біль у животі

Ви відчуваєте стрес у… кишківнику? Це може бути СПК

Болі в животі, діарея, що чергується з закрепом, і все це в поєднанні з повсякденним стресом. Це може бути ознакою не звичайного нетравлення, а СПК - хронічного захворювання, яке значно знижує якість життя. Дізнайтеся більше про це та навчіться з ним боротися.

Що таке СПК (синдром подразненого кишківника)?

СПК (синдром подразненого кишківника) є однією з найпоширеніших причин звернення до гастроентеролога. Згідно з деякими дослідженнями, це стосується до 20 відсотків населення розвинених країн. Однак отримати достовірну статистику складно, оскільки багато хто недооцінює симптоми цього захворювання. Відомо, що жінки набагато частіше страждають від захворювання.

Захворювання може виникнути в будь-якому віці, хоча найчастіше діагностується у відносно молодих людей, на третьому і четвертому десятилітті життя.

Які симптоми та причини СПК?

Синдром подразненого кишківника діагностується, коли біль у животі спостерігається принаймні один раз на тиждень протягом трьох місяців, що супроводжується чергуванням діареї та закрепу.

Ці симптоми можуть включати:

  • відчуття дискомфорту або переповнення,
  • метеоризм,
  • спазми в животі,
  • позиви до стільця,
  • відчуття неповного вивільнення кишківника з виділенням слизу.

Біль у животі: чому болить живіт і що може бути причиною

На розвиток СПК впливає кілька факторів, але основними вважаються спосіб життя та стрес. Відомо, що симптоми цього захворювання частіше проявляються у людей з психоемоційними розладами. Дієта, попередні інфекції (особливо сальмонельоз або інфекція Escherichia coli) і генетична сприйнятливість також важливі.

Важливу роль у патогенезі СПК відіграють також порушення кишкової мікробіоти. Доведено, що в кишківнику людей з СПК менша кількість корисних бактерій роду Lactobacillus і Bifidobacterium, але більша кількість бактерій Streptococcus, Escherichia coli і Clostridium spp. 

СПК часто супроводжується SIBO, тобто синдромом надмірного бактеріального росту тонкої кишки. При його перебігу порушується різноманітність кишкової мікробіоти (в тонкому кишківнику заселяється надмірна кількість аеробних і анаеробних бактерій).

Як стрес шкодить травленню і що робити?

Дієта при СПК: що їсти?

Дієта при СПК повинна полягати у виключенні продуктів з високим рівнем FODMAP (тобто коротколанцюгових вуглеводів і поліолів, які погано засвоюються, легко ферментуються). Простіше кажучи, вам потрібно уникати джерел фруктози (наприклад, фруктозного сиропу, меду), лактози (наприклад, молока та йогурту), фруктанів і галактанів (вони присутні в основному в зернових культурах, наприклад, пшениці, ячмені, житі, а також у часнику, цибулі та хрестоцвітих овочах).

Лікування СРК є комплексним і вимагає дій у кількох сферах. Важливі як зміна дієти, так і зниження стресу, фізична активність і підтримка мікробіоти кишківника, цьому може допомогти правильно підібраний пробіотик.

В аптеках їх достатньо, але важливо вибрати препарат, який має перевірені штами з доведеною ефективністю. При виборі пробіотика для дорослих також варто враховувати кількість бактерій в окремих штамах, а не кількість різних штамів (чим їх більше, тим більший ризик посилення симптомів). Порадьтеся з лікарем, який препарат підійде вам найкраще.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook