У кожного вдома є аптечка. У когось в косметичці кілька пластинок з таблетками, а когось – окрема полиця у шафі або валізка з численними коробочками, флакончиками і торбинками. І тим, і тим важливо знати, що в домашній аптечці потрібно регулярно проводити ревізію, щоб виявити прострочені ліки. І ще один вагомий момент – правильно їх утилізувати, адже далеко не всі зіпсовані препарати можна просто викинути у смітник.
Чому треба стежити за терміном придатності ліків?
Термін зберігання, вказаний на пакуванні, не означає, що саме цього дня ліки перестають діяти і стають отрутою. Термін зберігання — це гарантія виробника, що до цієї дати препарат зберігає принаймні 90% своєї ефективності. І якщо в інструкції сказано, що ліки можна зберігати рік, то виробник, найімовірніше, просто не перевіряв, що відбувається по завершенню цього терміну.
Дослідження, які провели американські вчені, показують, що ліки зберігають свої властивості набагато довше терміну придатності. Деякі залишаються придатними через 22 місяці, деякі – 55 місяці, а деякі – навіть через 10 років. Та й це не рекорд! Одне дослідження показало, що парацетамол зберігає свої властивості навіть через 28-40 років! Слід зауважити, що це здебільшого стосується таблетованих препаратів, адже розчини мають властивість швидко псуватися.
Але це зовсім не означає, що можна приймати протерміновані ліки!!! Це дуже ризиковано і неприпустимо! Вживання прострочених ліків становить ризик для здоров’я людини: у кращому випадку вони можуть просто не подіяти (адже діюча речовина перестає діяти), у гіршому – завдати шкоди організму, і виробник за це не нестиме відповідальності. Тому робити ревізію у домашній аптечці і перевіряти термін придатності усіх медикаментів потрібно раз на пів року.
- Які таблетки повинні бути у кожній аптечці і які негайно викинути?
Як краще зберігати ліки, щоб стежити за терміном
- Не купуйте зайвих ліків “про запас”. Якщо це препарат, який ви постійно приймаєте (наприклад, проти алергії, серцево-судинних або інших хронічних захворювань) – можете взяти з невеликим запасом, але без фанатизму.
- Дотримуйтеся правил зберігання препарату, що вказані в інструкції. Якщо там зазначено, що ліки потрібно зберігати в холодильнику, а вони стояли в шафці – їх можна вважати непридатними, навіть якщо з терміном усе гаразд.
- Не можна зберігати відкриті ампули: їх використовують одразу після відкриття.
- Якщо у вас є препарат, який потрібно пити курсом, а у вас залишилося кілька пігулок – можете їх не зберігати. Якщо найближчим часом курс повторювати не будете – ліки просто будуть перекидатися.
- Якщо ви не знаєте або не пам’ятаєте, від чого приймали препарат, а його термін добігає кінця, то його краще утилізувати – він вам навряд знадобиться найближчим часом.
- Щоб точно знати термін придатності ліків, завжди починайте використовувати пігулки з того кінця блістера, де відсутня дата. Таким чином ви будете використовувати таблетки, поступово наближуючись до краю з датою.
- Якщо перекладаєте “насипні” пігулки в інший контейнер – вкажіть на ньому термін придатності цих ліків.
- Ніколи не відрізайте кілька таблеток із блістера, якщо поряд ними немає дати. Дуже часто кілька таблеток, відрізаних з пластинки, кладуть у сумочку або у кишеню чи залишають у шухляді на роботі, щоб ліки завжди були під рукою.
- Якщо на упаковці немає дати – ліки вживати не можна! Вони автоматично вважаються простроченими.
Які препарати мають бути в домашній аптечці у час війни
Ліки можуть зіпсуватися раніше терміну
Дуже важливо дотримуватися правил зберігання ліків. Деякі препарати після відкриття упаковки (незалежно від терміну придатності, вказаного на коробці) зберігаються набагато менше:
- рідкі ліки для зовнішнього застосування після відкриття упаковки придатні 6 місяців;
- мазі та гелі у тубах придатні 6 місяців;
- мазі, креми та гелі у банках зберігають свою ефективність три місяці;
- рідкі ліки для внутрішнього прийому (сиропи, краплі тощо) – три місяці;
- вушні краплі – від одного до шести місяців;
- очні краплі (мазі) після відкриття ефективні і безпечні лише один місяць;
- інсулін, що зберігався у теплі хоча б годину, стане непридатним через місяць;
- нітрогліцерин, препарат, який використовується при серцевих нападах, що полежав у спеку, вже через день стане непридатним до застосування;
- якщо ліки змінили вигляд (таблетка розкришилася, зм’якла, капсула зморщилася або деформувалася, рідина змінила консистенцію, колір, запах) – їх вживати не можна.
Чому ліки не можна викидати у смітник
Просто викинути прострочені ліки у смітник – не найкращий варіант. Деякі препарати після при контакті з ґрунтом може забруднити його, проникнути в рослини, призвести до утворення токсичних плодів, які буде небезпечно їсти.
Наприклад, часточки антибіотиків учені виявляють у ґрунті, воді і продуктах. Потрапляючи в організм, вони можуть призвести до резистентності – коли бактерії стають нечутливим до дії антибіотика. І коли це буде потрібно, ліки можуть “не спрацювати”.
У Законі України “Про лікарські засоби” ліки, термін придатності яких закінчився, набувають статусу небезпечних відходів і підлягають утилізації.
У законі йде мова про установи, що мають справу з великою кількістю прострочених ліків. А от громадяни переважно викидають такі препарати у смітник або спускають в каналізацію, забруднюючи при цьому навколишнє середовище: пунктів прийому прострочених ліків немає, аптеки їх також не приймають.
В інструкції до до деяких препаратів є рекомендації, що робити з ліками, якщо закінчився термін їхньої придатності:
- Дістати з упаковки.
- Подрібнити на порошок.
- Розчинити у воді або змішати з землею.
- Перекласти в пакет, щільно закрити.
- Викинути разом з іншим сміття.