Як доглядали за немовлятами 100 років тому

Принципи догляду за дітьми, які були сто років тому, сучасним батькам здаються незрозумілими, дивними і навіть дикими.

З роками уявлення про догляд за дітьми сильно змінилося. У минулому столітті жінки рідко годували новонароджених грудьми, туго сповивали і вважали, що перші півтора місяці життя купати дитину шкідливо. Нам зараз це здається нерозумно, дивно та іноді навіть дико та шокуюче!

Годували дитину з ріжка

Сьогодні вважається, що до півроку годувати дитину потрібно винятково грудним молоком. Його не можуть замінити ні суміші, ні коров’яче молоко, ні ранній прикорм у вигляді хліба, фруктів або чого б то не було ще. Але, наприклад, для селян ще сто років тому грудне вигодовування було недозволеною розкішшю. Адже практично відразу після пологів жінкам належало повертатися до роботи. Природно, ні про яку няню в селі й мови бути не могло – селяни просто не могли собі її дозволити матеріально. У кращому випадку, за новонародженим доглядали старші брати і сестри.

Але, хто б не доглядав за малюком за відсутності матері, залишалося відкритим питання про його годування. Проблему вирішували досить оригінальним і небезпечним способом. Дітей з самого народження вигодовували коров’ячим молоком. А наливали його в спилений коров’ячий ріг. Кінчик такого рога також надрізали, і в отриманий отвір вставляли коров’яче вим’я або звичайну ганчірку – завдяки цьому прийому молоко випливало повільніше і немовля не захлиналося. Таке пристосування отримало назву “ріжок”.

Небезпечним ріжок був через відсутність належної гігієни у селян. На ньому накопичувалися мільйони бактерій, в результаті чого діти заражалися кишковими інфекціями.

Правила введення прикорму для немовлят: що, коли і як правильно

Запрошували годувальниць

Матері вищих станів – дворянського походження, або ж просто заможні міські жителі – могли собі дозволити перебувати з дитиною після пологів, скільки вважали за потрібне. Але в 19 столітті в заможних колах ходила думка, що жінка дуже слабка після вагітності і пологів і фізично не в змозі вигодовувати малюка самостійно.

Медики того часу активно пропагували грудне вигодовування. Розривали це замкнене коло, запрошуючи годувальниць. Це були жінки, які самі щойно народили дитину, завдяки чому у них було грудне молоко. Їх наймали багаті сім’ї для годування і, найчастіше, для догляду за новонародженим.

Використовували ганчірочку з пожованим хлібом замість соски

Бідні селянські сім’ї не мали можливості запрошувати годувальниць, та й старші діти не завжди могли допомагати доглядати за немовлятами. Дорослі нащадки працювали нарівні з батьками, а зовсім маленькі вимагали відставки. У цій ситуації матерям доводилося користуватися так званою соскою. Погодувавши дитини грудьми або з ріжка, малюкові в рот вставляли ганчірочку, в яку загортали пожований хліб або кашу.

Природно, офіційна медицина тих часів виступала проти такої “соски”. Це пояснювалося тим, що травна система новонародженого не в змозі переварити хліб і іншу важку їжу. На початку 20 століття до цих аргументів додався ще один – соски називали переносниками мікробів.

Перев’язували немовля “сповивальником”

Немовлят від народження до 6 місяців в 19 столітті було прийнято туго сповивати, перев’язуючи поверх пелюшки сповивальником – довгою вузькою тканинної смугою. Це робилося для того, щоб у дитини були рівні руки і ноги – так щиро вважали батьки того часу. Так дитина повинна була краще спати, адже вона не заважала собі мимовільними рухами ручок і ніжок. Слід зазначити, що офіційна медицина вже тоді не підтримувала такий підхід до сповивання немовлят.

Мили дітей один раз на тиждень

Гігієна у селян носила досить спірний характер. Природно, дитину обмивали відразу після народження, хрестили, а після мили нарівні з іншими членами сім’ї – один раз на тиждень. Перші півтора місяці новонародженого і зовсім не купали – вважалося, що це заборонено, оскільки на шкірі малюка в цей період з’являються дрібні висипання.

Існувала і ще одна думка – що гігієнічні процедури можуть стати причиною застуди. Так, один з лікарів кінця 19 століття пише: “Найчастіше зустрічаєшся з хибною, але дуже наполегливою думкою, що 1) купати можна тільки абсолютно здорових дітей і то тільки в гарну погоду. 2) є діти, які купання не переносять і хворіють щоразу, коли їх купають».

Одягали хлопчиків в сукні

Що й казати, дитяча мода з часів 19 століття зазнала не менших змін, ніж традиції по вигодовуванню малюка. У той час і хлопчиків, і дівчаток в дворянських сім’ях одягали в сукні. Мета у цієї традиції була дуже практичною – в такому вбранні діти могли самостійно справляти свої природні потреби. А якщо пощастить, то навіть не забруднилися.

Початок того періоду, коли хлопчикам дозволяли одягати штани або бріджі, був справжньою подією. Оскільки це вважалося перехідним моментом з дитинства в мужній вік.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook