Як обрізати різні види троянд навесні. Детальні поради

Без ретельного догляду троянди не зможуть порадувати вас пишним цвітінням або й узагалі загинуть. Особливо важливо навесні правильно обрізати троянди.

Навіщо обрізати троянди

Багато хто шкодує обрізати троянди, і даремно! Троянда наростить нові пагони – і вони будуть красиво цвісти. Грамотне обрізання піде троянді тільки на користь!

Весняне обрізання троянд є основним. Влітку видаляють тільки відцвілі квіти до першого справжнього листка і прищипують ті, які надто активно ростуть, щоб вони не порушували форму куща. Навесні здійснюють санітарне і формуюче обрізування троянд.

Навесні обрізають троянди всіх видів. У цей час важливу роль відіграє санітарна обрізка гілок до здорової (зеленої) тканини. У цей час необхідно видалити всі старі, сухі, зламані, слабкі і підмерзлі пагони, щоб рослина не витрачала на них свої сили, а прагнула наростити нові, на яких незабаром утворяться бутони. Також при весняному обрізування трояндам надають бажаної форми, підрізають пагони для стимулювання цвітіння і видаляють молоду поросль біля основи куща. Також видаляють зовсім тоненькі гілочки, бо на них виростуть красиві квіти.

Коли обрізати троянди

Терміни обрізання троянд навесні з року в рік можуть змінюватися, оскільки це залежить від погоди. Потрібно орієнтуватися на температуру і стан рослин. Троянди слід обрізати, коли встановилася тепла погода, бруньки набрякли, але пагони ще не почали рости. Як правило, це відбувається в березні.

Рослини рекомендовано обрізати в сонячний день за допомогою гострого секатора, леза якого попередньо треба знезаразити в малиновому розчині марганцівки. Зрізи слід робити трохи вище (приблизно на 5–7 мм) зовнішньої бруньки (вона має дивитися «назовні куща», щоб він формувався красивим) під невеликим кутом (45 градусів). Після обрізання зрізи слід обробити садовим варом. Крім того, до розпускання листя кущі бажано обприскати мідним купоросом.

Як обрізати троянди

  • Коли обрізаєте пагін, неодмінно дивіться на зріз: він має бути білого кольору. Якщо він коричневий, отже, пагін підмерз і його треба обрізати нижче, до здорової тканини.
  • Після санітарного обрізування (видалення слабких і непродуктивних пагонів) проводять формуюче. Його мета – надати кущу бажану висоту, форму та відрегулювати цвітіння.
  • Можна обрізати сильно (залишити 1/3 висоти), середньо (залишити половину) або слабо (обрізати третину або чверть пагона).
  • Якщо обрізати троянду сильно – це стимулюватиме ріст пагонів троянди від основи. Так обрізують троянду при посадці і щоб вона наростила скелетні гілки. Щороку сильно обрізати кущ троянди не можна: це ослаблює рослину, затягує цвітіння.
  • Якщо обрізати пагін середньо або слабо – це стимулюватиме ріст бруньок нижче обрізування й утворення бічних пагонів, які згодом зацвітуть. До такого обрізування вдаються, коли хочуть, щоб кущ став об’ємнішим. У такому разі квітів на кущі буде більше, але вони будуть меншими.
  • Тонкі пагони слід обрізати сильно, а товсті – слабо.
  • Обрізати пагони можна двома способами: на одній висоті або на різних рівнях.
  • Якщо обрізати пагони на одному рівні, троянда випустить молоді гілки з бутонами і вони дружно зацвітуть практично одночасно. Але так само одночасно відцвітуть і квітів не буде до наступної хвилі цвітіння.
  • Якщо кожен пагін обрізати на різній висоті, то цвітіння буде неодночасне. Період цвітіння у такому разі буде тривалішим: одні квіти будуть відцвітати, інші зацвітатимуть. На деяких сортах таким чином можна досягнути практично безперервного цвітіння.

Як обрізати плетисті (виткі) троянди навесні

Плетисту троянду навесні обрізають для того, щоб сформувати кущ, проконтролювати його висоту і ширину. Хоча такі троянди можна і зовсім не обрізати, але в такому разі через 2-3 роки до величезного куща буде складно підступитися і вкрити його на зиму. Тому навесні після зняття укриття і санітарного обрізування кущ плетистої троянди треба прорідити, видалити всі гілки, які його загущують і ростуть всередину куща, і намагатися сформувати його таким чином, щоб пагони росли горизонтально і назовні. Також слід обрізати дрібненькі гілочки; слабкі; один із пагонів, якщо вони ростуть з однієї бруньки (обрізати старий); надто довгі пагони; хворі пагони. На пагоні слід залишати по 2–3 бруньки.

Як обрізати кущові троянди навесні

Щоб трояндовий кущ мав привабливу форму, всі старі пагони зрізують, не залишаючи “пенька”. Доросла рослина має складатися з 3-5 сильних пагонів, які вкорочують до 3-4 бруньок. У такому разі висота куща зазвичай становить 10-20 см. Пагони, які заважають один одному, теж видаляють. При цьому з двох таких гілок залишають молодшу (у якої світліша кора) і вдало розташована. Пагони треба обрізати над брунькою, яка спрямована назовні куща, до зовнішньої сторони куща.

Як обрізати чайно-гібридні троянди навесні

Дорослу чайно-гібридну троянду обрізають на висоту 20-25 см від рівня землі, залишаючи на пагонах по 5-6 бруньок. Молоді саджанці при посадці обрізають до висоти 15 см, щоб на пагонах залишалося по 2-4 бруньки. Троянди з цієї групи цвітуть на пагонах поточного року, тому не бійтеся повністю вирізати гілки віком старше двох років і вкорочувати молоді (це стимулює цвітіння).

Як обрізати ґрунтопокривні троянди навесні

Ці рослини не потребують формування, тому навесні їм достатньо проріджування і санітарної обрізки. При цьому вирізають пагони, які ростуть вертикально. Якщо старі пагони перезимували нормально (у них зелена кора), то їх залишають в незайманому вигляді. Але раз на 5-6 років ґрунтопокривні троянди обрізають сильно (бічні пагони вкорочують до 2-4 бруньок), інакше старий кущ перестане цвісти.

Як обрізати бордюрні троянди навесні

У бордюрних троянд навесні здійснюють переважно санітарну обрізку. У дорослих кущів центральні пагони, що ростуть вертикально, не обрізають (на відміну від ґрунтопокривних троянд), а бічні – трохи підрізають. Крім того, щоб кущики троянд росли красивими і пропорційними, в перший рік пізньою весною і влітку все їхні пагони прищипують над 4 або 5 листком і своєчасно видаляють відцвілі бутони.

Як обрізати паркові троянди навесні

Протягом декількох років паркові троянди чудово цвітуть без формування, адже у цих рослин квітки розпускаються як на старих стеблах, так і на приростах поточного року. Тому навесні здійснюють лише санітарну обрізку. Але у старих кущів потрібно трохи вкоротити всі пагони, інакше квітки стануть дрібними і їх буде мало.

Як обрізати кімнатні троянди

Щоб кімнатні троянди пишно цвіли щороку, їх потрібно правильно обрізати. Але найкраще це робити не навесні, а восени. Але якщо ви не встигли цього зробити, то можете обрізати у березні-квітні, доки її бруньки ще не встигли розпуститися. При цьому слід дотримуватися таких правил:

  1. Пагони минулого року вкорочують так, щоб на кожній гілці залишилися по 3-4 добре розвинені бруньки.
  2. Якщо троянда слабо цвіте, її омолоджують за допомогою сильного обрізування.
  3. Кущу надають бажану форму (кулі, еліпса, конуса) і видаляють всі слабкі, тонкі, пошкоджені, засохлі пагони і ті, що ростуть усередину куща.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook