Протягом останнього місяця в Україні було зафіксовано 12 випадків, підозрюваних на ботулізм. З них у п’яти осіб діагноз було підтверджено, а результати досліджень у 7 інших випадках ще очікуються. Пацієнти з такою підозрою були госпіталізовані в Миколаєві, Полтаві, а також у Черкаській, Львівській, Тернопільській та Одеській областях, – повідомляють у Центрі громадського здоров’я МОЗ України. У всіх цих випадках причиною захворювання стали продукти домашнього виробництва, такі як домашні паштети, в’ялена риба та м’ясо.
Як можна заразитися ботулізмом?
Ботулізм – це серйозне харчове отруєння, що може призвести до смерті. Відбувається воно через токсин, виділений бактерією Clostridium botulinum. Ця бактерія поширена у природі й утворює спори, які слугують їй захистом і дозволяють виживати в складних умовах.
Зазвичай спори не шкідливі для людей, навіть якщо вони їх проковтнуть. Однак, за певних умов, спори можуть активуватися та виробляти один з найсмертельніших токсинів. Найчастіше таке стається при неправильному консервуванні або ферментуванні продуктів в домашніх умовах, як-от м’ясо, риба, гриби, овочі консервовані, в’ялене м’ясо або риба, паштети та ковбаси.
Їжа, що може вбити, або Де ховається ботулізм
Симптоми ботулізму зазвичай з’являються через 12-36 годин після споживання інфікованих продуктів:
- м’язова слабкість, що ускладнює рух, мову та дихання,
- сильна сухість у роті та порушення зору, які можуть супроводжуватися подвійним зором.
Ботулінічний токсин блокує передачу сигналів до м’язів, що призводить до їх паралічу. За високої концентрації токсину можливий смертельний результат.
Щоб запобігти ботулізму, слід відмовитися від вживання в’яленої риби, копченого м’яса та домашніх м’ясних консервів, оскільки токсин не видно за кольором чи смаком. Важливо споживати лише продукти, виготовлені за всіма санітарними нормами і сертифіковані. Також необхідно зберігати продукти в холодильнику.
У разі будь-яких підозр на ботулізм, слід негайно звернутися до лікаря.