паска

Великдень, Пасха і паска: розберемось що означають ці святкові слова

Відмінності між великоднем та пасхою, а також розтлумачення святкових термінів

Наближається одне з найважливіших релігійних свят року – Воскресіння Христове. В Україні цей день зветься «Великоднем» – щорічно його відзначають усі християни, згадуючи дивовижне повернення Ісуса до життя через три дні після страти. Ще задовго до Великодня віряни тримають піст, відвідують церкви, а згодом готують ритуальну випічку – паски. Ними заведено пригощати всю сім’ю та близьких людей. Актуальні новини сьогодні публікують багато інформації щодо урочистостей та традицій свята.

Не дивлячись на все, багато українців й досі плутають святкові терміни, пов’язані із днем Воскресіння Христового. Найбільше непорозумінь викликає саме назва свята: дехто звик до традиційного українського найменування, інші ж кличуть Великдень Пасхою. Варто розібратись у значеннях цих слів детальніше, аби зрозуміти різницю між ними.

«Великдень»

За святом Воскресіння Христового у всіх українських словниках закріплена саме ця назва. Цікаво, адже Великдень відзначався в Україні ще за дохристиянських часів – його вважали днем оновлення природи, тому що він припадав саме на добу весняного рівнодення. На честь цієї урочистості люди пекли так звані «бабки» та у різні способи прикрашали яйця. Ці традиції збереглися і донині, але отримали інше сприйняття та назви. Християни наповнили новим сенсом це свято, поєднавши його з Воскресінням Сина Божого: у 325 році в Нікейському Соборі зібралися представники християнських церков для прийняття правил святкування Великодня, більшість з яких є актуальними і сьогодні.

«Пасха»

Це слово також використовують у ролі назви свята. Воно походить від єврейського терміну «Песах» – юдейське урочистя, також відоме як старозавітна Пасха. Не зважаючи на те, що таке найменування поширилося в Україні через багаторічну русифікацію, його не вважають за велику помилку – в багатьох словниках української мови все ще можна зустріти назву «Пасха», хоч коректно називати Воскресіння Христове саме «Великоднем».

«Паска»

Цей варіант ніяк не можна вважати однією із назв свята, не дивлячись на його поширеність в розмовному лексиконі. «Паска» – це обрядова випічка, яку готують на честь Великодня та прикрашають глазур’ю з присипкою. Рецепт її може відрізнятися своїми додатковими компонентами та варіаціями способів приготування, але зазвичай, у тісто додають багато яєць, аби надати йому яскраво жовтого відтінку. Згідно зі стародавніми традиціями, це символізує сонце. Паски можна готувати з борошна і будь-яких інших продуктів. Для натхнення варто подивитися рекомендації на кулінарних сайтах та обрати нагідний залежно від власних побажань.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook