відпочинок на березі

Сім правил відпочинку біля води, які рятують життя

Яких правил варто дотримуватися під час відпочинку біля водойми, як надавати першу медичну допомогу людині, яка потонула, як реанімувати потопельника, розповідає лікар.
Із настанням спекотної погоди все більше людей їде до водойм. Проте нехтування елементарними правилами безпеки для деяких людей може призвести до трагічних наслідків.
Особливо небезпечне пірнання у воду головою вниз у невідомих водоймах, яке може призвести до травм хребта, а відтак – інвалідності та навіть смерті.
То яких правил варто дотримуватися під час відпочинку на водоймах та як надавати першу медичну допомогу потопельникам – розповідає лікар-анестезіолог Роман Воронецький.
  1. Найперше, усім варто пам’ятати, що купатися краще у перевірених водоймах, зокрема там, де є рятувальні пости.
  2. Температура води повинна бути не нижче +17 °С, в більш холодній перебувати небезпечно.
  3. Плавайте до 20 хвилин.
  4. Не варто входити та пірнати у воду після тривалого перебування на сонці, в стані алкогольного сп’яніння.
  5. Не занурюйтеся в воду в незнайомих місцях та не запливайте далеко.
  6. Якщо ж потрапили у вир – не варто панікувати: необхідно набрати побільше повітря в легені, пірнути під воду і, зробивши сильний ривок вбік, спливти.
  7. Купання дітей не повинно відбуватися без нагляду дорослих, які добре вміють плавати. У разі виникнення загрозливої ситуації негайно треба викликати аварійно-рятувальну службу (телефон 101), а при необхідності – швидку медичну допомогу (телефон 103).

Як допомогти людині, яка потонула

Доставивши потопельника на берег, розпочинають надавати першу допомогу, характер якої залежить від його стану. Якщо потерпілий перебуває у свідомості, у нього задовільний пульс і відчувається дихання, достатньо укласти його на суху жорстку поверхню таким чином, щоб голова була низько опущена, потім роздягнути, розтерти руками або сухим рушником. Бажано напоїти гарячим чаєм, загорнути у теплу ковдру і дати відпочити.
При наданні першої медичної допомоги слід починати з видалення води з шлунку і дихальних шляхів. Для цього маленьку дитину можна перевернути догори ногами і потрясти, а дорослого перекинути, як коромисло, через спинку лавки або через своє зігнуте коліно і сильно натиснути на спину. Потім очистити йому рот від піску, водоростей і натиснути на корінь язика, намагаючись викликати блювоту.
Якщо блювота з’явилася, то це означає, що людина жива і нема потреби проводити реанімаційні заходи. Просто треба продовжувати ретельно видаляти воду з дихальних шляхів, стискаючи грудну клітку з боків і натискаючи на корінь язика.
Коли вода перестане виділятися, постраждалого слід перевернути на живіт або на бік, накрити і викликати швидку допомогу, якщо не зробили цього раніше.
Якщо блювотний рефлекс відсутній – перевіряють реакцію зіниць на світло і пульс на сонній артерії. При їх відсутності розпочинають реанімацію.

Радимо також прочитати: Перша допомога при опіках: що робити, якщо хтось обпікся

Як реанімувати людину, якщо немає пульсу

Необхідно пам’ятати, що при утопленні в холодній воді є всі шанси врятувати постраждалого, як би довго він не перебував там, адже низька температура відтерміновує час настання біологічної смерті. Тому і реанімаційні заходи йому необхідно проводити тривалий час.
Для реанімування виконуйте такі дії:
  1. Покладіть постраждалого на спину на тверду поверхню.
  2. Однією рукою відкрийте йому рота, пальцями іншої руки, загорнутими у серветку або носову хустинку, видаліть з порожнини рота пісок, мул та інші чужорідні тіла.
  3. Рукою, підкладеною під потилицю, максимально розігніть хребет у шийному відділі (це не потрібно робити, якщо є підозра на пошкодження цього відділу хребта), за підборіддя висуньте вперед нижню щелепу. Утримуючи її в такому стані однією рукою, другою стисніть крила носа.
  4. Наберіть повітря у свої легені, щільно охопіть відкритий рот пацієнта та зробіть пробне вдування повітря в його легені. Одночасно «краєм ока» контролюйте підіймання грудної клітки, якщо воно є – продовжуйте. У випадку, якщо грудна клітка не підіймається або підіймається надчеревна ділянка, повторіть все з пункту № 2.
  5. Якщо щелепи постраждалого щільно стиснуті або є пошкодження щелепи, язика, губ, проводьте штучну вентиляцію не методом «рот в рот», а «рот в ніс», затискаючи при цьому не ніс, а рот.
  6. Для зовнішнього масажу серця розташуйтесь збоку від хворого; основу долоні однієї кисті руки покладіть вздовж передньонижньої поверхні грудини, основу другої долоні – впоперек першої, розігніть руки в ліктьових суглобах. Робіть ритмічні поштовхи всією масою тулуба, зміщуючи грудину в напрямку до хребта з частотою 100-120 рухів за хвилину. Ознакою правильності виконання закритого масажу серця є наявність пульсових поштовхів на сонних артеріях синхронно з натисканням на грудину.
  7. Співвідношення кількості вдувань до натискань на грудину – 2:30 незалежно від кількості рятувальників.
  8. Через кожних 2 хвилини серцево-легеневу реанімацію необхідно на декілька секунд припинити і перевірити, чи не з’явився пульс на сонних артеріях. Масаж серця та штучну вентиляцію легень необхідно проводити до відновлення дихання, пульсу, звуження зіниць, покращення кольору шкіри. У тих випадках, коли протягом 30-40 хвилин, незважаючи на правильно проведену реанімацію, змін у стані хворого немає або з’являються трупні плями, задубіння, реанімаційні заходи варто припинити.
  9. При успішному завершенні слід обтерти потерпілого сухим рушником, укрити його і дочекатися приїзду «швидкої».
  10. У будь-якому разі не можна нехтувати послугами медиків, навіть, на перший погляд, при успішному результаті. Людину обов’язково потрібно госпіталізувати і провести обстеження, аби мінімізувати наслідки утоплення.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook