою зачаття — ці та багато інших способів використовують батьки для визначення статі майбутньої дитини.
Звичайно, багато способів не мають наукового підґрунтя, інші — просто наївні й базуються на народних повір’ях і ворожінні. Майбутнім батькам, якщо вони налаштовані рішуче й хочуть «зробити» хлопчика чи дівчинку, доводиться нелегко. Головне, щоб бажання народити дитину певної статі не перетворювалося у нав’язливу ідею — не забувайте, що донька чи син насамперед повинні народитися здоровими.
Як можна розрахувати стать дитини
Отже, якщо ви хочете зачати дівчинку, останній статевий акт повинен бути не пізніше ніж за 2‒3 дні до терміну овуляції. Якщо ви плануєте зачати хлопчика, потрібно утримуватися від статевого життя протягом тижня перед овуляцією; статевий акт в цьому випадку краще мати в день, що передує або збігається з датою овуляції.
Зрозуміло, що для вибору статі дитини до зачаття потрібна попередня підготовка. Передусім необхідно по можливості точно визначити дату овуляції. Визначити овуляцію можна за суб’єктивними відчуттями, базальною температурою, тестами на овуляцію. Визначити дату овуляції можна за допомогою ультразвукового спостереження за фолікулом, що росте в яєчнику.
Як запланувати стать дитини за допомогою дієти
Традиційно вчені пропонували майбутнім мамам дотримуватися різних дієт для збільшення ймовірності появи малюка тієї чи іншої статі. Так, у разі якщо сімейна пара хоче сина, лікарі рекомендують дотримуватися натрієво-калієвої дієти. Майбутнім мамам потрібно їсти якомога більше м’яса, риби, картоплі, різних бобових і на якийсь час забути про молоко, випічку, капусту та горіхи. З фруктів потрібно вживати абрикоси, персики й фініки.
Для народження дівчинки необхідно їсти їжу, багату на кальцій і магній. Найкраще зупинити свій вибір на молочних продуктах, цвітній капусті, яловичій печінці, горіхах і грибах.
Народний календар зачаття дитини
Також стать дитини пов’язують із місяцем зачаття та віком майбутньої мами. Так, наприклад, «чоловічими» вважаються місяці з листопада по січень, а «жіночими» — з травня по липень. При цьому народження хлопчиків найчастіше випадає на молодих 18-річних мам. У 20‒21 рік зачинають переважно дівчаток. Потім шанси зрівнюються. В кінці репродуктивного періоду на світ знову з’являються переважно хлопчики.
Учені також встановили залежність народження хлопчиків від ваги мами. У жінок із вагою менш ніж 55 кг найчастіше народжуються доньки, більше — хлопчики. Звичайно, такі методи не забезпечують надійних результатів.
Передімплантаційна генетична діагностика як надійний метод планування статі дитини
В епоху сучасних технологій стали доступними нові методи, які дозволяють батькам сподіватися не на випадок, а на свідомий вибір статі дитини до народження, — це передімплантаційна генетична діагностика (ПГД). Ця технологія використовується при екстракорпоральному заплідненні (ЕКЗ).
Вона передбачає, що отримані яйцеклітини запліднюють у пробірці, в результаті чого утворюються ембріони. Через три доби, коли ембріони будуть складатися із 6‒7 клітин (бластомерів), одну з клітин ембріона «відщипують» і вивчають її генетичний склад. На цьому етапі розвитку ембріона при видаленні одного з бластомерів інші клітини ембріона заміщають цей дефект без будь-якої шкоди для майбутнього зародка.
Після вивчення генетичного складу дають висновок — «хворий» цей ембріон чи ні. На цій стадії можна визначити, які статеві хромосоми він містить. І якщо стать майбутньої дитини «підходить» генетичним батькам, то ембріон підсаджують в матку.
У більшості випадків ПГД робиться для того, щоб уникнути спадкових хвороб, оскільки в деяких випадках народження дитини певної статі не забаганка, а необхідність. Наприклад, у випадку якщо є небезпека передачі того чи іншого спадкового захворювання, пов’язаного зі статтю дитини.
Існує цілий ряд важких спадкових хвороб, що вражають лише чоловіків: м’язова дистрофія (хвороба, при якій відбувається неухильне наростання м’язової слабкості, аж до повного знерухомлення) і гемофілія (підвищена кровоточивість у результаті поганого згортання крові). Сім’ям, які мають таку важку спадковість, звичайно ж, бажано мати доньок, а не синів. Тоді визначення й вибір статі дитини є для батьків реальною можливістю радіти здоровому малюкові.
Отже, передімплантаційна генетична діагностика (ПГД) — єдиний надійний спосіб вибору статі дитини при ЕКЗ.