Калінін

Суддя “МастерШеф”: Як готувати смачно, корисно і дешево

Суддя проекту «МастерШеф» Сергій Калінін рекомендує дотримуватися такої пропорції: їсти 70% живої їжі і 30% неживої. 

Він обіцяв здивувати. Порвати мозок. Спростувати уявлення. І це йому вдалося! Кулінарний експерт проєктів «Все буде добре» і «Все буде смачно!», суддя проекту «МастерШеф» Сергій Калінін навчав волинян готувати швидко і просто, їсти смачно і корисно, а головне – дешево, зі звичайних продуктів.

Смачно – не означає дорого

Ідея навчити людей харчуватися краще, виникла у Сергія 6 років тому. Після телепрограми «Гастрономічна революція» відомого англійського шеф-кухаря Джеймі Олівера він загорівся бажанням зробити щось подібне допомогти українцям змінити
свій спосіб харчування.

– Я дуже боюся лікарів і лікарень, не хочу хворіти і лікуватися, тому це стало для мене найсильнішою мотивацією до здорового харчування, – пояснює чоловік. – Я прагну, щоб кожна людина зрозуміла, що її здоров’я у власних руках.

Калінін розповів, що у повсякденному житті їсть дуже прості продукти: овочі, фрукти, каші. Їхнє приготування забирає мінімум часу і ресурсів. Обходиться без м’яса, хліба і масла, не вживає очищеного цукру, а використовує звичайний буряковий нерафінований. Із солодощів любить шоколад, мед і перетерті з цукром ягоди.

– Їсти краще – поняття досить широке, і воно зовсім не означає їсти дорожче. Можна заощаджувати і при цьому харчуватися смачно, – переконаний кулінар.

Як це можливо – розтлумачив, продемонстрував і навіть дав скуштувати під час майстер-класу.

Ми їмо мертвий харч

Їжа цілком може зробити вас здоровішим і живучішим, переконаний кулінарний експерт. Доказ тому – він сам. Сергієві – 45 років. Він запевняє: чудово почувається, тому що стежить за своїм харчуванням.

Усю їжу Калінін ділить на два класи: живу (сиру) і неживу (яка пройшла термічну обробку). І та, й інша мають практично однаковий набір жирів, білків і вуглеводів. Але в неживій майже відсутні ферменти й вітаміни – вони знищуються при термічній обробці. Більшість їжі, яку ми вживаємо, належить до неживої, у тому числі борщ, каша, котлети тощо.

Вона забезпечує організм поживними елементами, але! позбавлена тих речовин, які роблять нас здоровими.

– У житті рекомендую дотримуватися такої пропорції: 70% живої (фрукти, овочі, трави, морепродукти, сирі продукти) і 30% неживої їжі (фастфуд, святкові застілля, перекуси у дорозі), – радить Сергій. – Тобто якщо на обід ви взяли 50 грамів каші – з’їжте втричі більше салату із будь-яких свіжих овочів і зелені. Я, приміром, люблю сирий гарбуз, сиру зелену квасолю, сире броколі. Коли маєте проблеми зі шлунком, почніть із вживання малої кількості сирого продукту – і ваш організм поступово до нього звикне.

Овочі можна пити

Сергій пояснює, чому ми переїдаємо: якщо вживати погану їжу, організм вимагає корисної, якісної – і людина починає їсти більше. Організму знову дають погану їжу – і він вимагає нову порцію, бо не отримує бажаного.

– Дорослій людині на день треба 500-600 грамів якісної їжі, цього цілком достатньо, – переконаний кулінар. – Люди дуже багато витрачають на продукти. Я, наприклад, за минулий тиждень на їжу на двох осіб виклав 240 гривень. Я не снідаю. На обід їм пластівці, залиті бульйоном, зі жменею зелені і курячу грудину. На вечерю у мене фета і помідор чи половина огірка. Це тільки, на перший погляд, дуже мало. А ви спробуйте їсти менше! Якщо дотримуватися правила упродовж 21 дня, це стане вашою звичкою.

Основа здорового харчування, наполягає кулінар, – овочі. Людині на день треба з’їдати їх 300-400 грамів: різних видів капусти, моркви, помідорів, баклажанів, горіхів, насіння, бобових.

– Відразу хочу зауважити, що варені овочі нічим не кращі за варене м’ясо, – розвінчує міф. – Варені продукти утворюють солі щавлевої кислоти, які осідають у шлунково-кишковому тракті і дуже складно виводяться з організму.

Якщо хтось не їсть овочів, не проблема: їх можна пити. І ділиться рецептом свого улюбленого зеленого соку: шпинат, броколі, морква і трішки лимонного соку.

Шпинат має колосальні протиракові властивості, підвищує імунітет, знижує імовірність катаракти, підтримує серцево-судинну активність, зміцнює кістки. Шпинат і броколі треба їсти тим, хто курить і вживає алкоголь, бо ці овочі мають надзвичайні
детокс-властивості.

Ситно снідати – шкідливо, а вечеряти – корисно

– Ми настільки нафаршировані стереотипами, що жах. Наприклад, більшість переконана у тому, що треба снідати, – інтригує. – Але ранковий прийом їжі не має принципового значення. Ми їмо для того, щоб отримувати енергію. Їжа перетравлюється щонайменше три години, білок зокрема – від 7 до 12 годин. А що відбувається зранку? Ви прокинулися, з’їли омлет чи
яєчню. Ваш організм, повний енергії та сил, отримує порцію білків. Йому доводиться перетравлювати продукти, тож, замість того, щоб бути бадьорим, він мусить витрачати енергію. Саме тому після сніданку ми почуваємося сонними. А енергію, на яку розраховуємо зранку, отримуємо тільки в обід.

Тому до 12:00 Калінін рекомендує не снідати. Можна з’їсти яблуко-два або інший продукт, який швидко перетравлюється. В обід – молочне, суп. А найважчу їжу, яка вимагає найбільше часу для травлення, зокрема білкові продукти, радить залишати на вечір.

– Маю ще одну гарну новину: їсти можна не до 18:00, а до 20:00. Прийом їжі за 2-3 години до сну – це норма, – запевнив експерт.

Авторка – Інна СЕМЕНЮК

 З архіву газети “Сім’я і дім” 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook