Як ти? Якщо тримаєшся, але не дуже, то прочитай…

За статистикою, 9 із 10 українців мають симптоми тривожних розладів, а кожен другий потребує психологічної допомоги. Я отримати безплатну консультацію психолога і психологічну допомогу?

Згідно з соціологічними опитуваннями, понад 90% українців мають хоча б один із симптомів тривожних розладів, а понад 50% – перебувають в зоні ризику розвитку труднощів, повʼязаних з психічним здоровʼям.

Такі результати дослідження «Психічне здоров’я та ставлення українців до психологічної допомоги під час війни». Його провела соціологічна компанія Gradus Research у межах ініціативи Олени Зеленської зі створення Всеукраїнської програми ментального здоров’я.

40-50% громадян України, за оцінками спеціалістів, потребуватимуть психологічної допомоги та психосоціальної підтримки різного ступеня інтенсивності.

Рівень споживання антидепресантів у 2022 роком сягнув піку, а на безрецептурні заспокійливі засоби українці щомісяця витрачають близько 300 млн грн. Такі результати дослідження, проведеного у межах роботи над Всеукраїнською програмою ментального здоров’я.

Чи всі українці матимуть ПТСР і як це проявляється?

“Як ти? – Я тримаюсь…”

Попри важкі обставини повномасштабної війни, суб’єктивна оцінка власного психологічного благополуччя українців є досить високою – 6,7 бали з 9 можливих.

  • Майже половина українців (41%) вважає свій ментальний стан цілком задовільним.
  • 31% українців не вважає свої ментальні проблеми вагомими і важливими для інших, особливо в умовах війни – наразі це основний бар’єр до звернення за психологічною допомогою.
  • 66% респондентів не знає, куди вони могли б звернутися по допомогу в разі необхідності.
  • 3-5 млн пацієнтів додатково: кількість психічних розладів (зокрема середніх і тяжких) та потреб в охороні психічного здоров’я зросла на 70%.

Як отримати безплатну психологічну допомогу

Українці мають можливість отримати психологічну та психіатричну допомогу в медзакладах країни безоплатно. Де і в який спосіб це можна зробити, розповідає Міністерство охорони здоров’я.

Колись так не було, люди не ходили до психологів, про депресії не знали… Ось що я вам на це скажу!

Звернутися до сімейного лікаря

Сімейний лікар проведе базовий скринінг і надасть базову психологічну допомогу, а за потреби скерує до вузького фахівця – психолога, психотерапевта чи психіатра.

Якщо в умовах війни ви втратили звʼязок зі своїм сімейним лікарем (наприклад, через вимушене переселення), ви можете звернутися до іншого сімейного лікаря за місцем свого фактичного перебування – для цього не потрібно підписувати декларацію.

Звернутися до лікаря первинки, який пройшов спеціальне навчання

У межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя близько 10 000 лікарів первинної ланки надання медичної допомоги – сімейні лікарі, терапевти, педіатри – отримали сертифікати про навчання з ведення поширених психічних розладів та можуть надавати кваліфіковану психологічну допомогу людям із психічними розладами.

Крім того, вже понад 330 медзакладів «первинки» надають психологічні послуги за новим пакетом «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» у межах програми медичних гарантій, тобто безоплатно.

Знайти один з таких медзакладів і записатися на прийом до лікаря можна на дашборді НСЗУ (ліворуч на сторінці слід скинути всі фільтри, а у полі «Група послуг» – обрати пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» – п. 51).

Якщо скористатися дашбордом немає можливості, знайти найближчий до вас медзаклад, який надає психологічну допомогу в межах вказаного пакета, можна через контакт-центр НСЗУ за номером телефона 16-77

Самостійно звернутися до фахівця з психічного здоров’я

У разі потреби можна самостійно звернутися до психолога у закладі охорони здоровʼя або лікаря-психіатра. Для самозвернення до цих фахівців направлення не потрібне. Надання психологічних послуг в закладах охорони здоровʼя є безоплатним. Це передбачено в межах програми медичних гарантій і фінансується Національною службою здоровʼя України (НСЗУ).

Щоб знайти медзаклад, в якому приймає потрібний вам спеціаліст, зверніться до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77 або через контакт-центр Міністерства охорони здоров’я за номером 0-800-60-20-19.

Звернутися до приватного психолога

Наразі в Україні працює дуже багато міжнародних проєктів, які в якості гуманітарного компонента надають послуги з охорони психічного здоровʼя, психологічної допомоги, психосоціального супроводу. Інформацію про них можна знайти в інтернеті, соціальних мережах, ЗМІ, через знайомих або в інший спосіб.

Натомість будьте уважними й перевіряйте інформацію щодо компетентності спеціаліста, до якого плануєте звернутися по психологічну допомогу. У МОЗ наголошують на необхідності запитувати у фахівця документи, які підтверджують освіту.

Зважайте, що послуги приватних фахівців можуть бути безоплатними, частково безоплатними (наприклад, безоплатна лише перша зустріч) або платними. Тому варто завчасно дізнатися про вартість і умови надання психологічної допомоги, якщо ви звертаєтеся до приватного психолога.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook