Теплий дім: як платити менше за опалення і не мерзнути

Тарифи на комунальні послуги змушують кожного замислитися, що треба для того, щоб вдома взимку було тепло, а платити за це менше. Як зробити оселю енергоефективною, які енергоощадні технології та матеріали варто застосувати? На чому можна зекономити, а на чому – не варто?

ГОЛОВНЕ – З ЧОГО ЗМУРОВАНІ СТІНИ

Люди, обираючи житло, часто звертають увагу на його площу і планування, але не задумуються, з чого його збудовано, розповідає начальник інвестиційного відділу ЛДБК Ірина КУШПЕЛЬ. Виходить, що люди купують житло очима, а не головою.

– Оскільки тема енергозбереження зараз як ніколи актуальна, насамперед треба аналізувати, з чого збудований дім, – радить фахівець однієї з провідних будівельних компаній Ірина Кушпель. – Найпоширеніші матеріали, які нині застосовують для будівництва в Україні, – цегла, моноліт, газо- і пінобетонні блоки.

Наше підприємство, зокрема, використовує для будівництва червону керамічну цеглу. Це один із найдорожчих матеріалів (що своєю чергою впливає на ціну житла) і при цьому один із найякісніших.

Можна використати силікатну білу цеглу (але вона з часом зеленіє), газобетонні блоки (які не перевірені часом), використати панелі (таке помешкання холодне, вологе, шумне).

Але економія на матеріалах згодом людині обійдеться у рази дорожче – у вигляді величезних платежів за тепло і погіршення здоров’я у зв’язку з високою вологістю у домі і з’явою грибків на стінах. Натомість червона цегла має чудові звукоізоляційні властивості, вона допомагає будівлі «дихати» і підтримувати комфортну вологість у приміщенні. Тому висока ціна червоної цегли цілком виправдана.

– Газобетонні блоки – один із найдешевших матеріалів для зведення дому, тому його масово використовують у будівництві, – розповідає пані Ірина. – Але водночас це матеріал, який не перевірений часом. У нашому краї особливий клімат – висока вологість, велика кількість циклів заморожування-розморожування. Чи витримають такі кліматичні умови газоблоки, наразі не відомо. Оптимальний варіант – використання червоної керамічної цегли як матеріалу для зовнішніх стін, а газобетонних блоків – для внутрішніх.

ВІКНА НЕ ПРОСТІ, А ЗІ СРІБНОЮ «ШУБОЮ»

Основні тепловтрати у домі відбуваються через вікна. Тому важливо, щоб вікна були енергозберігаючими. Склопакет – найважливіша частина металопластикового вікна, адже становить 70% усієї площі конструкції. Склопакети мають високі тепло- та звукоізоляційні властивості.

Аби підвищити такі показники, використовують так звані теплі склопакети – енергозберігаючі. Вони у три рази краще зберігають температуру, ніж звичайний склопакет, і в шість разів краще, ніж одинарне скло.

– У енергозберігаючих склопакетах одне скло містить спеціальне покриття – іони срібла, що відбиває інфрачервоні промені, не змінюючи при цьому прозорість скла, – розповідає Ірина Кушпель. – Таке скло відбиває теплове випромінювання всередину і добре пропускає сонячні промені.

До прикладу, якщо надворі –20 °С, а температура всередині приміщення +20 °С, то в середині дому температура на поверхні скла звичайного пакета буде +5 °С, а у склопакета із покриттям – +15 °С. Улітку такий склопакет відбиває тепло з вулиці. Отже, він підтримує тепловий баланс: влітку зберігає прохолоду, а взимку – тепло.

УТЕПЛЕННЯ СТІН ЯК СПОСІБ ПЛАТИТИ МЕНШЕ

Уже доведено, що часткове зовнішнє утеплення стін (коли утеплюють окрему квартиру) є неефективним. Воно розбалансовує будинок як систему. Підвищити енергоефективність будівлі можна тільки, утепливши відразу весь дім (або його стіну). У такому разі утеплення фасадів дозволяє зекономити до 50% тепла.

– Це значно ефективніше з точки зору зберігання тепла, ніж утеплення однієї квартири, до того ж при «клаптиковому» утепленні практично неможливо зробити герметичним стик між утеплювачем і стіною, – зауважує пані Ірина. – Утеплена і неутеплена стіни промерзають по-різному, всередині стін відбуваються фізичні процеси (розширення, звуження, утворення конденсату), які призводять до зниження терміну експлуатації будівлі. А якщо зовні утеплений весь дім, він залишається теплим всередині.

ЯКЩО ОБИРАТИ, ТО ТІЛЬКИ АВТОНОМНЕ ОПАЛЕННЯ

– Якщо хочете взимку платити за тепло менше, обирайте оселю з автономною системою опалення. Це найбільш економний, вигідний і надійний спосіб обігрівання вашого житла, – переконує експерт. – Сучасний котел (порівняно із центральною системою опалення) зменшує витрати на тепло фактично у два рази. При цьому ви може регулювати температуру в помешканні, і у вас завжди є гаряча вода.

Оскільки нині квартиру від’єднати від центральної системи опалення практично неможливо, варто обирати житло у новобудові із автономним опаленням.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook