Сім загублених скарбів, які ще можна відкопати на території України

На території України протягом різних епох були заховані різноманітні скарби, які досі залишаються не знайденими.

Історики та археологи зібрали інформацію про існування скарбів на території України, які досі не вдалося відшукати.

Досі не знайдені скарби України

печери Лаври
Печери Лаври

Варязькі скарби Лаври

Про заснування Київської лаври існують різноманітні легенди. За найбільш імовірною, монахи викопали печери, адже хотіли віддалитися від світського життя і служити Богу. Згодом окремі печери об’єднали у цілі лабіринти. Під час нападів за часів Київської Русі варяги зберігали награбовані коштовності в одній з печер.

Пізніше монахи знайшли цей скарб, розділили на чотири і заховали у різних місцях. Піддавши одного монаха тортурам, російському царю Петру I вдалося знайти частину скарбу. Ще одну виявили близько ста років тому під час ремонту. Третя знайшлася 50 років тому під час землетрусу, внаслідок якого тріснула огорожа Лаври. Через тріщину проглядалися дві ковані скрині з коштовностями. Четверта частина скарбу не знайдена досі.

  • Украдені скарби: у двох російських музеях виявили 110 тисяч археологічних знахідок з України
палац в Бахчисараї
Палац в Бахчисараї

Скарби кримського хана Шагін-Гірея

Історія цього скарбу пов’язана з епохою Кримського ханства, яке існувало у XV-XVIII століттях на території Криму та суміжних областей. Кримський півострів був місцем, де зберігалися багатства татарських ханів.

Останній кримський хан Шагін-Гірей став відомий завдяки своїм незліченним багатствам. Його палац в Бахчисараї вважався одним із найбагатших місць на території кримського півострова. І саме в цьому палаці, за легендою, були заховані його величезні скарби: прикраси, коштовне каміння, золото та срібло, які він збирав протягом свого панування.

Одна з легенд каже, що перед наближенням російських військ хан Шагін-Гірей вирішив заховати свої коштовності, щоб вони не потрапили в руки ворога. Згідно з цією версією, він наказав приховати скарби в таємних підземних сховищах, які були споруджені в його палаці. І досі нікому не вдалося їх знайти.

Дев’ять оберегів, які колись були в кожній хаті

Скіфське золото
Скіфське золото

Золото древніх скіфів

Скіфи залишали після себе багато поховань, в яких були золоті прикраси, предмети інтер’єру і навіть коні. Хоча більшість курганів вже розграбовані, археологам вдається знаходити вцілілі цінності. Це прикраси із зображенням звірів, кубки, гребені та інші предмети із золота. Знайдені коштовності потім демонструють у музеях.

Найбільший знайдений скарб – Скіфська пектораль. Ця прикраса із золота важить більше кілограма, вона була знайдена у кургані Товста Могила.

Хоча багато скіфських скарбів може бути розкопано, все ще існує можливість знайти нові скіфські артефакти та цінності, оскільки кожна археологічна експедиція може призвести до унікальних знахідок.

Нестор Махно
Нестор Махно

Скарби Нестора Махна

За легендами та розповідями, Нестор Махно приховав значну кількість золота та цінностей під час його боротьби проти більшовиків та в період еміграції. Деякі з цих скарбів, за легендами, зберігалися у вигляді золотих царських червонців в різних місцях України. Частину скарбу вилучила НКВС, але де знаходиться решта, досі залишається невідомим.

Існує багато версій про те, де можна їх знайти:

  1. Гуляйполе, Запорізька область. Згідно з однією з версій, частина скарбу може бути прихована в лісах Гуляйполя, де Махно народився та виріс.
  2. Старобільськ, Луганська область. Є легенди, що велика частина скарбу Махна може бути захована у місті Старобільськ.
  3. Гаврилівка. За свідченнями НКВС, посланці Махна відвідували село Гаврилівка, щоб вивезти скарби, але їх схопили, і два відра з золотом були вилучені. Тому це також може бути потенційним місцем.

Хоча ці легенди є цікавими, важливо зауважити, що їхня достовірність сумнівна, і немає конкретних доказів наявності скарбів Махна в цих місцях. Легенди про скарби Нестора Махна залишаються однією з тих загадкових історій, які привертають увагу шукачів пригод та істориків.

корабель

Золото корабля “Чорний принц”

У листопаді 1854 року, під час Кримської війни, поблизу Севастополя затонув англійський корабель “Чорний принц”. Він перевозив боєприпаси, теплий одяг і медикаменти, але також на борту були соверени – золоті монети, призначені для платні англійським солдатам. На борту було 30 діжок із золотом!

У середині 20-х років XX століття радянські та японські водолази провели пошукові роботи на місці затоплення, але, окрім окремих предметів і кількох золотих монет, діжок із золотом так і не знайшли.

Богдан Хмельницький
Богдан Хмельницький

Золотий тунель Хмельницького

Богдан Хмельницький, намагаючись звільнити Україну від польської залежності, розпочав визвольну війну. Завдяки успішним військовим операціям він захопив частину польського золота. Його звозили до приватної резиденції гетьмана в Суботові. Існують письмові підтвердження того, що Хмельницький карбував монети з цього золота, але самі монети так і не були знайдені.

Є версії, що золоті монети могли бути закопані в підземному тунелі, який з’єднував Суботів і Чигирин. На сьогодні тунель завалений, і доступ до ймовірного місця знаходження скарбів утруднений.

Згідно з іншою версією, скарби Хмельницького можуть бути сховані під Суботівським пагорбом Вовчий Шпиль.

Золоті монети
Золоті монети

Скарби Хортиці

На Хортиці досі можна знайти різноманітні цінні речі: козацьку зброю, предмети домашнього вжитку, прикраси, люльки, пляшки тощо.

Козаки привозили до Запорізької Січі усі коштовні речі, які здобували у військових походах. Частина цього поповнювала військовий скарб, а решту розподіляли між самими козаками. Таким чином практично у кожного козака на Хортиці був свій таємний сховок із цінними речами.

Одна з легенд розповідає, що біля гирла річки Скарбної, що впадає в Дніпро, козаки заховали свою казну. Кажуть, тоді вилили із золота коня, якого затопили у річці.  У ній же на дні покояться чавунні гармати, заповнені золотими монетами.

Після ліквідації Січі козаків примусово виселили на Кубань, а багато їхніх захованих скарбів залишилися на Січі. Кажуть, що вони можуть досі лежати у землі Хортиці.

Фото: klads.org

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook