Латиноамериканці називають цю рослину «бальзамом», адже вона лікує багато хвороб. А у Франції шавлію називають «toute bonne» – що означає «все добре». Шавлія рекомендується при багатьох проблемах зі здоров’ям. Арабські лікарі вважають, що її регулярне вживання може збільшити тривалість життя.
Ботанік Джон Джерард сказав, що шавлія особливо корисна для голови та мозку. Вона відновлює здоров’я людей, які страждають від паралічу, і усуває тремтіння кінцівок. Інші автори стверджують, що шавлія зміцнює нерви.
Шавлія використовується при захворюваннях головного мозку: зміцнює психіку і пам’ять, стимулює діяльність мозку, запобігає хворобі Альцгеймера і маразму, знімає головний біль.
Рослина також допомагає при нервових розладах: знімає занепокоєння, депресію, розгубленість, втому, збалансовує нервову систему, покращує емоційне здоров’я.
Корисно вживати шавлію і при гормональних порушеннях: врівноважує гормональну систему, зменшує припливи, пов’язані з менопаузою, нічним потовиділенням і виробленням грудного молока, знижує рівень цукру при діабеті.
При розладах травлення шавлія усуває метеоризм (надлишок газів), знімає втрату апетиту і заспокоює чутливий шлунок.
Інша ділянка, в якій шавлія дійсно перевершує інші трави, – це рот і горло. Це одна з найефективніших трав для лікування інфекцій рота і горла завдяки своїм антибактеріальним, антисептичним та протизапальним властивостям, усуває:
- біль в горлі, кашель, ларингіт, фарингіт, тонзиліт, астму, бронхіт, риніт, синусит, дискомфорт у животі, виразки в ротовій порожнині, гній, шийні виразки, неприємний запах з рота, застуду, лихоманку.
У цих випадках шавлія використовується для полоскання рота. Доктор Рудольф Вайс рекомендує суміш з 10 мл настоянки шавлії й 10 мл настоянки ромашки при захворюваннях ротової порожнини та горла. Настоянки поміщають у склянку з водою, перемішують і споліскують кілька разів в день.
Що наука говорить про шавлію
Кілька досліджень показали, що шавлія зупиняє потовиділення у людей з гіпергідрозом (надмірним потовиділенням) і зменшує нічні припливи у жінок в період менопаузи. Також шавлія має антимікробні властивості й містить антиоксидантні сполуки, які захищають клітинні стінки від пошкодження.
Доктор Джон Хейнерманн каже: шавлія корисна при всіх видах свербіння, викликаних алергічною реакцією або нервозністю, при псоріазі, екземі або отруєнні.
Візьміть жменю свіжого листя шавлії, подрібніть і наріжте на 600 мл окропу і дайте постояти протягом години, потім відіжміть і використовуйте рідину на ділянках, уражених сверблячкою.
Поки шкіра ще волога, накрийте її цілозерновим борошном і дайте їй висохнути. Протягом 10 хвилин буде відчуватися заспокійливий ефект.
Доктор Річард Уїлан каже, що потрібно починати з малої кількості, щоб побачити реакцію організму. А ще краще – порадитися зі своїм терапевтом.
Запобіжні заходи й протипоказання
Шавлія протипоказана вагітним жінкам і матерям, що годують груддю, людям з епілепсією або нефритом. Діабетики повинні постійно перевіряти рівень цукру в крові під час приймання шавлії.
Не слід вживати в високих дозах або протягом тривалих періодів часу (максимум 2 місяці), оскільки засіб може стати токсичним.