Життєві історії Сім'я

“Я дозволила людям робити зі мною все, що їм заманеться. Через 4 години почалося пекло!”

Найнезвичайніший соціальний експеримент в історії. Те, що відбулося, перевершило всі найстрашніші побоювання.

Жінка стояла на одному місці 6 годин поспіль. Люди могли робити з нею будь-що, використовуючи один предметів, які лежали поруч. Через 4 години почалося жахіття… 

Уродженка Сербії Марина Абрамович давно завоювала титул «бабусі перформансу». Вона вже понад 40 років влаштовує провокаційні акції. Наприклад, один з її ранніх перформансів досі активно обговорюється.

Ця акція мала назву «Ритм 0» і була проведена в студії «Морра» в Неаполі (Італія). Ідея «Ритму 0» була дуже проста: жінка стоїть на одному місці 6 годин поспіль, а відвідувачі можуть робити з нею все що завгодно, використовуючи один з 72 предметів, розкладених на столі.

Абрамович стояла в центрі залу з табличкою, на якій був такий напис: “Інструкція. На столі лежить 72 предмета, які можна використовувати на мені, як вам заманеться. Це – перформанс. Я – предмет. Я беру на себе всю відповідальність за це. Тривалість: 6 годин (20.00-2.00)”.

Предмети на столі ділилися на «предмети задоволення» і «предмети руйнування». Серед нешкідливих предметів були, наприклад, пір’я і квіти. Серед небезпечних був ніж, леза і заряджений пістолет.

Те, що відбулося, перевершило всі найстрашніші побоювання. Арт-критик Томас Макевіллей, який був присутній на акції, розповідав: «Починалося все м’яко. Хтось розгорнув її. Хтось підняв їй руки вгору. Хтось торкнувся її в інтимних місцях».

Далі, розповідає Макевіллей, ситуація загострилася: «До третьої години з неї лезами зрізали весь одяг. На четвертий годину ці ж леза стали торкатися її шкіри. Її тіло піддалося певному сексуальному насильству. Вона була так віддана ідеї, що не стала б опиратися навіть зґвалтуванню або вбивству».

 

Останні 2 години виявилися жахливими. Зокрема, художницю змусили наставити на себе пістолет.

Ось що про свої відчуття розповіла Абрамович: «Я почувалася зґвалтованою. З мене зрізали одяг, мене кололи в живіт трояндовими шипами, мені до голови приставляли пістолет».

Коли шість годин минули, Абрамович пройшла через натовп відвідувачів. Ніхто не зустрічався з нею поглядом. Абрамович відзначала, що відвідувачі явно не хотіли конфлікту з нею. Вони не хотіли нести відповідальність за те, що зробили. Здавалося, вони хочуть забути про те, як знущалися над нею.

Абрамович підсумувала: «Ця робота розкриває щось жахливе про людство. Вона показує, що за певних обставин людина може запросто зробити тобі боляче. Перформанс показує, як легко знущатися з того, хто не бореться і не захищається. Він показує, що більшість нібито “нормальних” людей цілком здатні на насильство, якщо дати їм таку можливість».

Джерело: Elite Readers

.

Дата публікації: 16.03.2018 img Поділитися