укус змії Відпочинок Здоров'я та краса

Укус змії: як захиститися і надати першу допомогу при укусі

В Україні живе три види отруйних змій. Їх можна зустріти не тільки в лісі чи полі, а й у парку і на власному подвір’ї. Тому треба знати, як захиститися від укусу змії та як надати першу допомогу, якщо вона все-таки вкусила.

Щороку в Україні близько трьохсот людей звертаються в медичні установи, тому що їх вкусили змії. Для декого цей укус стає фатальним. Змії в нашій країні активні з квітня до жовтня.

У природі відомо понад 230 видів отруйних змій, а три із них трапляються на території України і належать до гадюкових змій: вони мають відносно товсте і коротке тіло, вертикальну зіницю ока, голову, що досить чітко відмежована від тулуба, хоч і не має трикутної форми, як у більшості тропічних видів гадюк. І хоча ці тварини не становлять основної загрози для життя людини, варто знати деякі особливості їхньої поведінки.

Центр громадського здоров’я України розповідає про заходи, що убезпечать вас у разі зустрічі зі змією.

Як захистити від укусу змії

Уберегтися від укусів змій можна, якщо дотримуватися простих правил:

 1. Не руками, а ціпком. Не торкайтеся неперевірених предметів руками. Натрапити на небезпечних плазунів можна в лісі, парку, в полі чи на сіножаті, а то й на власному подвір’ї. Змій багато в заболочених місцевостях, біля зарослих озер і ставків, у горах та степах. Ці тварини часто ховаються у старих пнях, копицях сіна, під каменями або стовбурами повалених дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком.
 2. Перевіряйте. Не сідайте, якщо не перевірили місце. Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду, пошурхотіть чи постукайте в тому місці палицею. Це відлякає змію. Зазвичай вони тікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси та одразу ж ховаються або відповзають подалі. Однак у спеку їхня поведінка може змінюватися, тож убезпечте себе цією простою дією.
 3. Не наближайтеся і не торкайтеся. У більшості випадків змії, які мешкають в Україні, намагаються втекти, щойно помічають людину; агресію проявляють лише в разі небезпеки. Гадюки активні в денний час: як усі холоднокровні, вони полюбляють грітися на осонні. Зазвичай люди зазнають укусів, якщо випадково наступають, сідають чи лягають на рептилію. Однак буває, що змія стає об’єктом своєрідного полювання з боку людини. Якщо ви побачили змію, відійдіть убік без різких рухів: безпечна відстань — 1,5–2 м. Не намагайтеся зловити чи вбити змію — саме так і відбувається більшість укусів.
 4. Одягайтеся відповідно. Якщо вирушаєте до місцевості, де потенційно можуть мешкати плазуни, надягайте одяг, що захистить від укусів. Це мають бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани треба заправити в черевики.

Як зрозуміти, хто покусав: 15 укусів, які варто знати. Фото

Як надати першу допомогу при укусі змії

Отрута змії після укусу діє миттєво — з’являється біль у місці укусу, потім набряк, запалення, у тяжких випадках через 15–30 хв можливі нудота, блювота, діарея, блідість шкіри, підвищене потовиділення, тахікардія, запаморочення, поширений набряк тканин і запалення лімфатичних вузлів.

Головна допомога для постраждалого — медична, тому якнайшвидше доправте його до лікарні. Вже у медзакладі можуть прийняти рішення ввести антитоксин, але через ризик побічних явищ його призначають лише у важких випадках.

Якщо до лікарні далеко, надайте першу домедичну допомогу постраждалому:

 • забезпечте спокій та мінімум рухів;
 • давайте багато води;
 • місце укусу обробіть антисептиком;
 • зніміть з ураженої кінцівки одяг, прикраси, взуття;
 • дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії;
 • прикладіть до рани лід, обмотаний тканиною;
 • у разі транспортування зафіксуйте уражену кінцівку;
 • не висмоктуйте отруту — це може спровокувати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів;
 • не накладайте джгут;
 • не припікайте рану;
 • не можна вживати алкоголь.
Дата публікації: 30.06.2022 img Поділитися