3 скл. борошна, 2/3 склянки води, 1 яйце, 1 ст. ложка оцту, дрібка солі, 100 г маргарину.
Узяти близько 3-х склянок борошна. У мисочку висипати спочатку 2 склянки, а потім решту використати для підмішування і підсипання. І ще має бути невеликий запас борошна, адже все залежить від ступеня його вологості та здатності вбирати рідину. А як ми знаємо цей продукт буває різної якості. Далі в чашечці розмішати 2/3 склянки води, 1 яйце, 1 столову ложку оцту. Іноді додаю маленьку дрібку солі. Але це не обов’язково. Адже тоді треба буде розмішати ідеально, процідити, щоб не залишилося крупинок. Рідину перемішати.
До часу приготування за рецептом універсального тіста (для Наполеона, піци, пахлави) у мене вже лежить в морозилці маргарин. Можна просто тримати в холодильнику. Маргарин повинен бути твердий і добре натиратися. На крупній терці тру маргарин (50 – 70 – 100 грам, в залежність від бажаної жирності; я беру 70, на пахлаву 50) прямо в борошно.
Для поліпшення цього процесу періодично вмочую його в борошно і посипаю ним терушку. Тепер змішати натерту масу і борошно в крихту, додати рідину, замішати універсальне тісто як на вареники, щоб воно розкочувалося. Для поліпшення якості краще загорнути отриману грудку в поліетилен і покласти в холодильник (не морозилку) на годину. Якщо треба робити швидко (наприклад, прийшли гості), то залишаю на 15 хвилин на столі, накривши мисочкою, щоб не підсихало.
Для розкочування я беру шматочок невеликий, адже можна його розтягнути дуже тонко. Для пахлави ділю на 6 частин. Наполеон зазвичай роблю з 8-ми кружків. Розкочують кожну частинку до 2 мм завтовшки (чим тонше, тим смачніше), вирізаю, поставивши тарілку потрібного діаметру.
Коли будете катати качалкою, то посипайте часто борошном і поверхню столу, і тісто. Посипали, покатали, посипали. Перед тим як різати коло, підніміть тісто і покладіть. У розкатаному вигляді воно може бути розтягнутим і трохи прилиплим до поверхні. А коли ви виріжете коло, то воно зменшиться в розмірі.
Духовку розігріти, деко застелити папером, можна злегка його змастити. Випікати круги дуже швидко. На них можуть з’являтися бульбашки. Нічого страшного. Це універсальне тісто має ефект листкового. Точно так само готується піца. Розкатаний шматок універсально тіста випікається заздалегідь, потім поклали начинку і в духовку. Для деко з стандартної чотирьох конфорочноі плити в мене виходить два кола для піци із зазначеного набору продуктів. І «Наполеон», і пахлава виходять тим смачніше, чим тонше розкачати універсальне тісто.
Використання рецепту універсального тіста для приготування пахлави. Пахлаву ми можемо готувати як з маргарином у складі тіста так і без нього. Приготовлену масу ділимо на 6 частин і розкочуємо кожну по черзі, намагаючись дотримуватися одного розміру. Розкатали, виклали на підготовлене деко, змастили розтопленим маргарином. Потім другий шар тіста, начинка. Третій шар, маргарин топлений, четвертий, начинка, п’ятий, топлений маргарин, шостий.
Зверху змастити яйцем і посипати цукром. Для начинки використовувати подрібнені, протерті, помелені горіхи, змішані з цукром. Можна додати родзинки, нарізану курагу, інжир. Але дрібними шматочками. Я пробувала пропускати родзинки через м’ясорубку. Але в суміші з горіхами і цукром вони ставали як тісто. Довелося розкочувати і викладати маленькими коржами. Але смачно виходить.
Можна додати корицю, ваніль …. Випікати в духовці не довго. Потім порізати на шматочки і залити цукровим сиропом (можна з додаванням меду). Але можна і не заливати. І так смачна пахлава виходить.
Рецепт універсального тіста для вареників та чебуреків (та й пиріжків) і пахлави не жирної змінюється трохи. Не кладемо маргарин. Тобто беремо борошно, воду, яйце, оцет. І все. Розкочуємо, вирізаємо кола для чебуреків чи вареників. На серединку начинку, защипуємо. Тут все як зазвичай.
Чим мені подобатися цей рецепт, тим, що тісто можна розкачати дуже тонко, воно пластичне, добре тягнеться. З часом ви натренуєтеся так, що не зможете від нього відмовитися. Я давно готую всі пиріжки по цьому рецепту, відмовившись від дріжджів, соди та інших розпушувачів. Вони не бажані моїй донці. А ось пиріжків та вареників їй все ж хочеться. А так начинки виходить багато, а тіста мало.
Пиріжки я роблю такої форми як чебуреки, тобто половинкою кола. Начинки вкладаю будь які. Можна і картопляні, і м’ясні, добре йдуть рис з яйцем і зеленню. Що душа забажає.
Після смаження на рослинній олії чебурек, пиріжок покривається весь бульбашками, тісто розшаровується. Тільки жирку не шкодуйте, нехай не плавають, але будуть майже покриті їм ваші вироби. Так бульбашок буде побільше. Часто пахлаву готую з тіста без маргарину. Адже у неї кожен шар і так їм перемащуємо. А ще можна робити з нього рогалики, печиво, просто пироги закриті та ще що завгодно, головне пробувати, не боятися.