Під час війни ми втрачаємо найголовніше – підґрунтя свого спокою – і стаємо вразливими. Наша психіка має стандартні реакції у відповідь на стрес: бий, тікай або замри. Для кожної людини така реакція буде індивідуальною: хтось іде на фронт, інші опиняються в пошуках безпечного місця.
Що робити з війною всередині себе, як підтримати себе?
- Будьте відкритими до спілкування. Це можуть бути знайомі, друзі, родичі. Коли ми говоримо з іншими, ділимося своїм і розділяємо чуже, ми розуміємо, що в цьому світі ми не самі. І наші страждання, хвилювання чи страхи ми завжди можемо розділити.
- Допомагайте іншим. Сьогодні кожен намагається наблизити перемогу. Всі однаково важливі в нашій спільній справі. Але пам’ятайте, без вашого внутрішнього ресурсу не буде сили допомагати іншим.
- Знайдіть зону контролю. Дуже важливо виокремити частину життя, яку б ви точно змогли контролювати. Наприклад, дайте собі час сумувати 3 дні, а далі починайте рухатися вперед.
- Поверніть якусь свою маленьку традицію з мирного життя. Це може бути чашка чаю чи кави зранку, пробіжка або прогулянка.
- Контролюйте свої ресурси та час. Якщо переглядаєте новини, довіряйте лише перевіреним джерелам.
- Приділяйте час наодинці із собою. Подумайте про щось особливе й глибоке.
- Стрес: як допомогти собі не поїхати дахом
- Поради батькам, як допомогти собі та дітям під час війни