Як гроші можуть нашкодити здоров’ю людини, розповідає лікар з комунальної гігієни відділу епіднагляду та профілактики неінфекційних хвороб ДУ «Дніпропетровський ОЦКПХ МОЗ» Віталій Свиридов.
Щоденно у нашому побуті одним із засобів спілкування є гроші. Вони з нами у крамницях, закладах масового відпочинку, харчування, аптеках, інших об’єктах, пов’язаних з використанням фінансів. І якщо зробити найпростіший аналіз, скільки рук тримали купюру або монету, складно передбачити її шлях і які можливі бактерії можуть бути присутні на їх поверхні.
“За даними наукових досліджень, проведених в США і Колумбії, бактерії, що містяться на грошових банкнотах, стають причиною виникнення та розвитку інфекцій. Крім того, на них «живуть» різні мікроорганізми, які можуть викликати захворювання, перед якими наша імунна система виявиться неспроможна”, – застерігає лікар.
Чим забруднені гроші
На паперових грошах і монетах може міститися до 2400 бактерій. Серед них і епідермальний стафілокок, який може викликати враження інфекцією у різних системах нашого організму. Розлади здоров’я також можуть викликатись паличкоподібними бактеріями, стрептококами, кишковою паличкою та іншими патогенними мікроорганізми.
Так, у 2014 році дослідники з Центру геноміки та системної біології Нью-Йоркського університету ідентифікували близько 3000 видів бактерій на доларових купюрах з американського банку Manhattan bank. Серед цих мікробів були бактерії, які можуть спричинити харчові отруєння, стафілококову інфекцію, виразку шлунка і пневмонію.
- У дослідженні 2002 року перевірили 68 банкнот і виявили, що 94% з них були заражені бактеріями.
- У ході дослідження було виявлено більше мікробів на паперових купюрах, ніж на монетах. Річ у тому, що для виготовлення монет використовують такі компоненти, як нікель, мідь, срібло і цинк. Деякі з яких можуть мати протимікробні властивості.
- Чим старіші гроші, тим більше на них мікробів. Спека і вологість також мають значення.
- Дослідження також показують, що банкноти меншої вартості можуть містити більше мікроорганізмів, тому що їх частіше використовують.
- Дріжджі, цвіль, ДНК тварин і частинки їжі – це лише деякі з інших речей, які можна знайти на паперових грошах.
У березні 2020 року Південна Корея вилучила з обігу всі банкноти на два тижні для дезінфекції і навіть спалила деякі, щоб уповільнити поширення коронавірусу.
“Враховуючи можливості безготівкового поводження з грошима, доцільно, по можливості, використовувати такі фінансові операції, – радить лікар. – У той же час не забувайте після того, як брали у руки готівку, обов’язково їх помити або обробити антисептиком. Гроші, як то кажуть, не пахнуть, але це зовсім не означає, що вони чисті”.