сімейні кризи

Сімейні кризи не оминути, або Чому сваряться чоловік і дружина

Часто сваритеся з чоловіком або дружиною? Можливо, у вас сімейна криза? Чому вона відбувається? Як зберегти шлюб і стосунки, підказує психолог. 

Сімейні кризи – це такі етапи, через які проходить кожен шлюб. У цей час чоловік і дружина часто сваряться. Не всім сім’ям вдається подолати кризу, і вона може закінчитися розлученням. Чому чоловік і дружина сваряться, як навчитися долати сімейні кризи і не конфліктувати, пояснює психолог Геннадій Опарин.

– Чому чоловік і дружина сваряться?

– Усе досить просто: чоловік і дружина сваряться, щоб не домовлятися. Якщо ви хочете домовитися, навіщо вам сваритися? Відповіддю може бути те, що сперечаєтеся не ви, а родини вашого походження. Кожна сім’я має свої родинні правила, для чого їм домовлятися? Це вам потрібно.

Що означає “домовитись”? Це знайти спільне рішення. Створити правила. Ось ключове розуміння ситуації: з вами все гаразд, з партером все гаразд. Але є різні точки зору, взяті із сімей походження, на побутові питання. З вами обома все гаразд! Погляди – різні.

Сумно, коли люди розлучаються у такі періоди, які є природними у розвитку сім’ї. Сім’я рухається вперед, росте, долаючи складнощі, а іноді розвалюється.

– Що таке сімейна криза?

– Сімейна криза – це коли колишні способи взаємодії не працюють, а нові не створені.

Сім’я – це система. Система – це не просто набір елементів, це окрема, потужніша структура. Як годинник. Окремі шестерні мають певну цінність, але разом вони створюють шедевр, з іншими функціями та смислами. Навіть з точки зору роботи механізму, все стає одним цілим і працює цікавіше, ніж ці елементи, викладені в ряд.

Але ще крутіше – коли система набула нового сенсу. Вона показує час, вимірює його, стає частиною світу, допомагає, вона красива! Також і сім’я – якщо це не набір елементів, а система, що функціонує, зі своїм змістом і правилами – це інший рівень щастя, смислів, краси!

– Які бувають сімейні кризи і чи можна їх уникнути?

– Є нормативні сімейні кризи та ненормативні. Нормативні – це, з якими сім’я обов’язково зіткнеться. Вони йдуть по порядку. Якщо не пройдена попередня криза, вона накладається на наступну. Практично завжди потрібно передмовлятися.

Нормативні кризи шлюбу:

  • початок спільного життя,
  • народження першої дитини,
  • народження другого та наступних дітей,
  • діти пішли до соціальних інститутів (дитячий садок, школа),
  • діти-підлітки,
  • коли дорослі діти виходять із сім’ї,
  • смерть одного з подружжя.

На кожному з цих етапів доводиться домовлятися заново: обов’язки, структурування часу, доходи-витрати, присутність розширеної родини (бабусі, дідусі), підходи до виховання, секс, відпочинок тощо. Можливо, навіть навіщо жити далі? На кожному етапі свої п’ять копійок вносять сім’ї походження.

– Як долати сімейні кризи?

– Розмовляйте, прояснюйте, вчіться довіряти, знаходити спільну мову. Знайте, що і ви – в нормі та ваш партнер – у нормі. Просто треба домовитися та створити свої правила.

Іноді контакт втрачено, розмови переростають у скандали. Спробуйте домовлятися, знаходити ресурс и, повертати розуміння. Головна умова – бажання обох партнерів.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook