вітрянка

Вітрянка вдруге: хто може захворіти повторно і як захиститися

Вважається, що після вітрянки виробляється довічний імунітет: один раз перехворів - і більше хвороба не страшна. Але це не так. Захворіти можна і в дорослому віці, і повторно, і навіть втретє.

Вітрянка вважається “дитячою” хворобою, адже на вітряну віспу хворіють переважно у дитячому віці. Вважається, що після хвороби виробляється довічний імунітет: один раз перехворів – і більше вітрянка не страшна. Але це не так. Захворіти можна і в дорослому віці, і повторно, і навіть втретє. Про особливості інфікування, перебігу та лікування вітряної віспи, а також чому можна захворіти вдруге розповідає лікар-педіатр Ніколайчук В.І.

– Що таке вітряна віспа (вітрянка) і які її симптоми?

– Вітряна віспа – це інфекційне захворювання, яке характеризується гарячкою, загальною слабкістю, генералізованим свербіжем та везикулярним висипом (виразками). Аналогічні виразки з’являються і на слизових оболонках рота, статевих органів, очей. У однієї людини може бути одночасно до 200 -500 пухирців.

Дискомфорт заважає спати ночами, а розчісування пухирців загрожує попаданням інфекції в кров і появою глибоких рубців.

Зазвичай тільки дуже глибокі подряпини викликають рубцювання, а більшість поверхневих шрамів зникають через кілька місяців. А ось занести бактерії при розчісуванні можна легко. При цьому без лікування антибіотиками вони можуть привести до зараження крові.

– Чим небезпечна вітрянка?

– Вітряна віспа небезпечна своїми ускладненнями. Ризик ускладнень більше у дітей до 1 року, старше 15 років, вагітних та у дорослих похилого віку. Один з 20 пацієнтів потрапляє в лікарню з важкою формою отиту. Крім того, ускладненням може бути пневмонія, енцефаліт (запалення головного мозку), міокардит (запалення серцевого м’яза), панкреатит, гепатит та ін.

Хворіють в основному діти, навіть з перших днів життя, але дорослі теж не рідкість.

– Як лікують вітряну віспу?

– Лікування: зазвичай симптоматичне, але є свої особливості (дітям не рекомендовано застосування ібупрофену через можливий розвиток фасциїту; дорослим не рекомендовано використовувати аспірин через ризик розвитку синдрому Рея). Також є свої особливості догляду за шкірою (елементами висипу),аби не приєднати бактеріальної інфекції!

– Чи можна захворіти на вітряну віспу повторно?

– Коли відбувається зараження вітряною віспою, в організмі виробляються антитіла до вірусу, які борються з ним протягом усього життя. Однак такі антитіла виробляються далеко не у кожного і, якщо ви належите до їх числа, є всі шанси заразитися вітрянкою знову. Після первинних проявів, вірус переходить у пожиттєвий сплячий стан у черепних нервах та у нервових закінченнях задніх корінців спинного мозку.

На жаль, у 1/3 випадків вірус вітряної віспи може пізніше реактивуватися та спричинити оперізуючий лишай…

Якщо не пам’ятаєте хворіли ви вітряною віспою чи ні, можна зробити спеціальний аналіз крові на антитіла. А найкращим способом захистити себе і свою родину залишається – вакцинація! Пам’ятайте, що краще профілактувати, ніж потім лікувати!

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook