Щоб кутя вдалася
Вибираючи зерно для куті, обов’язково куштуємо його, чи не кисле, гірке або затхле. Перед варінням заливаємо крупу водою на 5–6 годин. Відтак воду обережно зливаємо, доливаємо чистої (удвічі більше, ніж є пшениці), ставимо на середній вогонь, доводимо до кипіння.
Коли вода закипить, знімаємо піну, трошки солимо і додаємо трохи олії (тоді кутя буде розсипчастою). Вогонь зменшуємо до мінімуму і варимо до готовності, доливаючи за потреби воду. Щойно каша закипить, її можна один раз розмішати.
Мак для куті найліпше розтерти у макітрі за допомогою макогона. Можна заварити окропом або залити на ніч холодною водою, а вранці відцідити й відтиснути воду крізь подвійну марлю. Далі розтерти у макітрі. Мак краще треться, якщо додати до нього 50 г цукру.
Крім маку, додаємо до куті мед, горіхи та родзинки. Якщо каша надто густа, доливаємо кілька ложок узвару. Подекуди до куті додають халву, а на сході України її готують з рису.
Щоб узвар вдався смачний
Сухофрукти для узвару можна брати різноманітні: яблука, груші, сливи, чорнослив, родзинки, курагу. Можна використовувати сушені, свіжі й заморожені ягоди: малину, вишню, чорницю тощо.
Сухофрукти кілька разів добре промиваємо прохолодною і теплою водою, щоб в узвар не потрапили сторонні домішки. Заливаємо їх гарячою водою, щоб швидше зварилися і віддали свій аромат та смак. Важливо послідовно закладати фрукти в гарячу воду: спочатку груші, через п’ять хвилин яблука, ще через п’ять хвилин сушені вишні, родзинки і чорнослив.
Воду для узвару краще брати відфільтровану, чисту, якщо маєте — джерельну. На 400 г сухофруктів треба брати три літри води.
Традиційно узвар підсолоджують медом. Його додаємо у готовий напій, аби мед не втратив корисних властивостей. Для різдвяного узвару використовують корицю і гвоздику, а також цедру. Вони надають напою особливого пікантного присмаку.
Настоюємо узвар у прохолодному місці від трьох до 12 годин. Досвідчені господині кажуть, що довше він настоюється, то смачнішим стає. Фрукти з узвару їмо на десерт або використовуємо як начинку для пирогів та млинців.
Радимо також прочитати:
- Що символізує кутя і чому її обов’язково треба їсти
-
Що смачніша кутя, то заможнішою буде родина