Шоколадна залежність: як навчитися не їсти солодкого

Якщо ви просто не уявляєте свого життя без тістечок, тортів, шоколаду, цукерок чи печива і вживаєте ці продукти у солідних кількостях, обов’язково прочитайте це!

«Смак бажання» – промовляє до нас оксамитовий жіночий голос з екрану телевізора. І це бажання частіше всього стає сильнішим за нас. Пристрасть до солодкого вже давно перестала бути вигаданою хворобою, ставши в одну шеренгу із залежністю від алкоголю, тютюну, наркотиків чи азартних ігор.

Чому рука так і тягнеться до тістечка?

Непереможна пристрасть до солодощів може мати різні причини – психологічні та фізіологічні. Все ж визначити характер своєї «шкідливої» звички можна.

Фізіологія – річ делікатна. Звичайно, виробити в організмі звичку значно легше, ніж її позбутися. Якщо раніше ви споживали солодке багато, впевнено і регулярно, то організм звик до «ударних» доз глюкози і відповідного вироблення інсуліну. Як варіант виправлення ситуації можна розглядати дієту, що включає продукти з низьким глікемічним індексом. Лікувати такий вид залежності потрібно після консультації з лікарем, який порадить оптимальний для вас спосіб.

Перевірити, чи є у вас фізіологічна залежність, досить просто. Якщо намагаючись влаштувати собі «розвантажувальний день» ви щоразу відчуваєте головний біль, то, скоріш за все, це фізіологія: організм страждає від нестачі звичної кількості глюкози, і саме час записатися на консультацію до фахівця. Якщо ж, у розвантажувальні дні ви відчуваєте себе непогано, але всі ваші думки зайняті тільки батончиками в сусідньому супермаркеті, то ви – психологічно залежні.

Звідки ростуть ноги психологічної залежності – годі й шукати. Це може бути таке звичне і відоме всім «заїдання» негативних емоцій та образ, стресових ситуацій. Тут злий жарт могли зіграти героїні голлівудських фільмів, котрі, часто-густо поглинають кілограми морозива через нещасне кохання. Інша ж, абсолютно несподівана причина – щастя (!). Саме так, адже ви могли набути звичку їсти щось смачненьке-солоденьке тоді, коли почуваєтесь добре. Така дія створила психологічний якір, який надійно пов’язав позитивний настрій і бадьорість з відчуттям знайомого солодкого смаку. І тепер щоразу, коли бажаєте повернутись у цей стан, ви за інерцією шелестите обгортками від шоколадних цукерок.

Ознаки залежності

Вас можна віднести до табору солодкого рабства, якщо:

  • за відсутності солодкого в щоденному раціоні харчування стаєте нервові і дратівливі;
  • почуваєте себе млявим, апатичним, сонним;
  • берете солодощі та ласощі до рук, коли ви чимось засмучені, ображені, налякані і т.д.;
  • нерідко споживаєте солодощі просто «від нудьги», «від нічого робити».

Методи боротьби

Порада № 1 – більше продуктів з низьким ГІ (глікемічним індексом)

Потяг до борошняних кондитерських виробів часто є ознакою того, що рівень цукру в крові незбалансований. Для підтримки нормального рівня варто їсти часто і потроху. Протягом дня вибирайте закуски з низьким ГІ, які будуть вивільняти енергію повільно і не призведуть до енергетичних піків. До продуктів з низьким ГІ належать некрохмалисті овочі, горіхи, бобові й складні вуглеводи, такі як овес і коричневий рис.

Порада № 2 – мінеральний хром

Мінеральний хром також допомагає стабілізувати рівень цукру в крові і тому допомагає контролювати потяг до борошняних кондитерських виробів. Якщо жінка відчуває регулярну, інтенсивну жагу до солодощів, це може бути ознакою низького рівня хрому в раціоні. Для вирішення цієї проблеми слід збільшити споживання продуктів, багатих хромом, таких як яблука, броколі, гриби, спаржа, цільне зерно і виноградний сік.

Порада № 3 – менше цукру

Намагайтеся зосередитися на чомусь цікавому, знайдіть вагомі мотиви, щоб скоротити споживання борошняних кондитерських виробів. Цукор може призвести не тільки до зайвої ваги чи руйнування зубів. Дослідники з університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі виявили, що цукор змінює здатності до навчання і запам’ятовування інформації. Експерименти показали: цукор чинить такий ж згубний вплив на організм, як алкоголь і сигарети. Крім того, високий рівень цукру в крові може викликати процес, що називають глікозилюванням (пошкодження колагену і як наслідок – обвисання шкіри та зморшки).

Порада № 4 – вибирайте солодкі парфуми

Тим, хто бореться із залежністю від солодкого, експерти радять вибирати парфуми з екстрактом ванілі.  Можна використовувати ванільний освіжувач повітря або запашні свічки. Дослідження, проведене в лікарні Святого Георгія, на півдні Лондона, показало: кілька крапель ванільних парфумів на тильній стороні кисті значно зменшує апетит до солодкої їжі і напоїв. Науковці припускають такий ефект через запах ванілі, адже він нібито здатний насичувати шлунок.

Порада № 5 – проведіть вечір цікаво

На думку дослідників, які займалися вивченням дієти Аткінса, середина дня є найбільш небезпечним часом для тяги до солодкого. 62% людей порушують дієту в середині дня. 16:00 – час, коли жінка, швидше за все, дасть слабинку. Науковці також виявили, що стрес і нудьга були найбільш поширеними причинами порушення дієти в цей час. Щоб запобігти зриву, спробуйте відволіктися, зробивши другу половину дня більш цікавою і приємною.

 Порада № 6 – не їжте солодощі в компанії

Утриматися від солодкого може бути важко, особливо в компанії подруг, де всі їдять десерти. Щоб не поступитися і не відчувати себе покинутою, замовте фруктовий салат, крекери з цільного зерна з натуральним джемом або спробуйте молочні продукти з ягодами.

 Порада № 7 – підвищити рівень серотоніну

Потреба у вуглеводах може бути наслідком браку в організмі гормону серотоніну. Саме тому багато жінок потребують солодощі, коли відчувають смуток і тугу. Краще обійміть коханого або займіться справою, яка приносить задоволення.

 Порада № 8 – не живіть шаблонами

Не впасти в спокусу допоможе зміна звичок. Спробуйте уникати тих речей, які викликають тягу до солодкого. Наприклад, якщо зазвичай купуєте солодку каву по дорозі на роботу, скористайтеся іншим маршрутом. Спробуйте вести щоденник ідентифікації: що найбільше викликає потяг до солодкого?

Думка експерта

Олена Денисова, психолог-практик

Надмірне захоплення солодощами, яке не пов’язане з недостатністю підшлункової залози та іншими соматичними проблемами, давно стало об’єктом підвищеної уваги психологів.

Потреба в солодкому цілком логічна, якщо ти вирішуєш складну інтелектуальну задачу, проводиш багато часу за комп’ютером. Для ефективної роботи мозку необхідна глюкоза, звідси цілком «законне» бажання з’їсти що-небудь солоденьке. Але коли для надмірного захоплення солодощами немає видимих ​​причин, а ти безконтрольно наминаєш цукерки, тортики, шоколад і не уявляєш жодного дня без них, незважаючи на помітно округлі форми, мова йде про залежність, яку слід подолати.

У тяги до солодощів кілька психологічних причин. Насамперед, це наявність часом неусвідомлених проблем, що приносять страждання (самотність, невпевненість у своїх силах, нереалізованість і т. д.): цукерки та тістечка замінюють те, чого тобі не вистачає, адже солодке стимулює центр задоволення. Як показує практика, у ласунів часто незадоволені потреби в любові, теплих відносинах з близькими, важливими людьми і нерідко виникає почуття тривоги, незахищеності. Їжа для них – свого роду компенсація, підтримка самого себе. Залежність від солодкого виникає і у тих, кого в дитинстві часто втішали і заохочували смачними бонусами: у такому випадку виробляється стійка установка «підсолоджувати» навіть самі незначні неприємності.

Якщо ви твердо вирішили перемогти залежність від солодкого, займіться своїм психологічним станом. Слід проаналізувати, які проблеми ви заїдаєш солодким, чого вам не вистачає в житті, які потреби не задоволені – і як це виправити. Відволічіться, знайдіть собі хобі до душі, займіться спортом та отримуйте позитивні емоції від кожного дня – і у вас все вийде!

Компроміс

Останньою мотивацією-закликом може бути певний компроміс. Якщо без солодкого ніяк не обійтися, спробуйте хоча б перейти на найменш шкідливі солодощі, наприклад:

 Мед

100г цього продукту містять добову норму заліза, марганцю і магнію. Якщо у вас немає алергії на продукти бджільництва, переходьте на мед! Він має антимікробні властивості, корисний при застудах, запорах, безсонні. Калорійність – в 100г – 320 ккал.

 Мармелад

Пектин, що міститься у мармеладі, дуже корисний – він вбирає і виводить з організму токсичні речовини, навіть солі важких металів і радіонукліди. Також сприяє очищенню організму від «поганого холестерину». Калорійність – в 100г – 290 ккал.

 Сухофрукти

Дуже багаті клітковиною (особливо фініки: 1,5 г на 100 г продукту), залізом, магнієм. Це корисно для судин, серця і шлунково-кишкового тракту. Калорійність – в 100г – 240 – 270 ккал.

 Зефір

Звичайно, далеко не найкорисніший десерт, але все-таки менш шкідливий, ніж тістечка та цукерки. У зефірі багато білка, заліза й фосфору. Калорійність – в 100г – 300 ккал.

На шляху до гармонії

Щоб побороти психологічну залежність, не потрібно обмежувати себе в споживанні улюблених смаколиків. Це призведе до появи почуття провини, якщо ви не стримаєтеся і з’їсте заповітний шматочок. Найкраще змістити акценти.

Почніть займатися спортом. Під час фізичних навантажень виробляється той же гормон, що і при споживанні шоколаду. Через кілька тижнів активних занять ви помітите, що можете спокійно обмежувати себе у вживанні солодощів, і бажання постійно пригощатися цукерками та печивом зникне саме по собі.

Знаючи можливі наслідки пристрасті до солодощів, ми можемо захистити себе від них.

Пам’ятайте про золоту середину, і тоді вам не доведеться шкодувати про черговий з’їдений шматочок шоколаду, або цукерки.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook