розсада

Сім правил успішного висаджування розсади у грунт

Виростити або купити гарну розсаду - це ще далеко не гарантія хорошого урожаю. Аби рослини добре, їх потрібно cdj'xfcyj s правильно висадити у відкритий ґрунт. Адже пересаджування - це завжди стрес. І його треба звести до мінімуму.

Виростити або купити здорову розсаду – це тільки початок. Не менш важливо її своєчасно і правильно висадити у відкритий ґрунт і забезпечити необхідний догляд.

Правила висаджування розсади

1. Загартовування – обов’язкове

Розсаду потрібно завчасно готувати до пересаджування на грядку. Якщо цього не робити, рослини на довгий час зупинять розвиток, а то і взагалі можуть загинути. Приблизно за 2 тижні до висаджування, розсаду потрібно почати загартовувати.

Для теплолюбних помідорів і перцю потрібно вночі знижувати температуру до 12-14 ОС, а для більш стійкої до холоду капусти та салату – до 6-8 ОС.  Приблизно за 5 днів до висаджування розсаду можна винести на вулицю і там залишити. Але стежте, щоб не було нічних заморозків! Під час загартовування розсаду поливайте трішки рідше.

За 203 дні до висаджування розсаду варто підживити комплексними добривами для розсади.

2. Оптимальні терміни висаджування

На час висаджування розсади має повністю минути загроза заморозків і не бути злив. Найкраще це робити у похмурий день або надвечір.

Детальніше про оптимальну температуру для висаджування розсади різних культур можна прочитати у публікації: Коли розсаду можна висаджувати в ґрунт?

3. Врахуйте вік розсади

Кожну культуру у різному віці висаджують на грядку. Якщо зробити це невчасно, пересаджування мине травматичніше, а період адаптації може затягнутися. Але й надто молоденькі можуть загинути під дією сонця, дощів і холоду.

Готова до висаджування розсада помідорів має 8-9 справжніх листочків. Розсаду помідорів слід висаджувати у такому віці:

  • ранньостиглі – 40-50 днів;
  • середньостиглі сорти – 55-60 днів;
  • пізньостиглі томати – 70 днів.

Ідеальний вік для висаджування розсади перцю – 50-65 днів. Розсада в цьому віці має 8-9 листочків та багато бутонів. Не забудьте, що першу квітку у перцю бажано видалити для підвищення врожайності.

Більшість гарбузових культур (огірок, кабачок, гарбуз, диня, патисон, огірка) найкраще приживуться, якщо їхній вік на момент висаджування – 20-25 днів, коли на сіянцях з’явилися 3-4 справжні листки, не більше!

Терміни висаджування капусти у відкритий ґрунт залежать від виду, а також термінів дозрівання конкретного сорту:

  • білокачанна рання та червонокачанна – 45-60 днів;
  • середньостигла білокачанна – 35-45 днів;
  • пізньостигла білокачанна – 30-35 днів;
  • савойська – 35-50 днів;
  • броколі – 34-45 днів;
  • брюссельська та цвітна капусти – 44-50 днів;
  • пекінська і кольрабі – 30 днів.

При цьому у білокачанної капусти на час висаджування має бути 6-7 справжніх листочків. А у пекінської, брюссельської та червонокачанної – 5-8 штук.

Для баклажанів оптимальний вік розсади – 50 днів (в ідеалі – 80 днів). Розсада тоді має міцну кореневу систему і 6-8 листків на стеблі.

4. Делікатне транспортування

Зазвичай розсаду перед висаджуванням перевозять. І висока розсада (наприклад, помідорів) часто травмується. Тому найкраще її перевозити у високих коробках. Якщо є такої немає, можна всередину коробки поставити високий кілок і навколо нього обв’язати стебла розсади, ніби зібравши букет.

Якщо великої розсади небагато, її краще перевозити у горизонтальному вигляді, обгорнувши стебла газетою.

Простежте, щоб горщики з розсадою щільно стояли у піддоні і не “гуляли” під час поїздки.

5. Бережіть кореневу

Висаджування у відкритий ґрунт – це травматичний для рослини процес. Що менше травмуєте коріння – то швидше прийметься рослина і почне рости.

Найкраще висаджувати розсаду із цілою земляною грудкою, не пошкоджуючи її.

6. Висаджуйте правильно

Простежте, щоб між корінням і ґрунтом не залишилося порожнин. Тому ґрунт навколо посадженої рослини добре втрамбуйте руками. Розсаду огірків і капусти можна заглиблювати приблизно на 1 см. А помідори необхідно заглиблювати, можна – хоч на половину стебла! А перці і баклажани із задерев’янілим стеблом заглиблювати не можна.

Після висаджування потрібно розсаду полити і замульчувати перегноєм, торфом або соломою, щоб на поверхні ґрунту не утворилася кірка. Вона не дає рослинам “дихати” і призводить до загибелі розсади.

7. Захистіть від сонця

Якщо після висаджування розсади стоїть тепла сонячна погода, її варто притінити. Інакше рослини можуть отримати сонячні опіки. Притінювати найзручніше білим агроволокном найнижчої щільності. Щойно рослини приживуться і почнуть рости, укриття можна зняти.

Ознакою того, що розсада добре прижилася на новому місці, є поява молодого листя, яке спочатку відрізнятиметься за кольором від старого листя.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook