Винахід антибіотиків стало однією з найбільших перемог людства. З появою таких препаратів як аугментин, цефтріаксон, амоксицилін та інших ліків з антибактеріальною активністю вдалося перемогти багато хвороб, які вважалися невиліковними і забирали тисячі людських життів.
Сьогодні антибіотики продаються в кожній аптеці, і для їхньої покупки навіть не потрібні рецепти. Тому багато людей купує ці ліки для домашньої аптечки та призначає їх собі самостійно, без консультації з лікарем. У статті ми хочемо застерегти від безконтрольного прийому антибіотиків та розповісти про те, до яких негативних наслідків це може призвести.
У яких випадках доцільно приймати антибіотики
Зважаючи на те, що ціна на аугментин досить доступна, купити його може кожен охочий. Тому багато людей починає прийом антибактеріальних препаратів вже при перших симптомах захворювання.
Лікарі категорично не рекомендують так робити, бо біль у горлі, нежить чи кашель можуть бути проявами вірусної інфекції. На жаль, антибіотики безсилі проти вірусів, а тому їх прийом не принесе жодної користі у боротьбі із хворобою.
Мало того, через побічні ефекти ліків опір організму може слабшати, а це призведе до прогресування вірусної інфекції.
Яку шкоду організму можуть завдати антибіотики
У терміні “антибіотик” зашифровано основну дію цих препаратів: “анти” – проти, “біо” – життя. Таким чином, ці ліки створені боротися проти живих організмів – бактерій. Але, як і все живе на планеті, мікроорганізми виборюють своє право на виживання. Намагаючись нейтралізувати вплив препарату, вони виробляють спеціальний фермент. Якщо часто приймати антибіотик однієї і тієї ж групи, бактерії мутують та пристосовуються до нових умов життя, тому ліки перестають на них впливати.
З цієї ж причини вкрай не рекомендується скорочувати тривалість прийому антибіотиків. Якщо в інструкції із застосування написано, що таблетки слід пити 5 або 7 днів, цієї вимоги треба дотримуватися. Але часто люди припиняють приймати ліки через 3-4 дні через те, що симптоми захворювання зменшуються.
Це відбувається тому, що частина бактерій гине, і прояви хвороби стають менш вираженими. Але біда в тому, що мікроорганізми, що залишилися, продовжують жити і розвиватися, а заодно виробляють імунітет до ліків. Це може призвести до повторного, більш сильного спалаху захворювання.
Крім того, безконтрольний прийом антибіотиків призводить до порушення мікрофлори кишківника. Ліки не мають вибіркової дії: вони знищують усі мікроорганізми, що живуть у людському тілі. На жаль, гинуть і корисні бактерії, що населяють кишківник. Через це порушується природна мікрофлора, виникають проблеми із травленням, знижується імунітет.
Все це переконливо свідчить про те, щоб відмовитися від прийому антибіотиків без призначення лікаря. Перед тим, як розпочати лікування цими препаратами, обов’язково проконсультуйтеся зі спеціалістом.