Найчастіше вкривають троянди та клематиси. Однак їх не можна накривати завчасно, інакше вони випріють. Не потрібно вкривати ці квіти після перших заморозків, бо зазвичай потім приходить потепління.
Квіти слід вкривати тоді, коли температура вже не підійматиметься вище -5 градусів. Це кінець жовтня — початок листопада.
Чим вкривати рослини на зиму?
- Сніг. Під товстим сніговим покривом рослини здатні пережити навіть сильні морози. Мабуть, це найзручніший у використанні покривний матеріал, але він часто ненадійний: сніг випадає набагато пізніше, ніж починаються заморозки і тане серед зими. Крім того, на відкритих ділянках сніг здуває вітром, тому додатково потрібно встановлювати снігозатримувачі. Ще гірше, коли верхній шар снігу перетвориться на кірку льоду. Під нею рослини не можуть “дихати” і випрівають. Таким чином, сніг як покривний матеріал для рослин підходить тільки у разі, коли зима стабільно снігова і без відлиг. А це годі передбачити.
- Гілки хвої. Доступний матеріал у лісовій місцевості. Не промокає, створює додатковий повітряний прошарок і добре затримує сніг, який теж добре захищає рослини від морозів. Крім того, колючі хвоїнки відлякують гризунів, що важливо для молодих саджанців. Гілками можна обв’язувати стовбури. Вони також захищають рослини від сонячних опіків. Однак хвоя, яка опадає, підкислює ґрунт. А багато рослин цього не любить.
- Сухе листя. Воно добре захищає рослини від холоду, але досить проблематично знайти потрібний матеріал. Листя обов’язково має бути зі здорових дерев (без плям і нальоту), без шкідників. Листя має ще один істотний мінус: під час дощів та відлиг воно злипається і не пропускає повітря. Тому листя потрібно додатково вкривати поліетиленовою плівкою. А це підходить е всім рослинам.
- Солома. Нею добре вкривати грядки з підзимовими посівами та посадками, а також її можна використовувати для захисту багаторічників від морозу. Але під час дощів солому треба захищати поліетиленом. Солома також непогано затримує сніг. Однак має істотний недолік: у ній люблять селитися миші. Крім того, в теплу зиму рослини під соломою пріють і пліснявіють.
- Мішковина. Нею найчастіше обгортають стовбури молодих дерев, хвойні, троянди та інші теплолюбні багаторічники. Однак цей матеріал захищає рослини швидше від сонця, ніж від морозу, оскільки мішковина вбирає вологу і під впливом низьких температур та вітру перетворюється на крижане покривало. Під сирою мішковиною швидко поширюється пліснява. А якщо старий мішок, велика ймовірність, що в ньому збереглися збудники різних інфекцій, які можуть перейти на рослини.
- Тирса. Добре захищає від морозу, але нею не рекомендується вкривати рослини повністю. Краще лише замульчувати ґрунт. Тирсу теж потрібно захищати від вологи, а ще не варто забувати, що вона, як і хвоя, підкислює ґрунт.
- Агроволокно. Легкий і досить міцний матеріал, зручний у використанні, добре попускає повітря, захищає рослини та ґрунт від легких заморозків, прямих сонячних променів. Однак із сильним морозом у безсніжну зиму цей матеріал не впорається. Тому іноді використовують додаткове укриття або укладають агроволокно у кілька шарів.
Як підгортати квіти на зиму
Найпростішим способом укриття та найменш затратним є підгортання. Просто насипте навколо кожної рослини гірки з ґрунту (торфу) та залиште до приходу весни. Важку землю можна змішати з торфом або піском.
Торф підходить не для всіх культур, оскільки підкислює ґрунт. Крім того, він добре вбирає вологу, внаслідок чого ущільнюється та гірше захищає рослини від холоду. Навесні торф злежується і перетворюється на щільну кірку, яку потрібно вчасно розпушувати.
Підгортання робиться залежно від розмірів квітки, зазвичай це 20-30 або 30-40 см.
Таким простим та бюджетним способом можна зберегти квіти взимку. Під таким укриттям їм буде тепло та затишно, навіть якщо лежатиме сніг.
Читайте також:
- Як правильно обрізати й укрити виноград восени
-
Як підготувати молоді дерева (саджанці) до зими: утеплення стовбура, коріння, захист від гризунів