Успішним досвідом вирощування розсади у своєму онлайн-щоденнику ділиться лучанка Людмила БАСОК. Їй дача не тільки дарує гарні врожаї, а й приносить задоволення.
Дасте взимку розсаді світло – влітку зберете врожай
Щоб у кімнатних умовах отримати здорову міцну розсаду городніх культур, їй у перший період після сходів необхідно приділити особливу увагу та забезпечити хорошу освітленість.
Без неї в тканинах сповільнюються процеси фотосинтезу, які є основою життєздатності рослини. Розсада надміру витягується, стає хирлявою, зі слабкою кореневою системою. Такі рослин у верхівці росту закладають листя, а не квіткові бруньки.
Оскільки сонячного світла на підвіконні недостатньо, для освітлення розсади використовую дві люмінесцентні лампи денного холодного світла потужністю 21 W, прикріплені до рейок триярусного стелажа, який використовую.
Із досвіду вважаю найбільш непридатними для цих цілей класичні лампи розжарювання. Вони мають малоефективний для нормального росту і розвитку рослин спектр випромінювання та виділяють багато тепла, чим пересушують земляний субстрат.
У лютому розсаді забезпечуємо 10–12-годинний світловий період, у березні 8–10-годинний, у квітні підсвічуємо лише окремі культури.
Чим тепліше – тим світліше
Не менш важливим за освітлення, є температурний режим. Розуміючи, що саме надлишок тепла при нестачі світла призводить до витягування, при вирощуванні розсади треба прагнути збалансувати саме ці фактори.
- Головне правило: чим вища температура в місці перебування розсади, тим їй більше потрібно світла, і навпаки.
- Обігрівач із терморегулятором дають змогу встановити та підтримувати необхідну температуру повітря, а лампи освітлення – збільшити світловий період.
- З появою першої петельки сходи перців, баклажанів, селери, порею та інших рано висіяних культур розсаду виставляю на підвіконня на трирівневий дерев’яний стелаж (відстань між рівнями 40 см).
- Коли на вулиці теплішає, як правило, в перших числах березня, всю розсаду переношу на балкон, де вона постійно перебуває до часу висаджування у ґрунт.
- Тут терморегулятор встановлюю в діапазоні 15–17 ºС. Така температура буде мінімальною вночі та в похмурі дні, а от у сонячні підніматиметься до 24–26 ºС.
Завдяки цьому вдається реалізувати такий важливий для успішного вирощування розсади принцип співвідношення тепла і світла: вдень світло і тепло, вночі темно і прохолодно.
Десять помилок, які знищують розсаду помідорів
Тонкощі поливу: щоб і земля суха, і розсада напоєна
Поливати розсаду треба дуже обережно й ощадно. Надлишок вологи в ґрунті на перших тижнях розвитку розсади може сприяти появі та поширенню хвороб, у тому числі такої грізної напасті, як «чорна ніжка».
- Тому верхній шар субстрату стараюся постійно підтримувати у підсушеному стані, цьому успішно сприяє поверхневе розпушування ґрунту. Поливаю тільки тоді, коли ґрунтосуміш добряче підсохне, і тільки по периметру розсадного ящика та в міжряддя.
- При поливі горло пляшки перекриваю пальцями, завдяки чому вода тоненькою цівкою потрапляє адресно за місцем призначення. Завдяки цьому земля навколо стебла молоденьких росточків залишається сухою, а ось корінець активно тягнеться вниз і успішно шукає вологу. Для поливу використовую відстояну не менше доби кімнатної температури воду.