Перша допомога при опіках: що робити, якщо хтось обпікся

Що робити, якщо людина обпеклася? Дитина вилила окріп? Чим обробити рану? Чи можна мастити яйцем, смальцем або обліпиховою олією? Пояснює лікар.

У всіх була така прикрість: поквапився, сьорбнув гарячого і весь день мучить обпечений язик. Або ж торкнувся гарячої каструлі і «привіт опік». Але коли йдеться про серйозні опіки без допомоги спеціалістів не обійтися. Детальніше про види опіків, їх причини та методи лікування розповів завідувач опікового відділення, реконструктивно-відновної хірургії та хірургії китиці Луцької клінічної міської лікарні Роман Ярославович Трач в ефірі програми «Район здорової людини».

– Пане Романе, розкажіть, з якими опіками зараз найчастіше госпіталізовують пацієнтів?

– Найпоширенішими опіками наразі є  опік окропом. Хтось заварив чай, хтось каву, хтось закриває компот і, як правило, отримують ці побутові травми. Також серед цих термічних травм є опік полум’ям. Також в структурі опіків на сьогоднішній день чинне місце займають хімічні опіки. Це, в основному, стосується тих випадків, коли люди працюють з кислотами, з лугами. Автолюбителі також потрапляють до нас.

Серед потерпілих з опіковою травмою є електротравма, хоча не значну кількість складає. І, звичайно, виробнича травма, де має місце розпечений метал чи якісь рідини. Якщо аналізувати за останні 3-5 років, то бачимо, що найпоширенішою причиною настання опікової травми це є гарячі рідини, окріп, гарячий чай, кава, це більше стосується дитячих опіків.

– Вдома, в побуті, якою має бути перша допомога при опіку?

– Від першої допомоги залежить тактика подальшого лікування і ефективність первинної медичної допомоги. Ми розглядаємо випадок, що це є опік окропом. Перше, що нам потрібно зробити – це загасити цю енергію, яка має пошкоджуючи дію на тканини.

Якщо це є гаряча рідина, треба відразу під холодну воду, або простирадло з холодною водою, збити цю теплову енергію. Паралельно потрібно дати знеболююче і, якщо опік складає більше, ніж 3 долоньки, звертайтеся до фахівців.

Звичайно, якщо це стається у місті, доїзд 10-15 хвилин, можна під холодну воду, знеболення і до стаціонару звертатися на травмпункт міської лікарні. Якщо це у селі чи у віддалених районах, не потрібно відразу у машину, їхати в обласний центр. Звертайтеся до районних лікарень, звертайтеся за місцем проживання для того, щоб фахівець зорієнтувався. Бо, якщо у наших потерпілих розвивається опікова хвороба, це є контакт з веною, це потрібно катетеризувати вену для того, щоби уникнути погіршення опікового шоку, бо наш опіковий шок – гіповулемічний – кров стає, як густа сметана і нам треба чим швидше переводити її у рідкий стан.

Чим швидше ми зробимо розрідження крові і наповнимо організм рідиною, тим м`якше буде протікання опікового шоку, тим легше буде вивести пацієнта з шоку. Тобто ви звертаєтеся відразу по місцю проживання, в районну лікарню, в амбулаторію, робляться знеболення, катетеризують вену, ставлять крапельницю, інфузійна терапія і тоді зв`язується по телефону з нами і або відразу переводять, або наш фахівець виїжджає для того, щоби поставити питання про транспортування до опікового центру. Як правило, ще наші досвідчені професори і фахівці, які застали медицину радянську, то було золоте правило – до 7 хвилин має бути катетеризована вена і початися інфузійна терапія.

– Чого не можна у жодному разі робити при опіку?

– Не слід покривати рани жирними мазями. Не слід мазати смальцем, обліпиховою олією. Жирові середники створюють плівку, тим самим не дається погаситися теплова енергія і вся ця розруха іде в глибину. Народні методи (мажуть яйцем чи білком) актуальні тільки у тому разі, якщо яйце холодне. Наприклад, яйце з холодильника нанести – так, воно трішки полегшить цю травму, але воно створює плівку, тому найдоступніше – це холодна вода.

– Як діяти, якщо, скажімо, дитина вилила на себе горня окропу?

– Допоможе холодна вода. Треба відразу охолодити це місце. Не бійтеся, що буде пневмонія, ми вийдемо з цього стану, але перша допомога – це холодна вода і знеболення. Тоді вже викликати лікаря.

– Як щодо хімічних опіків у дорослих?

– Це, в основному, відбувається за рахунок кислот. Наприклад, хтось обробляє поверхні кислотами чи лугами. Наприклад, неправильне поводження зі засобами для миття ванни. На виробництві бувають опіки. Це недбалість і недотримання техніки безпеки поводження із цими рідинами.

Обробляти пошкоджену уражену ділянку препаратом, який знешкоджує дію того чи іншого середника. Якщо це кислота – треба обробити лугом, але це не означає, що треба обробити сильним лугом. Якщо побутовий чи виробничий опік кислотою, то треба розвести звичайну соду і цим розчином промивати рану, якщо опік лугом – треба слабкий розчин оцтової кислоти. Безумовно, треба промити під водою, треба змити цей агресивний чинник, що створив цей опік, знеболити і звернутися по допомогу.

У нас була пара випадків, коли люди падали у вапно. Якщо одразу оцінити ситуацію, що вапно – це луг. Пару пляшок оцту, облили, і це рятувало життя.

– Вату та пластир можна використовувати?

– Вату – ні, тому, що вона складається з дрібних ворсинок, які прилипають до ранової поверхні. Стерильні серветки можна, якщо під водою промивається. Препарати, які створюють пінову захисну плівку, не варто використовувати, бо невідомо, як вони вступлять у реакцію з агресивною рідиною. Інколи буває так, що потерпілі не знають, чим вони отримали хімічний опік. Якщо сталася така ситуація, бажано з собою до лікарні привезти ту пляшку, легше буде прийняти рішення, який дати антидот.

– Якщо опік не великий, але глибокий, чи потрібно їхати до лікарні?

– Залежить від того, що людина ставить за мету. Якщо не великий опік, але якщо він знаходиться на пальцях, в ділянці суглобів, це може привести до інвалідизації.

Звичайно, якщо є невелике почервоніння на кінчику пальця, немає пухирів, злущення шкіри, то це загоїться за один день, але будьте обережними. Але, якщо є глибокий опік, наприклад, торкнулися праски, то не лікуйте самостійно.

Глибокий опік завжди загоюється рубцем. Це буде косметична вада. І викличе порушення в працездатності.

– Як щодо обпечення язика або піднебіння?

– Якщо немає злущення слизової з язика, набряку і немає утруднення дихання, я би рекомендував на другий день звернутися до ЛОРа або ж до сімейного лікаря. Якщо попекли язика – в холодну воду. Найгрізніші ускладнення – це звуження голосової щілини і утруднення дихання, це може викликати порушення дихання і асфіксію, і загибель.

Прослухати повну версію інтерв’ю з лікарем можна тут:

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook