“Я тебе розумію”: фрази, які не можна казати людям з депресією

Ви думаєте, що підтримуєте людину в депресії, а насправді ваші слова можуть мати зворотний ефект - поглибити травму, спровокувати агресивну поведінку чи суїцидальні ризики.

Депресія має різні ознаки: нестача енергії, роздратування через дрібниці, спалахи гніву, втрата апетиту чи проблеми зі сном, втрата цікавості до речей, від яких людина раніше отримувала задоволення, суїцидальні думки тощо.

Зазвичай комбінація декількох перерахованих симптомів стає результатом змін у поведінці, які впливають на роботу, школу, стосунки із близькими людьми і суспільством загалом, пише «Healthista».

Персональний тренер Рік Шарп, який сам страждав від депресії, пояснює, чому не варто казати певні фрази людям із депресією. Знання цих коротких правил допоможе не зашкодити людині ще більше, не поглибити травму і не спровокувати агресивну поведінку чи суїцидальні ризики.

  • «Зберися!». Депресію не можна просто так узяти, відкласти і чекати, що вона через декілька тижнів мине. Це стан, у якому людина не винна. А коли ми кажемо «Зберися!», вона може відчувати провину і сором за свою депресію. Найкращий вихід – запитайте, чи є щось, що ви можете зробити для цієї людини, або хоча б поцікавтесь: «Усе гаразд?»
  • «Я розумію тебе. У мене теж були погані дні» .Здавалося б, ця фраза намагається побудувати міст між вами і людиною, котра страждає. Але насправді це речення ніби применшує біль, який відчуває ближній. Зізнатись, що ви не знаєте, через що проходить особа поруч, – нормально. Лише додайте, що ви поруч заради неї.
  • Кому потрібно і чому важливо перевіритися на депресію?
  • «Тобі потрібно більше виходити в люди». Вихід на публіку може ще більше поглибити депресію. Люди, котрі нею страждають, уникають соціальних ситуацій. Додаткові судження інших можуть завдати їм ще більшого болю. У такому разі найкраще просто залишитись поруч із людиною. Якщо знаєте щось, що їй точно сподобається, – зробіть це.
  • «Налаштуйся на позитив». Це твердження принижує стан, у якому перебуває людина. Запропонуйте свою увагу. Вислухайте ближнього. Коли людина поділиться своїми почуттями, відчиняться двері для реального спілкування.
  • «Перестань себе жаліти!». Щоб описати свої думки та емоції, людина в депресії висловлюватиме негативні почуття. Це може навести на думку, що особи з депресією скаржаться на свій стан. Практикуйте емпатичний підхід. Скажіть: «Розкажи мені більше про те, як ти почуваєшся», «Розкажіть, що вам подобається».
  • «Я теж був пригнічений, коли помер мій батько. Але я впорався. І ти зможеш!». Прирівнювати горювання до депресії – принизливо. Натомість спробуйте поділитись деякими речами, які вам допомогли. Це може спровокувати розмову про те, що для покращення свого стану може зробити людина, яка страждає.
  • «Я чула, що подолати депресію допомагають вправи. Іди у спортзал!». Людям із депресією буває непереборно важко навіть устати з ліжка. Замість подібних порад запропонуйте їм прогулянку чи попросіть просто піти за компанію в магазин за рогом.

Оксана Мельничук

З архіву газети “Сім’я і дім” 

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook