благодатний вогонь

Великдень: традиції, прикмети, символіка, давні звичаї і ритуали

Українці здавна вірять, що у день Христового Воскресіння удари дзвонів у церкві мають особливе звучання і  чарівну силу. Із кожним ударом дзвону люди просять миру, добра і світла своїй сім'ї. Також існує багато пасхальних прикмет і давніх великодніх звичаїв.

Світле Христове Воскресіння – одне з головних свят у році. Тож не дивно, що воно оповите численними традиціями, обрядами, прикметами і забобонами. Кажуть, на Пасху можна вимолити у Всевишнього щастя на весь рік.

Десять великодніх прикмет

  1. Якщо людина бачить світанок у Великодній ранок, то до в її дім прийде радість.
  2. Добрий знак, коли в ніч на Великдень насниться померлий родич. Це провісник того, що в цьому році сім’я буде здорова.
  3. Для молодої сім’ї на Пасху почути зозулю – до поповнення. Якщо її почула незаміжня дівчина – бути сватанню та весіллю.
  4. Коли в перший день Великодня погода погана, то врожай цього року буде хорошим.
  5. На другий день свята ясна погода – літо буде дощове.
  6. Якщо під час святкового богослужіння гасне свічка – до смутку, коли ж свічка протрималася до кінця служби та людина її сама загасила – до удачі.
  7. На Великдень почути як стукає дятел – скоро мати власний будинок.
  8. У великодню ніч ясне зоряне небо – чекайте заморозків.
  9. У сім’ї буде благополуччя, якщо господиня спекла гарну і пишну паску.
  10. На Великдень небо похмуре – літо не буде теплим.

Цікаві факти про Великдень, яких ви не знали

У великодню ніч відкриваються небеса

Кажуть, якщо з вірою в душі і від чистого серця на Пасху попросити у Господа виконати найзаповітніше бажання, то прохання буде почуте. Просто у Великодню ніч небеса відкриваються.

Особливу силу має молитва на Великдень. Якщо в святковий день від щирого серця помолитися і попросити у Всевишнього допомоги в будь-яких починаннях і добрих справах, то прохання буде почуте.

Українці здавна вірять, що у день Христового Воскресіння удари дзвонів у церкві мають особливе звучання і  чарівну силу. Із кожним ударом дзвону люди просять миру, добра і світла своїй сім’ї і всьому людству, сподіваються на хороший урожай. А незаміжні дівчата в цей момент бажають собі доброго чоловіка. Усі прохання від чистого серця обов’язково будуть почуті і здійснені.

Давні великодні звичаї і повір’я

  • Щоб захистити дитину від пристріту і нечисті, протягом всього великоднього тижня, починаючи з неділі, мати давала дитині натщесерце шматочок свяченої паски. Тільки після цього годувала звичайною їжею.
  • Щоб протягом року в родині був мир і лад, першу пасхальну трапезу в неділю необхідно починати з сім’єю в повному складі. Обов’язково кожен член сім’ї повинен з’їсти шматочок освяченої паски і шматочок освяченого яйця.
  • Кажуть, на Великдень треба обов’язково подати милостиню жебракові, якщо хочете в поточному році забезпечити фінансову стабільність.
  • Якщо жінці довго не вдається завагітніти, то на Великдень вона повинна поставити поруч з собою ще одну тарілку і покласти туди шматочок освяченої паски зі словами: «Паска для діточок». Після трапези віддати крихти птахам.

  • На Великдень, як і на Благовіщення, прийнято відпускати на свободу птахів. При цьому треба загадати бажання, і вважається, що відпущений птах перекаже це бажання Богові.
  • Свічки, які купують в церкві на Пасху, треба зберігати протягом всього року. Ними можна благословляти молодих, їх треба ставити біля тяжкохворих людей, також вони допомагають вигнати з дому нечисту силу.
  • Залишки воску від великодніх свічок треба зберігати до наступного Великодня. Народні прикмети говорять, що віск є оберегом дому та захищає сім’ї від прокльонів.
  • Якщо дитина часто вередує і плаче, то батьки на Великдень повинні піти до церкви, щоб там замолити свої гріхи.
  • Щоб урожай цього року не постраждав від злив, необхідно закопати в землю шкаралупу крашанок.
  • Перше яйце, знесене від чорної курки на Великдень, зберігали і віддавали мисливцеві. Таке яйця вважалося оберегом від вовків.
  • Якщо у Великдень побачити різнокольоровий захід сонця, це обіцяє велику удачу.
  • Якщо в Великдень закохана пара поцілується на порозі, це пророкує їй розлуку. Також під час поцілунку поганою прикметою вважається почути каркання ворони – це теж до швидкої розлуки.
  • Кажуть, у Світле Воскресіння чоловік і дружина не повинні христосуватися, щоб не розлучитися.
  • У давнину люди вірили, якщо перехрестити дитину крашанкою, а потім дати їй це яйце поцілувати, це захистить її від пристріту.

 

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook