кліщі

Як вберегтися від кліщів: прості правила, які допомагають

Чим небезпечні кліщі? Які захворювання може викликати укус кліща? Як захиститися від кліщів? Що робити, якщо виявили на тілі кліща?

Коли надворі нарешті потепліло і природа почала оживати, так і кортить проводити більше часу на свіжому повітрі, якщо не в лісі – то принаймні у парку. Але така прогулянка може подарувати не тільки задоволення, а й чимало проблем. Адже весна – час пробудження та активації кліщів.

Чим небезпечні кліщі для людини?

Особливо небезпечними для людини є віруси, що їх переносять кліщі. Вони відчувають тепло живої істоти на відстані 10–15 метрів, тому найчастіше підстерігають своїх жертв біля лісових стежин.

Потрапивши на людину, комаха присмоктується не відразу – спершу повзає по тілу, обираючи найзручніше місце. Зазвичай паразити кусають людей за вухом, на шиї, у паху, на згинах рук і ніг. Напившись крові та значно збільшившись, кліщ відпадає. Але небезпека не минає.

Не всі кліщі переносять збудників небезпечних захворювань, однак їхні укуси можуть загрожувати людині близько 150 недугами. Найбільш небезпечні з них:

  • кліщовий вірусний енцефаліт;
  • хвороба Лайма;
  • гранулоцитарний анаплазмоз;
  • моноцитарний ерліхіоз;
  • Крим-Конго геморагічна гарячка;
  • геморагічна гарячка з нирковим синдромом;
  • туляремія.

Ці комахи часто-густо переносять вірус енцефаліту, який вражає нервову систему. Мало того, варто знати, що віруси кліщового енцефаліту не лише живуть і розмножуються в організмі комахи, а й передаються від одного покоління кровопивць до наступного.

Як захиститися від кліщів

Щоб убезпечитися від укусів кліщів, йдучи до лісу або парку, подбайте про зручний одяг з грубої тканини та головний убір. Манжети одягу на руках мають щільно прилягати до тіла. Сорочку треба заправити в штани, штани – у взуття чи шкарпетки.

Відкриті ділянки тіла, а також одяг та взуття необхідно обробити засобами, які відлякують кліщів, – реплентами. Чітко дотримуйтеся інструкції з його використання! Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине.

На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву обабіч: саме там кліщів найбільше.

Оглядайте себе та своїх близьких щодвігодини прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки вкусити може й так звана німфа — молодий дуже маленький кліщ.

Що робити, якщо виявили на тілі кліща

Коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме тоді нападник починає шукати місце прикріплення до тіла — повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хв до трьох і більше годин, ба навіть кілька днів.

Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а і згодом, перекочувавши з одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.

  1. Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо). Якщо на природу брали домашнього улюбленця, його також слід оглянути на наявність кліщів.
  2. Після того як повернетеся з прогулянки на природі, неодмінно огляньте весь одяг та шкіру, а надто ті ділянки, що їх кліщі найбільше люблять. найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням. Ретельно обстежте своє тіло, особливо ділянки, покриті волоссям.
  3. Коли кровопивця усе-таки дістався до вашого тіла, не зволікайте: дуже важливо зняти його впродовж перших трьох годин з моменту присмоктування (тоді кліщі найменш небезпечні).
  4. Місце укусу й ті частини комахи, що виступають назовні, треба змастити маслом або олією, щоб закупорити органи дихання паразита (кліщі дихають усією поверхнею тіла).
  5. Видаляють кліща розгойдувальними рухами, не залишаючи хоботка у шкірі. Якщо ж вам таки не вдалося видалити його повністю або ж на місці укусу виникло запалення, терміново зверніться до лікаря.

Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, найчастіше помічають через 2–3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується в розмірах.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook