Серцево-судинні захворювання є однією з провідних причин смертності у світі, в Україні смертність від серцево-судинних захворювань посідає перше місце і становить понад 60%. Кожна третя людина скаржиться на проблеми з серцем, а також на підвищений артеріальний тиск. Щоб серце було здоровим, потрібно дотримуватися певних справил.
“Атеросклероз і пов’язані з ним серцево-судинні захворювання розвиваються впродовж всього життя, – пояснює кардіолог Ярослав Микитинський”, – Серцево-судинна патологія тісно пов’язана зі способом життя, зокрема з курінням, нездоровими звичками харчування, недостатньою фізичною активністю, психоемоційним стресом. За даними ВООЗ більшість смертей від серцево-судинних захворювань (ССЗ) можна попередити за допомогою відповідних змін способу життя. Досвід розвинутих країн світу показує, що найбільшу ефективність зниження ССЗ та смертності становлять профілактичні засоби”.
Правильно контролюйте тиск
Однією з основних причин виникнення ССЗ є артеріальна гіпертензія (АГ), коли артеріальний тиск (АТ) перевищує 140/90 мм. рт. ст., його можна визначити лише при його вимірюванні. Не займайтеся самолікуванням, а зверніться за допомогою до лікаря. Препарати для лікування АТ потрібно приймати постійно. Раптове припинення лікування може мати негативні наслідки для вашого здоров’я і самопочуття.
Хочете довше жити – не куріть
Тютюнопаління— абсолютно доведений фактор ризику виникнення серцево-судинних захворювань. Під впливом нікотину виникає спазм судин, згущення крові, пришвидшується серцебиття і підвищується артеріальний тиск, в чотири рази частіше виникає ішемічна хвороба серця в порівнянні з тими, хто не курить. Ступінь серцево-судинного ризику чітко зв’язана з кількістю викурених сигарет. Для інфаркту міокарда — пряма залежність (при викурені 5-6 сигарет за добу ризик інфаркту міокарда збільшується в 2 рази, в порівнянні з тими, хто не курить, при викурюванні 1 пачки — у 5-6 разів). Наявність фільтру, а також використання “легких” (light) тютюнових виробів не впливає значно на ступінь підвищення серцево-судинного ризику. Також ризик при пасивному курінні наближується до такого, як при активному курінні.
-
З чого почати, щоб кинути курити раз і назавжди?
Раціонально харчуйтеся, контролюйте вагу
Необхідно дотримуватися достатньої за калорійністю та збалансованої за складом дієти щодня. А це своєю чергою відображається у стабільно нормальному індексі маси тіла. ІМТ: маса (в кг) розділити на зріст (в метрах). Його норма — не більше 25. Або вимірюйте об’єм своєї талії. Якщо він перевищує 88 см у жінок і 102 см у чоловіків, то це вказує на абдомінальне ожиріння, підвищує ризик розвитку ішемічної хвороби серця, цукрового діабету, прогресування артеріальної гіпертензії.
Щоденний набір продуктів повинен бути різноманітним, містити достатню кількість фруктів і овочів (не менше 400 г на день). Необхідно зменшити в раціоні кількість жирів тваринного походження, трансжирів, цукру, солодощів та продуктів, які містять багато холестерину. Намагайтеся споживати жирну морську рибу не менше, ніж 2 рази на тиждень.
Не досолюйте готові страви. Надлишок солі міститься в консервах, копчених виробах, м’ясних та рибних напівфабрикатах. Зменшення солі в раціоні знижує рівень систолічного АТ на 4-6 мм. рт. ст. та діастолічного на 2-3 мм. рт. ст.
Обмежуйте вживання алкоголю, який сприяє підвищенню АТ. Допустимі дози для практично здорових чоловіків — не більше 20 мл на добу, тобто чистого спирту, і менше 10 мл для дорослих невагітних жінок.
-
Чому людям з серцево-судинними захворюваннями треба їсти черешню
Будьте активними
Гіподинамія сприяє цілому комплексу негативних біологічних ефектів і негативно впливає на прогноз. Фізична активність сприяє зменшенню АТ, нормалізації маси тіла, тренує серцево-судинну систему та м’язи, знімає стрес, покращує сон та самопочуття. Необхідно зменшити час перегляду телепередач до 10 год на тиждень, та прагнути щодня ходити 45-60 хв, хоча б 5 разів на тиждень.
Стежте за холестерином та глюкозою
Підвищений рівень холестерину та ліпідів у крові основний фактор виникнення та прогресування атеросклерозу, який призводить до розвитку інфаркту та інсульту. Визначайте свій рівень холестерину, який не повинен перевищувати 5 ммоль/л.
Цукровий діабет значно прискорює розвиток серцево-судинних захворювань. Необхідно регулярно контролювати рівень глюкози в крові і виконувати рекомендації щодо режиму харчування, фізичних навантажень, підтримання маси тіла.
Турбуйтеся про нерви
Психоемоційні перевантаження негативно впливають на стан здоров’я. Необхідно дотримуватися режиму праці та відпочинку. Подбайте про повноцінний сон. Не допускайте агресивної поведінки, не створюйте стресових ситуацій — бо це насамперед шкодить вашому здоров’ю.
Ваші звички формувались протягом багатьох років, і ви не зможете позбутися від них одразу. Ставте перед собою реальні цілі і йдіть до них крок за кроком. Тільки від вас і вашого ставлення залежить успіх у профілактиці розвитку серцево-судинних захворювань!
Post Views: 26