Здоров'я та краса Народна медицина

Як не можна лікувати застуду і нежить: руйнуємо міфи

Застуда часто здається прикрою проблемою, яка не варта того, щоб відпрошуватися з роботи, записуватися на прийом до лікаря, брати лікарняний і скасовувати свої плани. Ми розглянемо 5 популярних способів лікувати застуду, щоб зрозуміти, ми допомагаємо собі, чи шкодимо.

Розтирання спиртом

Розтирати тіло спиртом — один з «народних» способів збити температуру. І в якійсь мірі він ефективний: спирт випаровується зі шкіри швидше, ніж вода, шкіра охолоджується. Це викликає спазм судин, через який температура справді знижується. Але у способу є і зворотна сторона: спазм судин може порушити тепловіддачу через шкіру, через що температура внутрішніх органів, навпаки, підвищиться.

Ще одна небезпека криється в тому, що хворий може надихатися парами спирту. Тому ні в якому разі не збивайте температуру дитині, розтираючи її спиртом. Та й дорослим цей метод краще не застосовувати.

Сік часнику проти нежиті

Вважається, що часник корисний для імунітету. І хоча вітаміну C в часнику менше, ніж у багатьох інших рослинах, наприклад, в шипшині або зелені петрушки, прихильники народної медицини продовжують використовувати часник для лікування застуди.

На жаль, багато хто також любить згадувати про «корисні фітонциди» часнику і робити висновок, що сік часнику впорається з нежиттю. Сік часнику розводять водою і закапують в ніс. Робити цього категорично не можна, тому що часниковий сік, навіть розбавлений водою, може спалити слизову носа. Після такого «лікування» вам загрожує втрата нюху, набряк та свербіж.

Якщо ви хочете скористатися цілющою силою часнику, обмежтеся його додаванням в їжу.

Інгаляції над картоплею

Для початку давайте розберемося, чому саме картопля. Ви здивуєтеся, але картопля не володіє ніякими унікальними цілющими властивостями. І неважливо, чи ви будете дихати над гарячою картоплею, капустою або морквою. Важливий пар, який, потрапляючи у верхні дихальні шляхи, розширює судини і допомагає мокротинню швидше відходити.

Але інгаляціями можна лікуватися тільки при нормальній температурі. Якщо вона підвищена хоч трохи, хворому може стати гірше, ніж до процедури, тому що під час інгаляції температура може підскочити. Крім того, пар може обпекти слизову горла і носа.

Тому неприємну процедуру інгаляції з картоплею краще замінити вдиханням пари ефірних олій. Це і приємніше, і ефективніше. Ефірні олії, на відміну від картоплі, мають антимікробну і противірусну дію, тобто усувають причину застуди, а не просто знімають симптоми.

Гарячі напої

Про те, що пити під час застуди треба більше, знають всі. Але не всі знають, що підійдуть тільки теплі, а не гарячі напої. Вони викликають додатковий дискомфорт у горлі, слизова якого і так збуджена. Гаряче посилює біль, подразнення в горлі, а також кашель.

Ретельно вибирайте напої під час застуди. Не підійде кава і міцний чай – вони створюють додаткове навантаження на нирки і видільну систему, а також ведуть до зневоднення.

Напої з парацетамолом використовуйте в тому випадку, якщо у вас температура вище 38,5 °С. Більш низьку температуру збивати не слід. Оптимальний вибір при застуді – тепла вода, теплі ягідні морси або напої з лікарськими рослинами (липа, ромашка, чебрець, шавлія).

Алкоголь

Всі ми чули думку, що чарка міцного алкоголю — хороша профілактика застуди та дезінфекція, якщо ви вже захворіли. «Вбити мікроби» горілкою здається можливим, тому що алкоголь справді має антимікробну дію.

Але, по-перше, він ніяк не впливає на збудників. Інфекція потрапляє в організм найчастіше через ніс, а не через горло. По-друге, міцний алкоголь може обпалити і без того запалену слизову, тим самим сповільнивши одужання. По-третє, на розщеплення алкоголю і його виведення організм витратить ті ресурси, які міг би використовувати для нейтралізації інфекції. Крім того, алкоголь несумісний з багатьма ліками. І навіть якщо сьогодні ви думаєте, що обійдетеся без таблеток, то завтра все може змінитися.

То чим же тоді лікуватися?

Якщо у вас застуда з підвищеною температурою, слабкістю, без запаленого горла і важкого кашлю, і ви не плануєте бігти до лікарів, то візьміть на озброєння декілька доступних і абсолютно точно корисних засобів, які не зашкодять вам.

Вітамін C
Допомагає імунітету реагувати на інфекції, а також нейтралізує зайві вільні радикали, які утворюються при будь-яких запальних процесах. Міститься в багатьох доступних продуктах, а також продається в аптеках.

Цинк
Потрібен організму, щоб синтезувати противірусну зброю – інтерферон. Міститься в морепродуктах, червоному м’ясі, бобових, хлібі з цілозернового борошна. Також джерелом цинку можуть стати цинкоутримуючі біологічно активні добавки.

Перед застосуванням будь-яких засобів народної медицини проконсультуйтеся з лікарем!

Дата публікації: 23.02.2019 img Поділитися