обман

Три кроки, які покажуть, що людина вас обманює

Є методика, яка допомагає досить швидко виявити, що співрозмовник обманює. Просто зробіть ці три кроки - і ви дізнаєтеся правду.

Мабуть, кожна людина хотіла би вміти розпізнавати обман з перших секунд, хто каже правду, а хто обманює. Але навіть експерти визнають, що не існує чарівного методу для виявлення брехні, який би працював на 100% і з кожною людиною.

Є методики, які допомагають виявити, що співрозмовник каже неправду. Здебільшого для цього потрібні ґрунтовні навички із психології. Також не можна відкидати аналіз поведінки конкретної людини.

На думку психотерапевта Дейла Хартлі, є дві проблеми при виявленні брехні: хибний позитивний висновок та хибний негативний. Іншими словами, ви можете помилитися, прийнявши хибне твердження за істинне або відкинувши твердження як хибне.

Навіть поліграфи можуть видавати хибнопозитивні та хибнонегативні результати. Але тут варто наголосити, що майстерність поліграфіста також може вплинути на результати.

Як виявити, що співрозмовник обманює?

Щоб розпізнати обман в особистому чи діловому спілкуванні, потрібен підхід, який можна легко застосовувати. Він повинен звести до мінімуму ризик хибних позитивних та негативних результатів.

І така техніка є. На думку Дейла Хартлі, вона суттєво збільшує ймовірність того, що ви можете відокремити брехню від правди. Єдиний мінус цього методу у тому, що його можна застосовувати лише у певних ситуаціях.

Припустимо, ви проводите співбесіду з кимось на роботу, або ви на першому побаченні, або намагаєтеся з’ясувати, чи дитина вкрала щось (або знає, хто це зробив). У таких ситуаціях ви можете поставити низку запитань. Саме тоді техніка, що описана нижче, найбільш корисна.

Ось що потрібно зробити:

  1. Почніть із серії невинних за питань. Бажано, щоб ви вже знали відповіді на ці запитання. Але ви також можете поставити запитання, про які більшість людей не бреше: Де ви виросли? Де ви працюєте? У вас є діти?
  2. Стежте за очима співрозмовника. При кожній відповіді на ці запитання звертайте увагу, в який бік рухаються очі співрозмовника. Рух очей пов’язаний з тим, до якої частини мозку звертається співрозмовник, щоб отримати інформацію.
  3. Поставте ключове запитання. Після того, як ви відзначили “правдиві” моделі руху очей, поставте запитання, на яке людина не може чи не хоче відповідати правдиво: Чому твої останні стосунки закінчилися? Чому ви пішли з останнього місця роботи? Тобі щось відомо про зниклі гроші?

Якщо очі рухаються у іншому напрямку, людина, мабуть, не відновлює спогади. Швидше за все, вона звертається до іншої частини мозку, щоби придумати правдоподібну брехню.

Рух очей важко підробити послідовно, навіть якщо людина намагається це зробити. Потрібні величезні розумові зусилля, щоб контролювати свої очі, вигадувати та озвучувати брехню та підтримувати нормальну розмову. Тому за певних обставин ви можете визначити, коли хтось бреше, не за рухом його губ, а за рухом очей.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook