урок

Уроки без мороки: як виховати відмінника, не змушуючи вчитися

Батьки, чиї діти навчаються на відмінно, мають свої хитрощі, як мотивувати дитину вчитися. Головне – знайти підхід до своєї дитини.

Для більшості батьків навчання дітей у школі асоціюється з неприємними розмовами про погану успішність, із домашкою, яка і дітям, і дорослим у печінках, й одвічним настроєм “не хочу до школи”. А ми ж усі так мріяли про дитину-відмінника, який з радістю щодня чимчикує на уроки, а потім самостійно і залюбки виконує домашні завдання… Але щось пішло не так.

Часто у дошкільний період батьки витрачають багато сил, часу та грошей, щоб підготувати дитину до школи. Майбутній першокласник дуже хоче ходити до школи, а коли починається навчальний процес, за кілька тижнів запал зникає. А згодом шкереберть летить і успішність.

Чому дитина погано вчиться?

Навчання “на відмінно” значною мірою залежить від генетики. Але це зовсім не означає, що у відмінників-батьків буде така ж успішна дитина. Суть — в успадкованих якостях, які допомагають гарно вчитися.

Велику роль відіграють особисті якості, поведінка та самодисципліна. Також успіхи школярів залежать від атмосфери вдома та у школі, а також від психологічного самопочуття.

«Основне завдання батьків — зробити все можливе, щоб дитина почувалася успішною у ролі учня. Саме від цього відчуття залежатиме її ставлення до навчання протягом усіх наступних років. Потрібно задовольнити потребу дитини у діяльності, розвитку, визнанні — і виникне мотивація до навчання», — пояснює психологиня Анастасія Кузнєцова.

Як мотивувати дитину гарно вчитися?

Батьки, чиї діти навчаються на відмінно, мають свої хитрощі, як мотивувати дитину вчитися. Головне – знайти підхід до своєї дитини.

1. Батьки сприймають невдачі та помилки дитини як цінний досвід, а не як провал

«Батьки мають показувати дитині приклад, що ставитися до невдачі потрібно як до досвіду, а до помилки – як до точки росту. Дуже важливо, щоб саме в цей час у дитини сформувалася та закріпилася «точка відліку» — тверда віра в себе та власні сили», — підказує психологиня.

Тож батькам важливо допомогти дитині зрозуміти, що помилка — це не провал і точно не причина, щоб опускати руки. Помилка має стимулювати краще старатися, вірити в себе. Дитина не має зациклюватися на тому, як уникнути помилок, а прагнути їх виправити і знати, що вона може це зробити.

2. Батьки акцентують увагу на успіхах дитини

Шкільна освіта в нашій країні побудована таким чином, що акцент робиться на поганих оцінках і помилках дитини, а не на  успіхах. Тому дитина з часом втрачає віру в себе, свої сили і свої можливості.

Коли увага дитини концентрується не на помилках, а на тому, що зроблено добре, вона отримує зовсім інші емоції, заряд мотивації, хоче знову і знову робити те, що гарно вдається. Вміння зосереджувати увагу на успіхах і не хвилюватися через помилки у майбутньому допоможе знаходити вихід зі складних ситуацій і рухатися до мети, незважаючи ні на що.

3. Батьки вчать дитину творчому пошуку

Батьки відмінників намагаються підбирати своїм дітям такі завдання, де потрібен не тільки інтелект, а й творчий пошук, креативність, нестандартне мислення.

Неочевидні приклади, розгадування та вигадування загадок, ігри на кмітливість та дружні сімейні конкурси допоможуть дитині навчитися бачити далі стандартних правил та прикладів, яких навчають у школі. Чим більше неординарних ситуацій зустрічатиметься у житті дитині, тим краще.

4. Батьки вчать дитину не просто запам’ятовувати, а розуміти

Від “зубріння” толку мало: завчиа-здав-забув. Без усвідомлення факти моментально вилітають з голови. І вчити важко, і користі від цього катма.

Тому важливо навчити дитину розуміти, заглиблюватися у суть складних предметів та явищ. Одна річ — завчити складну формулу, і зовсім інша — знати, як вона працює в житті, які явища стоять за кожною цифрою, поняттям, датою або терміном.

5. Батьки зберігають позитивний клімат у сім’ї

Рівень інтелектуального розвитку, ерудованість дитини та додаткові заняття є вагомим внеском у її успішність. Однак не менш важливо створити в сім’ї позитивний клімат.

Американські вчені зазначають, що діти з благополучних сімей (це не про фінансові статки, а про стосунки) раніше починають читати та рахувати, навіть якщо не відвідують заняття для раннього розвитку.

Одним із вагомих чинників успішності дитини є атмосфера у сім’ї. Там, де батьки перебувають у стані депресії, занадто замкнуті чи виявляють агресію до дітей, спостерігається різке зниження успішності у навчанні.

Можна сміливо стверджувати, що відмінник — це не той, хто цілодобово не підводить голову від книги і постійно зубрить. Здатність добре вчитися – це набагато ширше поняття. І саме батьки можуть і повинні зробити свій внесок в успішність своєї дитини, використовуючи особливі методи.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook