Щитоподібна залоза — невеликий за розмірами орган, половинки якого розміщені з обох боків від трахеї та об’єднані перешийком залозистої тканини. Через широкий вплив на здоров’я всього організму важливо вчасно проводити огляд стану залози, особливо після 40 років.
Перелік аналізів для перевірки
Насамперед перевірити стан залози може ендокринолог. Він проведе візуальний огляд та тактильне дослідження залози. У разі підозри на захворювання, лікар призначить лабораторні та інструментальні дослідження. Але можна завчасно здати аналізи в лабораторії Києва — https://diagen.com.ua/uk/services/, щоби запобігти розвитку небезпечних захворювань. У лабораторії DIAGEN створений пакет для перевірки щитоподібної залози:
Скринінг щитоподібної залози: ТТГ, Т3 вільний, Т4 вільний коштує 574 грн (код дослідження 30649) |
Які дослідження варто пройти:
- тиреотропний гормон (ТТГ);
- трийодтиронін вільний (Т3);
- антитіла до тиреопероксидази (АТ-ТПО);
- тироксин вільний (Т4);
- онкомаркер кальцитонін.
Найважливіший із них — ТТГ, що регулює функції щитоподібної залози, продукцію Т3 та Т4, забезпечує надходження йоду із крові до залози.
Поширені захворювання
Відхилення від нормальних значень свідчать про порушення в роботі залози. За результатами аналізів лікар може діагностувати:
- гіпотиреоз — недостатність гормонів;
- гіпертиреоз — перевищення концентрації Т3, Т4;
- гіперпаратиреоз — порушення кальцієвого обміну;
- тиреотоксикоз — надлишок секрету залози з пригніченням виділення ТТГ.
Для підтвердження діагнозу ендокринолог призначить УЗД та контроль вмісту глюкози крові. У разі підозри онкологічної хвороби може призначити пункцію органу для отримання інформації про характер тканин та клітин. Зазвичай пункція призначається, якщо УЗД виявила вузли в структурі залози.
Симптоми
Не варто чекати, поки відхилення проявлять себе, — регулярне дослідження дає змогу запобігти ускладненням і завчасно розпочати терапію. Перші ознаки порушень у роботі щитоподібної залози:
- стійке підвищення температури тіла до 37–37,5 градусів;
- зниження маси тіла попри гарний апетит;
- тремтіння рук та пальців;
- гіпертонус судин;
- підвищення артеріального тиску;
- помітне зниження концентрації уваги;
- порушення, дискомфорт під час випорожнення кишківника.
Якщо гормонів недостатньо, симптоми зворотні. Температура тіла помітно знижується, людина завжди відчуває холод, навіть у спекотний день. Порушення терморегуляції призводить до слабкості та завжди холодних кінцівок. Шкіра стає сухою та в’ялою, знижується швидкість метаболізму.
Перевіряйте здоров’я щитоподібної залози завчасно, щоби підтримувати активний спосіб життя та запобігти ускладненням із боку інших систем органів!