Висаджування розсади у відкритий ґрунт – дуже відповідальна справа. На перший погляд, у ній немає нічого складного: зробив лунку, поклав рослину, полив – і готово. Але варто пам’ятати, що пересаджування для розсади – це передовсім великий стрес. А якщо це зробити ще й неправильно, рослина може не тільки захворіти і згодом дати менший врожай, а й узагалі загинути.
Помилки при висаджуванні розсади
Забути про загартовування
Загартовування – це процес, під час якого розсаду поступового привчають до відкритого повітря. Коли ми вирощуємо розсаду у приміщенні, то створюємо їй комфортні умови для росту. Але на грядці таких не буде: тут сонце, вітер, дощ, холодна роса та багато іншого. Якщо розсада не буде підготовлена до вуличних умов, це зробить її чутливою до сонячних опіків, обламування через дощ чи вітер.
Почніть процес загартовування за один-два тижні до висадження розсади на вулицю. Спершу винесіть розсаду на вулицю на 2-3 години, а з кожним днем збільшуйте перебування ще на 2 години, поки рослини не будуть надворі з ранку до вечора.
Сім правил успішного висаджування розсади у ґрунт
Неправильно вибрати місце для посадки
У кожної культури свої вимоги до вирощування. Наприклад, перець і помідори люблять тепло та сонячне світло. Їм потрібне місце, яке освітлюється від 6 до 8 годин щодня. Якщо посадити розсаду в неправильному місці, ви не забезпечите для неї оптимальні умови. Це зменшить її потенціал, і ви отримаєте менший урожай чи ослаблену рослину.
Зарано висадити розсаду
Одна з найпоширеніших помилок при пересаджування розсади – невідповідний час. Деякі рослини належать до холодостійких культур, наприклад, капуста та шпинат. Їх можна висаджувати у ґрунт, коли ще відносно прохолодно. Теплолюбні культури, такі як помідори та перець, не можна садити доти, доки не минає загроза заморозків. Теплолюбні рослини найкраще почуваються, коли нічна температура стабільно тримається вище +15 градусів. Температура ґрунту також має значення, її потрібно вимірювати спеціальним термометром: на глибині 10 см вона має бути вищою за +10 градусів.
Краще почекати тиждень чи два, щоб висадити теплолюбні культури, ніж посадити їх зарано!
Коли розсаду можна висаджувати у ґрунт?
Вибрати не той день і не ту годину
Розсаді потрібен час, щоб освоїтися у відкритому ґрунті. Тому важливо не тільки вибрати відповідний день, а й навіть годину! Найкраще підходить для висаджування розсади похмурий безвітряний день. Найкращий час – ранок або пізній вечір. Ваші рослини встигнуть освоїтися до того, як потраплять під палюче сонце. Посадка розсади ввечері зменшує випаровування води та в’янення листя.
Не подивитися прогноз погоди
Перед ти, як висаджувати розсаду, потрібно обов’язково подивитися прогноз погоди на 10 днів вперед. У найближчі дні не повинна опускатися до нуля, не має бути сильного вітру та злив.
Пошкодити коріння
Коріння розсади дуже ніжне, якщо його пошкодити під час висаджування, це зупинить ріст рослин. Найчастіше це трапляється, коли дістають розсаду з горщика. Один із способів запобігти цьому – зволожити ґрунт за день або два до посадки і далі утриматися від поливу. Грунт має бути злегка підсушений, але не пересушений.
Надмірно удобрити ґрунт
Надлишок добрив у грунті згубно впливає на розсаду. Молоді рослини мають вищий ризик отримати опік від надлишку азоту. Найкращий час для підживлення розсади – через 3-4 тижні після висаджування. Корінню потрібен час, щоб укоренитися і зміцніти.
Не полити
Щойно пересаджені рослини необхідно полити. Полив допомагає корінню вкоренитися і дозволяє ґрунту осісти, міцно утримувати рослину в ґрунті. Пересаджені молоді рослини потрібно полити. Поливайте розсаду відразу при посадці.
Не підв’язати
Рослини, які потребують підв’язування, наприклад високорослі помідори, слід підв’язувати при посадці, щоб згодом не пошкодити коріння і не зупинити ріст рослин. Не чекайте, доки розсада підросте. Найкращий час для підв’язування розсади помідорів – коли ви висаджуєте її на грядки. Якщо ви заб’єте кілок у землю через кілька тижнів після посадки, ви ризикуєте пошкодити кореневу систему.