У цій публікації ви дізнаєтеся, як правильно посадити лохину восени: як вибрати здорові саджанці, як підготувати посадкову яму, який субстрат найкраще підходить для лохини.
Коли садити лохину восени?
Терміни посадки лохини восени залежать від регіону, але вважається, що для нормальної адаптації їй необхідно 1-1,5 місяця до настання стійких холодів. Тобто протягом вересня.
- Чому лохину слід їсти кожному з нас
Як вибрати місце посадки для лохини?
Оскільки лохина – лісова рослина, то й місце для посадки має нагадувати лісову галявину.
- Потрібно обрати сонячну ділянку, можливе притінення зранку і ввечері.
- Обирайте місце, захищене від вітру і протягів. Підійде ділянка уздовж паркану або будівлі, біля дерев.
- Садити краще на підвищенні, на південних схилах, де не застоюється вода.
Поряд з лохиною можна вирощувати малину, ожину, аґрус, азалії, рододендрони, вереск, хвойні рослини – вони теж добре почуваються у слабокислому ґрунті. Добре ростуть поряд з лохиною журавлина і брусниця.
- Що посадити поряд з лохиною для кращого врожаю і здоров’я кущів?
Як вибрати якісні саджанці лохини?
Восени для посадки у відкритий ґрунт рекомендується використовувати саджанці лохини у віці 2-3 років (лохина зазвичай починає плодоносити на 3-4 рік) із закритою кореневою системою. Оскільки до зими часу небагато, вибирайте рослини найміцніші, які добре приживуться. Виходжувати слабкі саджанці вже ніколи, і вони за зиму найімовірніше загинуть.
Хороший саджанець має такий вигляд:
- добре виражений міцний річний приріст;
- пружні гладкі пагони без тріщин, потемнінь, заломів;
- чисте природно забарвлене листя.
Краще купувати саджанці лохини в перевірених місцях – великих розсадниках або магазинах. Там вони зазвичай продаються в невеликих горщиках із закритою кореневою системою. Такі рослини набагато краще приживаються та добре зимують.
Як підготувати посадкову яму для лохини?
Підготувати посадкову яму необхідно за кілька тижнів до висаджування кущів.
У лісі лохина живе пухких кислих ґрунтах, які добре пропускають вологу і містять багато напівперепрілої органіки, як-то хвоя, гілочки. Тому їй треба відвести окрему ділянку, адже інші рослини не люблять кислого ґрунту, а лохину потрібно регулярно підкислювати.
Для посадки лохини потрібно викопати яму 50Х50 см (до 1 м – якщо у вас важкі глинисті ґрунти, причому важливо зробити її не глибшу, а ширшу) і заповнити її підготованою сумішшю.
Відстань між посадковими ямами повинна бути 60-70 см (для низькорослих сортів) та 1-1,2 м – для високорослих.
Якщо плануєте садити кілька кущів у ряд, краще викопати траншею і заповнити її необхідною сумішшю.
На дно посадкової ями потрібно покласти дренажний шар завтовшки 15-20 см. Для лохини краще взяти натуральний органічний дренаж:
- хвойну щепу, стружку або тирсу;
- великі шматки соснової кори;
- соснові або ялинові шишки.
Якщо на вашій ділянці високо підступають грунтові воду, під шар дренажу потрібно покласти шар (15-20 см) керамзиту або хоча б щебеню або іншого каміння. А вже зверху – сосновий дренаж.
Який субстрат підходить для лохини?
Для вирощування лохини готують таку суміш:
- 5 частин кислого верхового торфу (він рудий або світло-бурий),
- 3 частини хвойної лісової підстилки,
- 2 частини річкового піску.
Усі складові потрібно ретельно перемішати і заповнити ними яму. Кілька разів треба все ретельно полити, щоб субстрат всівся.
Як садити лохину?
Якщо у вас саджанці із закритою кореневою системою, посадити лохину дуже просто:
- у заповненій ямі по центру потрібно зробити поглиблення за розміром кореневої грудки;
- на дно засипати необхідну кількість добрива для кислолюбних рослин (воно дасть необхідне живлення та нормалізує кислотність) і перемішати із субстратом;
кореневу грудку дістати з контейнера (попередньо ґрунт полити, а сам контейнер навіть розрізати); - коріння трохи розправити у боки;
- саджанець поставити в лунку на горбочок, порожнини засипати субстратом, поверхню злегка втрамбувати;
- після посадки лохину рясно полити.
Саджанці з відкритою кореневою системою можуть погано приживатись навіть навесні, тому для осінніх посадок їх рекомендувати не можна.
Як доглядати за лохиною після посадки?
Молоді кущики потрібно рясно замульчувати – шар має бути товщиною близько 8-10 см. Така «подушка» добре захищає коріння від майбутніх морозів і перешкоджає випаровуванню вологи.
У ролі мульчі можна використати:
- хвою;
- тирсу хвойних порід дерев;
- подрібнену соснову кору;
- верховий торф.
Якщо осінь суха, то важливо постійно підтримувати субстрат у зволоженому стані, але не заливати. Перше підживлення знадобиться тільки наступного року, коли кущі прокинуться.
На зиму висаджену лохину бажано вкривати, але тільки з приходом стійких холодів. Для укриттів потрібно використовувати матеріал, що дихає – агроволокно, очерет тощо. Якщо пізно восени або на початку зими повернулася тепла погода, захисні конструкції необхідно відкривати, щоб лохина не запріла.