стрес і навчання

Стрес заважає вчитися: як захистити мозок дитини від стресу

Стрес негативно впливає на мозок дитини, її здатність навчатися, запам'ятовувати нову інформацію, концентруватися на виконанні завдань. У такому разі потрібно допомогти дитині протистояти впливу стресу.

Прийнятний стрес і токсичний стрес

Стрес – це не завжди погано. Стрес може допомогти залишатися насторожі та адаптуватися до змін навколо нас. Прийнятні подразники стають джерелом енергії та сили (через підвищений метаболізм та реакцію організму), що необхідна для виконання роботи. Наприклад стрес, викликаний контрольною роботою, що наближається, допомагає учням краще до неї підготуватися. В атлета завдяки стресу, який викликають майбутні змагання, виробляється адреналін, необхідний для перемоги. У цих прикладах стрес є прийнятним, оскільки він спричинений короткостроковими ситуаціями. Коли контрольна робота або змагання закінчуються, рівень адреналіну знижується і спадає.

У випадку з токсичним стресом почуття полегшення не приходить, стрес лише продовжує наростати. Рівень адреналіну не знижується протягом тривалого часу, що негативно впливає на тіло та мозок.

Стрес у дитини: як заспокоїти і допомогти впоратися

Чому стрес блокує частину мозку, яка відповідає за мислення

Мозок – це орган, що розвивається із досвідом. Завдяки нейропластичності, найактивніше розвиваються ті ділянки мозку, які використовуються найчастіше. Коли мозок зазнає хронічного токсичного стресу, він фокусується на стресовому стані, таким чином постійно перебуваючи у стані готовності діяти не замислюючись («бий або біжи»).

Через це учень, схильний до токсичного стресу, більш імпульсивно реагує на потенційні подразники, включаючи ті, які у звичайній ситуації ніяк би на нього не вплинули, такі як випадковий поштовх у плече або коментар вчителя.

  • Учень під впливом токсичного стресу також залишається роздратованим набагато довше, ніж зазвичай.
  • Це може призвести до імпульсної поведінки, підвищеної агресії, відсутності самоконтролю та зниження когнітивних функцій, наприклад здатності сприймати та обробляти слухову інформацію.
  • Така дитина перебуває у стані постійно підвищеної чутливості, що може бути дуже проблематично під час уроків.
  • Інакше кажучи, частина мозку, що відповідає за мислення, відключається, учень діє на інстинктах та імпульсах, що зовсім не допомагає йому в навчанні, коли необхідно думати та розмірковувати, на кшталт математики та літератури.

Ігри-антистрес: як допомогти дитині розслабитися

Як знизити вплив стресу на навчання

Хронічний стрес може вплинути на когнітивний, соціальний та емоційний розвиток дитини – все те, що необхідно для її успіху в школі. На щастя, неврологічні дослідження показали, що ділянки мозку, схильні до впливу наслідків, зокрема, психологічних травм, пластичні і піддаються зміні.

Можна виконувати певні дії, щоб знизити рівень стресу та вплинути на позитивний розвиток. Наприклад, будьте прикладом для наслідування та створіть приємне середовище. У дитини, яка довго перебувала в стані страху та стресу, активовані інстинкти «бий або біжи». Психологи виявили, що наявність поряд хоча б одного дорослого, на якого дитина може покластися, може значно знизити вплив токсичного стресу на дитину. Школа може також стати для дитини певним притулком, де вона може почуватися захищеною та зрозумілою.

Важливо підкреслити, що у дітей, які живуть у стресі, немає дефекту чи відхилень у мозку і у них не обмежені розумові здібності, їхній мозок просто не повністю “вмикається”.

Але викладачі та батьки можуть змінити це. Ці учні мають величезний потенціал досягти успіху, якщо вони здобудуть правильну освіту і необхідну допомогу. Нехай школа стане місцем, де учні зможуть уникати токсичного стресового середовища та вчитися, досягаючи своєї мети та прагнучи успіху.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook