Наводимо чистоту та порядок у саду восени
Весняні та літні клопоти часто призводять до безладу навіть у найакуратніших господарських будівлях саду. Холод і вологість можуть серйозно пошкодити не лише інструмент, а й садові меблі. Варто продумати їхнє розміщення в закритому приміщенні або щільне укриття. Перед тим, як прибирати їх на зиму, потрібно перевірити, чи не потрібен їм ремонт, змазування або заточення.
- Секатори та інший гострий інструмент, особливо після осінньої обрізки, корисно протирати після кожного використання, видаляти засохлий сік і дезінфікувати.
- Матеріали, що слугують опорами (металеві та ПВХ каркаси, труби, дерев’яні кілки) або розбірні конструкції (парники, тунелі) необхідно очистити й просушити. Залишки сухих добрив слід зберігати в герметичній тарі.
- Розкладені гілочки сухого полину або бузини допоможуть відлякати гризунів.
- Погреби перед розміщенням нової партії врожаю ретельно очищають від сміття. Їх провітрюють кілька днів і обробляють антисептичними засобами.
- Не люблять холодів і дерев’яні бесідки з перголами, і декоративні вироби, і конструкції з дерева. Їх слід накрити щільним водонепроникним матеріалом, попередньо просочивши антисептиком і захисним лаком.
- Зовнішнє водопостачання необхідно відключити на сезон, залишаючи кран відкритим. Осушені шланги та насадки прибирають у сухе приміщення.
- Дощові бочки або інші ємності слід спорожнити до настання перших заморозків і накрити. Пластмасову тару краще не зберігати на відкритому повітрі.
- Контейнерний сад слід звільнити від відцвілих рослин, поклавши їх до компосту. Тканинні мішки достатньо струсити та скласти. Висушені пластикові та керамічні горщики прибирають на зберігання. Великі та важкі ємності слід захистити від вологи.
Радимо також прочитати: Оптимізуємо простір: 20 креативних способів зберігання садових інструментів
Підживлення компосту та грядок
Запліснявіле листя і бадилля слід видалити. Зібране листя або однорічні рослини можна додати до компостної купи або зібрати в міцний мішок для подальшого внесення в ґрунт. У районах із м’яким кліматом можна зробити зимове мульчування.
Грядки слід поповнити перегноєм або компостом. Органічні добрива допомагають відновити ґрунт, який виснажився після посадок. Щоб уникнути зростання патогенних грибів, літню мульчу потрібно викинути. Вільні грядки варто засіяти сидератами, це покращить структуру та родючість ґрунту.
Кімнатні рослини, що насолоджувалися літнім сонцем, або вегетативні однорічники слід перемістити до приміщення. Те саме можна зробити і з пряним контейнерним садом, щоб насолоджуватися свіжою зеленню в холодну пору.
Бульби, цибулини та кореневища рослин, які переходять у стан спокою на зиму, зберігаються в холодному сухому місці. Наприклад, жоржини обрізають на висоті близько 15 см над землею і після певного часу обережно виймають з ґрунту. Просушені бульби очищають, за потреби ділять і зберігають у сухих, прохолодних і добре провітрюваних погребах. Їх можна також зберігати в пластиковому пакеті з отворами й тирсою всередині або в парафіновій плівці в холодильнику.
Осінні посадки
Варто завітати до розсадників. Вишні, яблуні та інші фруктово-ягідні дерева, декоративні кущі, троянди та деякі багаторічники чудово приживаються після осінньої посадки.
Вересень і жовтень – чудовий час для посадки весняних цибулинних, таких як тюльпани, нарциси, крокуси й іриси. Для захисту від гризунів і пошкоджень, а також для полегшення викопування, скористайтеся спеціальними кошиками для розміщення в ґрунті.
Багато овочів чудово ростуть восени:
- зелена цибуля,
- цвітна, брюссельська та білокачанна капуста,
- броколі,
- шпинат,
- салат латук.
Озимі сорти – ідеально підходять для підзимового посіву (буряк, морква, цибуля, часник). Не варто забувати і про квіти, наприклад, духмяний тютюн, календулу, волошки, незабудки, братики.
Необхідно переконатися, що грядки або контейнери отримують достатньо сонячного світла. Багато осінніх культур вимагає не менше шести годин перебування на сонці. Ґрунт для посіву слід розпушувати, очищати від бур’янів і збагачувати компостом. Важливим є мульчування озимих посадок для збереження тепла. Наприклад, сосновими гілками або соломою грядки з часником.
Низькі температури та непрямі сонячні промені зумовлюють менше випаровування. Але за відсутності регулярних дощів, зокрема для теплиць, посіви час від часу потрібно поливати. У теплішому кліматі для продовження сезону до зими знадобляться легкі укриття.
Особливості осінньої обрізки
Осінь – найкращий час для обрізки, прибирання, укриття багаторічників і видалення сухостою в саду. Пошкоджені, старі, сухі та хворі гілки, а також гілки із засохлим листям і зайвими пагонами підлягають видаленню, а зрізи ретельно очищають гострим ножем і покривають садовим варом. Особливої уваги потребують старі яблуні та сливи.
Від кореневих пагонів необхідно позбавлятися, обрізаючи не на рівні землі, а біля самої основи. Молоді дерева та кущі восени, як правило, не обрізають. Якщо ви не впевнені в правильності обрізки тієї чи іншої культури, перевірте відповідні матеріали! У кожної рослини індивідуальна схема обрізки.
У першій декаді вересня рекомендується провести підживлення калієм і фосфором. У середині вересня – обрізку листя з верхньої третини пагона, а в третій декаді – підживлення калійними добривами. Це дозволить стимулювати зниження рівня вільної води в тканинах рослин, підвищуючи їхню зимостійкість. Осіння обрізка є більш щадною, ніж весняна.
Ягідні кущі (малина, смородина, аґрус і ожина) краще переносять осінню обрізку. До того ж цей час підходить для вкорінення відростків смородини.
Радимо також прочитати: Обрізання кущів смородини, порічки і аґрусу. Як і коли це робити
Потрібно приділити належну увагу газону. Слід підстригти його на більшу висоту, ніж зазвичай, і внести добриво. Довша трава більш стійка до заморозків. У вересні ще не пізно підсіяти свіже насіння.
Підготовка до зими та утеплення саду
Огляньте сад на наявність ознак хвороб. Це можуть бути плями, лишайники, мох, цвіль або пошкоджене листя й стебла. Хворі або пошкоджені частини слід видалити, зачистивши й дезінфікувавши зрізи. Іноді доводиться видаляти і всю рослину повністю.
Захистити рослини від майбутніх холодів можна за допомогою мульчі з сіна. Високі кущові форми з густою кроною слід підв’язати. У листяних дерев провести осіннє проріджування крони після опадання листя. Для профілактики вимерзання в зрізах залишають черенки довжиною 4-5 см. Зрізи діаметром понад 1 см покривають садовим варом.
Зробіть огорожу від гризунів і зайців з сітки або спірально нарізаної труби. Неглибоке перекопування або розпушування ґрунту навколо рослин при встановленні нічної температури нижче +5 °С дозволить усунути більшість шкідників садових культур.
Осіння побілка стовбурів дерев запобігає грибковим захворюванням і розмноженню шкідників, а також захищає від морозобоїн напровесні. Процедуру варто проводити пізньої осені, коли повністю опало листя, а час постійних дощів минув. У суху, прохолодну (+3 °С) і безвітряну погоду.