За даними Міністерства охорони здоров’я, в Україні кожна п’ята дитина, яку діагностують, має проблеми із зором. Чому погіршується зір, загострення яких очних хвороб варто остерігатися влітку та на що потрібно звернути увагу батькам, розповідає офтальмолог Тетяна МЕЛЬНИК.
– Чому дітей із проблемами зору щороку більшає?
– У нашому краї серед дітей найбільш розповсюджені захворювання ендокринної системи, а на другому місці – проблеми із зором. На жаль, змушена констатувати, що збільшується кількість патологій у немовлят. Якщо раніше діагноз «короткозорість» ми ставили зазвичай у вісім-дев’ять років, то тепер діти хворіють із п’яти.
У цьому винна еволюція. Попереднє покоління не мало такого навантаження на очі. Зір наших предків був налаштований не на читання і письмо, а на розглядання предметів, що розташовані на великій відстані. Наші очі втомлюються не від того, що ми дивимося довго, а передовсім тому, що споглядаємо зблизька. Треба визнати, що читання книжок уже не становить такої небезпеки для зору дитини, як це було раніше. Адже тепер читають набагато менше, а по-друге, з’явилися нові, більш небезпечні вороги – комп’ютер і мобільний телефон. Переконана, коли діти бавляться з мобілками, зір псується катастрофічно, адже потрібно розглядати дрібне зображення на темному фоні. З другого боку, за результатами дослідження, найбільше втомлюються очі під час читання тексту з монітора.
– Очевидно, батьків непокоїть ця проблема. Чи побільшали черги перед кабінетами окулістів?
– Роботи збільшилося у рази, адже зросла кількість патологій, а спеціалістів украй бракує. Однак хворе око не болить, тому батьки забувають вчасно обстежувати дітей та не поспішають звертатися по консультацію до офтальмолога. На щастя, завдяки Центру профілактичних оглядів дітей, де школярі проходять обов’язкові медогляди, своєчасно виявляється велика кількість патологій. Річ у тім, коли під час медогляду з’ясовується, що дитина вчасно не проконсультувалася в офтальмолога, довідки їй не видають, допоки не відвідає спеціаліста. Приміром, учора на прийомі була дівчинка, яка прийшла на повторну консультацію не через три місяці, як рекомендував лікар, а тільки через чотири роки! Тому хочеться вкотре наголосити: шановні батьки, за здоров’я дітей відповідаєте тільки ви.
– Загострення яких очних захворювань варто остерігатися навесні?
– Кількість пацієнтів з очними інфекційними хворобами (гострі бактеріальні й вірусні кон’юнктивіти) збільшується в період епідемії ГРВІ, алергічні захворювання активізуються під час цвітіння трав, а недуги очей, пов’язані з посиленим зоровим навантаженням, проявляються наприкінці навчального року. Тому у квітні-травні найчастіше погіршується зір у дітей. Натомість коли учні повертаються до школи після літніх канікул, зір у них зазвичай покращується.
– Які перші ознаки того, що в дитини погіршився зір? Що має насторожити батьків?
– Зазвичай зір знижується поступово, і ні батьки, ні діти цього можуть не помічати. Але коли дитина починає низько схилятися над зошитом чи книжкою, підсуває стілець близько до телевізора або у школі підходить до дошки, аби роздивитися, що на ній написано, – негайно перевірте їй зір. Дуже часто батьки помічають, що діти почали бачити гірше, саме під час прогулянки, наприклад, мама бачить номер маршрутки, а чадо – ні. Тому ліпше зайвий раз попросити малечу, щоб надворі прочитала якийсь надпис.
– У якому віці можна якнайраніше виявити, що дитина має проблеми із зором?
– Уперше офтальмолог оглядає малюка в пологовому будинку. Коли лікар виявить патологію, це зазначать у висновку, наприклад, буде рекомендовано повторну консультацію спеціаліста через певний проміжок часу. Якщо у немовляти все гаразд, воно народилося доношеним, уперше потрібно прийти на огляд до фахівця, коли йому виповниться три місяці. Тоді можна виявити вроджену патологію і схильність до зниженого зору. Якщо дитина косить у дво-тримісячному віці, рекомендуємо повторний огляд у шість місяців. Явище косини, якої так бояться мами, має зникнути до шестимісячного віку. Коли цього не сталося, потрібно обов’язково звернутися до офтальмолога.
Дітей, які не мають патологій, традиційно оглядає окуліст у три місяці, рік, три роки, під час оформлення в школу, у п’ятому і дев’ятому класах, а також у школі в кінці кожного півріччя медсестра перевіряє учням зір. Якщо виявлено патологію, спеціаліста відвідують чотири рази на рік. Маленьких дітей неодмінно потрібно підготувати до походу до офтальмолога. Батькам слід розказати, що робитиме лікар, і пояснити малюкові, що від нього хотітимуть. Під час проходження медогляду в жодному разу не ведіть дитину спершу здавати аналізи, а потім до окуліста. Інакше нормально оглянути знервоване маля буде неможливо. Хай до якого офтальмолога ви йдете на прийом, державного чи приватного, неодмінно візьміть з собою лікарняну картку з вашої поліклініки. Нехай лікар робить записи саме у ній, аби потім можна було спостерігати динаміку перебігу захворювання.
— Поганий зір можна «перерости»?
– Очна патологія особлива тим, що коли дитина має вроджений знижений зір, з часом він може покращати. Річ у тім, що дитина росте, довжина її ока збільшується. Зазвичай стабілізація гостроти зору відбувається до семи років, а подекуди цей процес триває і до п’ятнадцяти. Це стосується таких діагнозів, як гіперметропія (далекозорість) та астигматизм. Коли з’являється так звана шкільна короткозорість, захворювання перерости неможливо. Позитивним результатом вважається стабілізація процесу, адже зазвичай хвороба прогресує. Найчастіше це відбувається у період статевого дозрівання, під час інтенсивного росту організму.
— Наскільки ефективна чорнично-морквяна дієта?
– Розповім із цього приводу анекдот. Прийшов пацієнт на прийом до лікаря і запитує: «Це правда, що коли їсти дуже багато моркви, зір буде чудовим?». А лікар у відповідь: «Не заперечуватиму. Ви хоч одного зайця в окулярах бачили?» З огляду на результати наукових досліджень, компоненти, які містяться у моркві, чорниці, шпинаті, салаті та інших продуктах, безумовно, позитивно впливають на зір. Однак ступінь цієї ефективності визначити годі. Тому заживання таких овочів не може бути основною терапією, тільки допоміжною. Інколи батьки нарікають на те, що дітей посилено годували чорницями та морквою, а зір все одно не покращився. Однак якби вони цього не робили, ймовірно, ситуація була б набагато гіршою.
Найголовніше у лікуванні – відрегульований зоровий режим. Дуже важливо для покращання зору щонайбільше часу проводити на свіжому повітрі. По-перше, дитина відпочиває від комп’ютера і телевізора. А по-друге, покращується загальний стан організму, адже малюк активно рухається, усувається проблема кисневого голодування та надмірної втоми. Звісно, не можна нехтувати й генетичним фактором. Коли вся родина носить окуляри, треба бути готовим до того, що нащадки також матимуть проблеми із зором.
— Наскільки ефективна гімнастика для очей?
– Дуже ефективна. Адже, приміром, при короткозорості спеціальна гімнастика допомагає зняти напругу з ока, подекуди може замінити медикаментозну терапію, принцип дії якої також розвантаження. З цією метою навіть розроблено комп’ютерні програми, які допомагають розслабити ті м’язи ока, які посилено працюють на близькій відстані. Наприклад, програма «Релакс» є в нашій поліклініці, саме за нею роблять вправи дітки, яким це рекомендовано. Звісно, розвантажувати зір за допомогою комп’ютерної програми можна було б і вдома, однак вона досить дорого коштує, бо ліцензована.
Зауважу, що будь-яку лікувальну гімнастику потрібно робити тільки за призначенням лікаря. А тим паче, коли є проблема косоокості. Річ у тім, що є різні види косоокості і різна гострота зору, тому самотужки підібрана гімнастика може не тільки не допомогти, а навіть нашкодити. Приміром, при збіжній косині книгу під час читання потрібно встановлювати на підтримувачі, а при розбіжній бажано, щоб вона лежала на столі. Так само і вправи потрібно виконувати принципово різні. Гімнастика для очей може бути навіть протипоказана, залежно від наявності суміжних патологій.