молодість і старіння

Як довше не старіти і продовжити молодість

Більшість із нас хоч раз у житті казали, що вік – це просто цифра в паспорті. Хоча насправді це не так. Це ще й самопочуття, стан здоров’я і зовнішній вигляд. І як довго ви не тільки будете почуватися молодими, а й будете молоді фізично?  З якого віку починається старіння? І чи можна його відтермінувати?

Всесвітня організація охорони здоров’я продовжила молодість до 45 років, вік із 45 до 60 визначила як середній, літній тепер триває з 60 до 75, а з 75 років починається старість. Але це загальна класифікація.

Усі ми знаємо хоча б одну молоду людину, яка вже в 30 починає скаржитися на проблеми зі здоров’ям і зовнішністю, а в 50 мріє про пенсію. І, мабуть, вам знайомий хоч один живчик, який і в 80 веде життя більш активне, ніж багато ровесників його дітей.

Як же їм вдалося обдурити природу та загальмувати неминучий процес старіння організму? Ми підкажемо головні маркери старіння, з якими можна все-таки боротися.

Розвивайте силу рук

Сила потиску рук і навіть здатність відкрити консерву може бути ознакою біологічного віку. Дослідження, опубліковане у виданні The Lancet, підтвердило: у людей зі слабкішим рукостисканням ризик смерті від різних причин на 16% вищий, ніж у їхніх однолітків. Річ у м’язовій масі: з віком ми її активно втрачаємо, і якщо не протистояти цьому процесу, старіння може початися раніше і протікати активніше. Але є і хороша новина: піддослідні, які тренувалися, жили довше.

Стежте за об’ємом талії

Ми всі з віком набираємо вагу, але якщо вона концентрується за чоловічим типом, тобто жирові відкладення накопичуються на животі, – це погано. Дослідження 2019 року підтвердило: у жінок з великим животом ризик небезпечних серцевих захворювань вдвічі вищий, ніж у жінок, із широкими стегнами.

Не зменшуйте темп!

Те, як швидко ми ходимо, безпосередньо пов’язане не лише з фізичним, а й з ментальним старінням – принаймні такого висновку дійшли автори новозеландського дослідження, в якому взяли участь майже 900 добровольців. Результати показали, що у тих учасників дослідження, чия хода була нижчою за середні показники, були гірші показники фізичного здоров’я, їх вік спостерігачі частіше оцінювали як старший, а також обсяг гіпокампа (відділу мозку, що відповідає за пам’ять та когнітивні здібності) також був нижчим, ніж у швидших учасників експерименту.

При цьому дослідження 2018 року, опубліковане у виданні British Journal of Medicine, показало, що щоденні годинні прогулянки зі швидкістю близько 6 км/год знизили ризик смерті від усіх причин на 20% (а у пацієнтів віком від 60 років – ще сильніше).

Бережіть кістки та запасайте кальцій

Крихкі кістки – ще один маркер старості, що наближається. Після 40 років ми починаємо активно втрачати кальцій – і з кожним роком цей процес триває дедалі швидше. Крім того, з кожним роком нашим клітинам все гірше вдається зберігати вітамін D, також необхідний для міцності кісток – і, як наслідок, ми частіше стикаємося з травмами та переломами.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook